Historia Gestapo

2011-01-01
978-83-7758-049-3
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
historia II wojna światowa Gestapo

Słaba książka, ogólnikowo przedstawiona działalność Gestapo, brak szerszej analizy i błędy.

Opinia dobra ponieważ spodziewałem się czegoś innego. Nie mniej jednak dla kogoś, kto chce dogłębnie poznać mechanizm działania, historię, oraz wszystko inne związane z Gestapo w Niemczech nie może jej ominąć !!!

Historia Gestapo jest książką ciekawą. Napisana wartkim językiem. Czyta się sprawnie i szybko. Ilość podanych informacji jest wyważona. Niektóre postacie dokładnie opisane łącznie z wyglądem. Autor jest Francuzem dlatego najwięcej jest informacji o działalności Gestapo we Francji. Co dla mnie osobiście nie jest wadą. Skomplikowana sytuacja tego kraju po podbiciu go przez Niemcy powodowała że działalność Gestapo była mało znana lub pomijana. Ponadto autor opisuje działania Gestapo w innych krajach. Nie pomijając nic ze zbrodniczej działalności. Warto sięgnąć po tą pozycję.

Ciekawa i pouczająca lektura na temat działalności tej okrytej krwią tysięcy ludzi policji państwowej. Można znaleźć wiele ciekawych informacji, chociaż nadal czyta się to ze zgrozą. Książka-dokument, dobra dla każdego interesującego się tą tematyką

Okres miedzy wojenny oraz czasy II wojny światowej od zawsze były dla mnie najtrudniejszym zagadnieniem na lekcjach historii, za którą nie przepadam. Jednak postanowiłam poznać trochę historii, bardzo powiązanej z Polską, z książki, która nie jest podręcznikiem szkolnym. Postanowiłam dać szansę tej pozycji i dzięki Wydawnictwu Muza S.A. zagłębiłam się w opowieść o faszystowskich Niemczech.

Autor przedstawia nam Gestapo, a dokładniej Geheime Staatpolizei w bardzo złym świetle, ale jak można inaczej przedstawić tych okrutnych, pozbawionych zasad moralnych ludzi ? Co trzeba mieć w głowie,żeby bez skrupułów zabić wiele tysięcy istnień ? W "organizacji" tej nie było miejsca dla osób słabych, uczuciowych i tchórzliwych. Tutaj każdy musiał być potężny, zapatrzony w zasady III Rzeszy i musiał wykonywać wszystkie zadania powierzone mu przez Hitlera lub innej ważnej postaci. Nikt nie sprzeciwiał się władzom, a jedynie walczył o powrót do tego co udało im się osiągnąć podczas I Wojny Światowej i co zostało utracone w 1918r. Wszystkie te postacie to dla mnie zakompleksieni głupcy, który mieli za wysokie mniemanie o sobie i nie liczyli się z życiem innych.Tu liczyła się tylko chęć objęcia władzy nad światem, a co za tym idzie cechowali się wielkim okrucieństwem, które okazywali torturując wszystkich, którzy się im sprzeciwili i zamykając ich w obozach koncentracyjnych.

Cała książka to dość interesujące przedstawienie powstawania organizacji, jej rozwoju w latach 1933-1944 oraz sylwetek wszystkich ważnych postaci w ich szeregach.W książce tej znajdziemy to co od zawsze nas nurtowało i nie dowiedzieliśmy się z lekcji historii. Ta bestia zwana Gestapo jednak zasługuję na naszą uwagę, abyśmy mogli przeżyć to co musieli przetrwać nasi przodkowie...Książka ta jest dość trudną pozycją i czytałam ją dość długo, ponieważ nie przepadam za książkami z suchymi faktami, ale dla tej wiedzy warto było poświęcić ten czas.

Polecam książkę dla wszystkich, który chcą zapoznać się z historią tego trudnego okresu w dziejach ludzkości i wszystkim zapalonym miłośnikom historii, bo mimo wszystko warto przeczytać tę książkę ;] Zapraszam do dzielenia się wrażeniami.

ksiazkimolaksiazkowegoxp.blospot.com

Ciężko jest napisać książkę historyczną, dobrą książkę historyczną, która zaciekawi a nie znudzi. Bez wątpienia książka o historii Gestapo, z samej specyfiki tematu była ciekawym pomysłem o ogromnym potencjale. Bałam się, że ten potencjał nie zostanie wykorzystany, jakież radosne było moje rozczarowanie. Takie książki historyczne mogłabym czytać codziennie. Chociaż oczywiście po takiej tematyce potrzebuję i łaknę lekkiego przerywnika. Bo Gestapo nie nastraja do życia pozytywnie.
A tymczasem tutaj śledzimy narodziny tej Tajnej Policji Państwowej wraz z dochodzeniem nazistów do władzy, możemy zobaczyć jak oddziały te przyczyniały się do narodzin państwa terroru, podporządkowaniu obywateli jedynej słusznej partii, jedynej słusznej organizacji. I rok po roku będziemy obserwowali jakimi środkami posługiwała się Policja aby umacniać władzę nazistów. Jest to trudna i ponura lektura. Zresztą jaką ma być? Wszyscy znamy przecież historię II wojny światowej i wiemy, że próżno oczekiwać czegoś pogodnego. Terror i ślepe wykonywanie rozkazów tak można podsumować rządy Gestapo, odczłowieczone i bezlitosne.
Autor ma dla nas przesłanie, aby nigdy więcej taki epizod się nie powtórzył, pokazuje koniec ludzi, którzy przez cały okres swych rządów nienawidzili, pokazuje ich koniec, motywy kierujące nimi i daje nam przestrogę.
Mimo trudnej tematyki książka jest fascynująca, ciekawa, na pewno nie nuży, nie jest napisana językiem specjalistycznym, ale nie uświadczy się tak kolokwializmów. To sztandarowe historyczne opracowanie, które będzie doskonałe dla historyka-pasjonata, ale niekoniecznie z wyższym historycznym wykształceniem

Pierwsza połowa XX wieku to chyba najgorszy i najbardziej bolesny okres w historii ludzkości. W tym czasie wybuchły aż dwie wojny światowe, które pochłonęły morze ofiar. Jako nastolatce nie raz do głowy cisnęło mi się pytanie – skąd ludzkość po bolesnej I wojnie tak szybko “nabrała ochoty “ na kolejną wojenną zawieruchę? Czemu nie wyciągnięto wniosków z krwawej bądź co bądź potyczki europejskich mocarstw i nie umocniono na wiele lat pokoju ? Na pytanie skąd narodził się w Niemczech faszyzm znajdziecie odpowiedź już w wstępie książki “Historia Gestapo “ autorstwa Jacquesa Delarue'a. Cóż, Niemcy to naród dumny i wielu jego obywateli nie pogodziło się z klęską z 1918 roku – żołnierze czuli się po prostu zdradzeni i oszukani przez podpisujących kapitulację. Na dodatek jak to po wojnie gospodarczo nie było ciekawie. To właśnie dało podwaliny na dojście do władzy faszystów i stworzenie państwa totalitarnego – czyli takiego w którym rządzi dyktator – a skoro władza jest skupiona w jednym ręku musi istnieć solidny aparat, który będzie niszczył wszelkie formy buntu, opozycję itd.
Gestapo czyli Geheime Staatpolizei to policja polityczna powstała w 1933 roku, a jednocześnie organizacja, która pozbawiła życia tysiące istnień w Niemczech i krajach, które III Rzesza zaatakowała. Praktycznie nie było dziedziny życia, w która by nie wkroczyło Gestapo. Jej członkami nie mogli być ludzie mający ludzkie odruchy. Tu liczyła się tylko ideologia – okrutne metody działania, a tortury, zsyłanie do obozów koncentracyjnych były aktami powszechnymi w codziennej działalności. Gestapo narażał się każdy kto miał cokolwiek przeciw władzy nazistów – a konsekwencje tego były okrutne.
W swojej książce Delarue opisuje proces powstania i ewolucję tej organizacji , przedstawia sylwetki jej przywódców i krok po kroku opisuje wszelkie działania jakie miały miejsce w okresie 1933-1944. Autor pokazuje bestialstwo jakiego dopuszczało się Gestapo najpierw w Niemczech a potem w całej Europie. Jego funkcjonariusze to ludzie bez sumienia, ślepo wykonywujący rozkazy , potrafiący bez skrupułów zabijać. Dla nich liczył się tylko Hitler i to jego postawili na swoim piedestale.
Ta książka to wstrząsająca opowieść o potworze jakim było Gestapo – jak podkreśla sam autor ludzkość powinna wyciągnąć wnioski z tak bolesnej historii i nie dopuścić, aby kiedykolwiek na ziemi odrodził się faszyzm.
Nie jest to łatwa lektura – czytałam ją dość długo,można nawet stwierdzić, że ją studiowałam. Powoli, strona po stronie pogłębiłam wiedzę wyniesioną z lekcji historii na temat III Rzeszy, wojny i faszyzmu. Poznałam mechanizmy działania funkcjonariuszy Gestapo – których dziś mogę porównać do członków najbardziej terrorystycznych organizacji. Jakimż trzeba było być potworem, aby wyzbyć się ludzkich uczuć i tak gorliwie mordować i torturować ? Czy Ci ludzie zabili najpierw swoje sumienia ?
Książka jest napisana w sposób bardzo rzetelny i skrupulatny – myślę, że zaciekawi tych , którzy interesują się historią XX wieku .

• Historyczna
  • Niesamowite książki
  • ▽ wojna / historyczne ▽
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Historia Gestapo