Bitwa o Anglię

2010-09-20
978-83-240-1432-3
Jan Wąsiński
bitwa o anglię historia

To jest niezwykle ciekawa książka o przebiegu Bitwy o Wielką Brytanię. Nie polecam jednak nikomu czytać jej w polskim przekładzie. Tłumacz jest- najdelikatniej mówiąc- niekompetentny, a bliżej prawdy będzie stwierdzenie, że przekład jest po prostu zły. "Siły samolotowe" zamiast "siły lotnicze", "pogodowe formacje" zamiast "jednostki zwiadu meteorologicznego", "barki szturmowe" i "flota szturmowa" zamiast - kolejno- "barki deantowe" i "flota inwazyjna", "slup wojenny" zamiast "eskortowiec", "artylerzysta pokładowy" zamiast "strzelec pokładowy", mylenie numeru fabrycznego pierwszego seryjnego hurricane'a z jego wersją, opisywanie statków i okrętów jako "obiekty" itd.- można by tak chyba w nieskończonosć, bo błędy są na niemal na każdej stronie. Do tego razi pretensjonalna polszczyzna: nachalne okreslanie przedwojennej Polski jako Drugiej Rzeczypospolitej czy epatowanie takimi słowami jak np. "atencja" w zupełnie niepasującym do nich kontekscie. Rozbrajającą nieporadnosć demonstruje tłumacz uporczywie przekładając osłonę mysliwską lub eskortę jako "obstawę" i zestrzelenia jako "strącenia", a nawet "ustrzelenia". Sięgnąłem po przykłady z pamięci, gdybym miał książkę przed sobą, mógłbym je wyliczać godzinami. Czytałem wiele książek wojennych, błędy popełniane przez tłumaczy są na porządku dziennym, ale takiej dawki koszmaru nie spotkałem jeszcze nigdy. Książka opatrzona jest wieloma przypisami, czasami jednak aż się prosi o przypis od tłumacza lub redakcji - np. wtedy, gdy autor twierdzi, że podczas kampanii wrzesniowej polskie lotnictwo zostało zniszczone na ziemi. Niczego takiego jednak nie uswiadczymy, i to nie tylko dlatego, że tłumacz ma raczej nikłe pojęcie o opisywanych w książce wydarzeniach, ale również z tego powodu, że- jesli dobrze pamiętam- wydawnictwo Znak w swojej mądrosci nie zatrudniło żadnego konsultanta historycznego czy merytorycznego- a przynajmniej nikt taki nie jest chyba wymieniony na stronie redakcyjnej.

"Bitwa o Anglię" to książka, którą z ogromną przyjemnością wręcz pochłonąłem podczas Świąt Bożego Narodzenia 2010 roku. Z drugiej strony - nie dziwią mnie dosyć niskie oceny tej pozycji (czyli średnio prawie 7 gwiazdek). Nie jest wcale łatwa w odbiorze - chyba że jest się miłośnikiem walk powietrznych II wojny światowej (a ja się w nich zakochałem jakieś niemal cztery dekady temu, gdy po raz pierwszy wziąłem do ręki "Dywizjon 303" Fiedlera). Sporo pozycji o tych "tak niewielu" ze słynnego cytatu Churchilla już przeczytałem, ale dopiero przy wspaniałej pozycji Bungaya znów poczułem równie mocne emocje, jak przy pierwszej lekturze reportażu o lotnikach z dywizjonu kościuszkowskiego.
Emocje te towarzyszyły mi przez całą książkę - bo Bungay niezwykle uczuciowo potrafi pisać nawet o parametrach technicznych samolotów (szczególnie tej zalotnej złośnicy, jaką był - a raczej była - Spitfire). A na dodatek jest to autor bardzo rzetelny i potrafi oddać wszystkim bohaterom tamtych czasów - także "cholernym obcokrajowcom" na czele z Polakami, co wcale w historiografii anglosaskiej nie jest takie oczywiste.
"Bitwa o Anglię" to książka może miejscami niezbyt łatwa, ale warta każdej poświęconej jej chwili. I w mojej osobistej ocenie - najlepsze kompendium wiedzy o w sumie skromnym epizodzie (w kontekście chociażby skali użytych sił i środków w porównaniu z innymi wydarzeniami II wojny),który jednak sprawił, że losy świata potoczyły się tak, a nie inaczej. Wolę ja nawet od "Orłów nad Europą" Zamoyskiego, bo ta ostatnia pozycja jest zbyt nasiąknięta poczuciem krzywdy, jaka spotkała naszych pilotów, gdy nie byli już zachodnim aliantom potrzebni...

Książka przedstawia wydarzenia w sposób rzeczowy i rzetelny uwzględniając stronę angielską jak i niemiecką jest typowo naukowa i dobrze gdyż można wyrobić sobie obiektywne opinię na temat tej powietrznej batalii. Polecam dla maniaków historii .

skarbnica wiedzy, ale mogła zostać lepiej napisana.

skarbnica wiedzy, ale mogła zostać lepiej napisana.

jeszcze nie zebrałem się do lektury z uwagi na pokaźne gabaryty, ale nie wątpię, żę się nie rozczaruje. Już sama przynależność do tej serii ZNAKu zobowiązuje

skarbnica wiedzy w tym temacie

skarbnica wiedzy w tym temacie