Bitwa o Anglię

978-83-240-1432-3
bitwa o anglię, historia
historia
Leonor

70. rocznica najważniejszego starcia powietrznego w historii! Sprawa honoru dla polskich pilotów, sprawa życia i śmierci dla wolnego świata. Jesienią 1940 roku – siedemdziesiąt lat temu – myśliwcy w służbie brytyjskiej królowej oraz ich polscy i czescy sojusznicy stali się najgroźniejszymi przeciwnikami Hitlera. Mało kto sądził, że uda im się powstrzymać dotąd niezwyciężone niemieckie wojska....

70. rocznica najważniejszego starcia powietrznego w historii!
Sprawa honoru dla polskich pilotów, sprawa życia i śmierci dla wolnego świata. Jesienią 1940 roku – siedemdziesiąt lat temu – myśliwcy w służbie brytyjskiej królowej oraz ich polscy i czescy sojusznicy stali się najgroźniejszymi przeciwnikami Hitlera. Mało kto sądził, że uda im się powstrzymać dotąd niezwyciężone niemieckie wojska. Droga od zapowiadanych przez Churchilla „łez, krwi i znoju”, do momentu gdy mógł już wyrazić wdzięczność dla „tak niewielu”, była trudna i kręta, wypełniona odwagą i poświęceniem. Bitwa o Anglię opisuje tę drogę jak żadna inna.
Stephen Bungay nie daje czytelnikom do rąk jedynie kolejnej „opowieści o lotnikach i ich wspaniałych maszynach”. Bohaterami są w niej wszyscy uczestnicy bitwy, od mechaników i operatorów radarów po dowódców i polityków. Ważni są tu nie tylko Anglicy, Polacy i Czesi, ale także ich przeciwnicy w niemieckich mundurach. Liczy się nie tylko celny ogień w kierunku przeciwnika, ale także taktyka, strategia i wola walki.
Bitwa o Anglię to książka, dzięki której po raz pierwszy poznamy naprawdę całą historię zmagań RAF-u z Luftwaffe. Autor świetnie rozumie, że do zwycięstwa potrzebne jest bohaterstwo, ale wie też, że ono samo by nie wystarczyło. Zdaje sobie sprawę, że nie da się opisać walki przy prędkościach sięgających kilkuset kilometrów na godzinę bez emocji, ale wie też, że w boju ważni są dowódcy, lotniska i sprzęt. Właśnie dlatego napisał najlepszą książkę o bitwie o Anglię.

MrSpeed Engine | 2015-02-25
Przeczytana: 07 lipca 2013

Książka przedstawia wydarzenia w sposób rzeczowy i rzetelny uwzględniając stronę angielską jak i niemiecką jest typowo naukowa i dobrze gdyż można wyrobić sobie obiektywne opinię na temat tej powietrznej batalii. Polecam dla maniaków historii .

virgo123 | 2016-02-28
Przeczytana: kwiecień 2011

W sumie to ją tylko przekartkowałam :P Nie przepadam za takimi książkami, a ocena jest tylko za treść.

antek2111 | 2012-03-13
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

jeszcze nie zebrałem się do lektury z uwagi na pokaźne gabaryty, ale nie wątpię, żę się nie rozczaruje. Już sama przynależność do tej serii ZNAKu zobowiązuje

Szymon Białek | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

skarbnica wiedzy, ale mogła zostać lepiej napisana.

MARKO761 | 2012-02-15
Przeczytana: 2010 rok

skarbnica wiedzy w tym temacie

irman | 2016-10-15
Zubrow | 2016-07-09