Bromba i inni

Okładka książki Bromba i inni Maciej Wojtyszko
Okładka książki Bromba i inni
Maciej Wojtyszko Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza literatura dziecięca
literatura dziecięca
Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
1984-01-01
1984-01-01
8320321786
Bromba

Okładka książki Oddech smoka Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Eliza Piotrowska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Małgorzata Strzałkowska, Rafał Witek, Maciej Wojtyszko
Oddech smoka Krzysztof Kochański...
Okładka książki Польский комикс на фестивале «КомМиссия» в Москве (Komiks polski na festiwalu KomMissia w Moskwie) Tadeusz Baranowski, Janusz Christa, Jacek Frąś, Krzysztof Gawronkiewicz, Ernesto Gonzales, Marcin Jabłoński, Grzegorz Janusz, Maciej Jasiński, Sławomir Jezierski, Berenika Kołomycka, Tomasz Lew Leśniak, Piotr Machłajewski, Jacek Michalski, Jakub Rebelka, Grzegorz Rosiński, Marcin Rustecki, Andrzej Sawicki, Ryszard Siwanowicz, Rafał Skarżycki, Michał Śledziński, Marzena Sowa, Wojciech Stefaniec, Dominik Szcześniak, Benedykt Szneider, Bartosz Sztybor, Jerzy Szyłak, Paweł Timofiejuk, Tomasz Tomaszewski, Rafał Otoczak Tomczak, Przemysław Truściński, Dennis Wojda, Maciej Wojtyszko, Jerzy Wróblewski, Katarzyna Zawadka
Польский комик... Tadeusz Baranowski,...

Świetna rzecz! Tylko dla koneserów. Po latach wydaje się być prawie normalną książeczką. I nadal dziwną ;)

Kiedy biegam to jestem biegaczem, kiedy fruwam to jestem fruwaczem, kiedy się boję to jestem baczem a tak w ogóle to jestem Gżdaczem! Więc podziwiaj mnie i patrz - jestem fruwający Gżdacz :)

Polska odpowiedź (?) na Muminki nie starzeję się ani na jotę pomimo upływu lat :)

Przeczytałem już jako stary koń, wcześniej słyszałem o uniwersum Bromby, ale jakoś nie dane mi było się z nim zapoznać. Wielki błąd! Na szczęście uniwersalna formuła opowiastek Wojtyszki powoduje, że pierwsze zetknięcie z tytułem dopiero w dorosłym wieku nie utrudnia odbioru. Brombowi bohaterowie są niebanalni, na swój sposób złożeni i absolutnie nieinfantylni! Język narratora kupił mnie od pierwszych zdań. I sam nie wiem - czy bardziej przykuwa moją uwagę tekst, czy wciągające postacie na ilustracjach. Wrócę, by to rozstrzygnąć!

Książka dla dzieci? Myślę, że dużo, dużo więcej. Towarzyszy mi od dzieciństwa do dziś :)

Zbiór opowiadań dla dzieci. Każda z tych historii jest o innym fantastycznym stworzeniu: są tu stworzenia zamieszkujące czas, inne mieszkające w muzyce, stwory automatyczne, a nawet detektywi i poeci. Autorowi chodziło tylko o prezentację osobowości i charakteru niniejszych stworzeń i to mu się udało.
Książka dobra dla najmłodszych dzieci na sam początek przygody z fantastyką. Jednak w zestawieniu z innymi historiami z gatunku fantastyki wypada raczej słabo.

Książka dobra dla najmłodszych dzieci na sam początek przygody z...

Galeria dziwnych i zabawnych postaci wciąga nas w swoje zwyczaje i przygody, które z pozoru błahe – prowokują do stawiania ważnych pytań: Czy można mieszkać w czasie? (jak Pciuch). Ile istnieje wszechświatów i czy nasz kosmos przenika się z innymi? (np. z maleńkim wszechświatem Gżdaczy). Czy da się skonstruować aparat do mierzenia wszystkiego? (np. uczuć albo urody, jak chciałaby tytułowa Bromba). Do czego może prowadzić egoizm? (pokazany na przykładzie "zwierząt turystycznych" – Fum).

Teksty Macieja Wojtyszki są króciutkie, cechy i losy bohaterów ledwie naszkicowane. To jednak zupełnie nie szkodzi, ponieważ owo szkicowanie – pełne fikuśnych zawijasów – jest wspaniałym impulsem dla wyobraźni. To ona już każdemu podpowie, jak rozwinęła się miłość poety Fikandra i zegarynki Malwinki, co się zdarzyło w pojedynku detektywa Kajetana Chrumpsa z „groźnym” przestępcą kotem Makawitym, jak wyglądał portret Glisanda (stworzonka ukrytego w muzyce) namalowany przez artystę Temperę, o czym właściwie są filmy ambitnego reżysera Glusia i jak radzić sobie ze Zwierzątkiem mojej Mamy.

Istnieją oczywiście kolejne części „Bromby…”, ale ja ich nie znam i nie wiem, w jakim stopniu wątki z "jedynki” są tam rozwijane. Przypuszczam, że pierwsza część i tak jest najciekawsza, i to ją należy traktować jako „Brombę…” właściwą – ożywczą inspirację dla dziecięcej (i nie tylko dziecięcej) imaginacji.

„Bromba i inni” (1975 r.) to książeczka dla mnie szczególna. Pamiętam ją jako moje pierwsze zetknięcie się z myślą abstrakcyjną, a może nawet filozoficzną – przedstawioną oczywiście w wersji adekwatnej do wieku odbiorcy, czyli mniej więcej dziesięciolatka. Ale właśnie dzięki kwestiom, jakie w tych opowiadankach poruszono, warto do nich powracać także w wieku dojrzałym....

Cudo <3

Cudo <3

Książka z mojego dzieciństwa, melancholia i delikatny absurd fantasy z lekkością Lema tworzy z tego polskich Muminków

Trititonga ! I wszystko jasne ;)
W dzieciństwie czytałam i byłam zachwycona , a o dziwo po wielu latach książka podobała się kolejnym pokoleniom dzieciaków w naszym domu, choć już wtedy królowały Pokemony. Trititonga ! tak to chyba leciało i było to zawołanie z moim siostrzeńcem, które uwielbiał powtarzać :)

Trititonga ! I wszystko jasne ;)

Świetna, zabawna opowieść o całkowicie niesamowitych wyimaginowanych stworzonkach. Pod przykrywką fantastyki autor we wnikliwy sposób charakteryzuje otaczających go ludzi. Ciekawe, krótkie historyjki, pełne humoru, ale też i głębokiego sensu.
Polecam serdecznie.

Polecam serdecznie.