Cicer cum caule czyli groch z kapustą

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0115-4
anegdoty, literatura, historia
Montgomerry

Prawdziwy "groch z kapustą". Mnóstwo tu dobrotliwych anegdot o dziwakach, roztargnionych uczonych, o ludziach postawionych w komicznej sytuacji. Obok tego wypisy na temat wynalazków. Znajdziemy tu też wspaniałą kolekcję szaleńców i ich dzieł. Osobny dział stanowią matematyczne paradoksy i łamigłówki. Chyba najwięcej jest jednak w tej książce różnorodnych zabaw słownych. Należą do nich dowcipy językowe, rebusy, kpiny z nieporadnego naukowego nazewnictwa powstającego w różnych epokach.

[Iskry, 2009]

BagatElka | 2015-03-22
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane

Mnóstwo zabawnych anegdot,całe morze informacje ale nie jestem w stanie docenić całości ponieważ nie znam ani łaciny ani francuskiego.To znakomita książka na prezent.Mnóstwo zaskakujących żarcików,rebusów itp
Nie jest to jednak zwyczajny zbiorek dla relaksu a raczej polecam do treningu intelektualnego ;-).
To istotnie groch z kapustą ,i do zabawy i do nauki.

eduko7 | 2014-07-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 lipca 2014

Ciekawy, zabawny a jednocześnie zmuszający do myślenia tom. Z pozoru groch z kapustą, po przeanalizowaniu, przetrawieniu "smakowity jak tradycyjna kapusta z grochem." Każdy tu znajdzie coś interesującego: anegdotę, opowiastkę, wiersz czy zagadkę...

Bed | 2011-05-06
Przeczytana: 05 maja 2011

Ten tom zwrócił moją uwagę piękną okładką, gdy szukałam czegoś nadzwyczajnego dla kogoś kto zna się na literaturze. Jak zwykle podczytywałam w księgarni i zafascynowana kupiłam. Julian Tuwim we wstępie wyjaśnia jak długo powstawały jego zbiory, dlaczego interesowały go takie ciekawostki i jak sam tłumaczy gdyby istniała katedra dziwologii mógłby tam być dziekanem.:)
Groch z kapustą to dobry tytuł dla utworu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. W sumie nawet wielbiciel szatana może przeczytać opis oznak opętania, kilkaset lat temu dziwacznie ujęty w kilkunastu punktach, oczywiście łącznie z egzorcyzmami. Sama z niedowierzaniem przeczytałam, że niewiasty używające różu i bielidła w celu zdobycia męża mogły być skazane w XVIII w na śmierć jako czarownice. Prawdziwe curiosum :) dobrze, że te dziwne czasy minęły. Oczywiście głównym hobby autora jest literatura i tego jest najwięcej. W utworze zamieszczono pierwsze wiersze znanych literatów i opowieści o nich, recenzje z ich sztuk i...

Mario | 2017-08-01

W czasach bez kwejka i demotywatorów był (toutes proportions gardées), na całe szczęście, Tuwim. Artysta genialny, który durny urywek z gazety potrafi podać tak, jak Horacy swoje ody, a Mickiewicz - dzięcielinę. Wspaniały przykład dla każdego, kto ma odrobinę choćby wyobraźni literackiej - literatura jest wszędzie, wszędzie można znaleźć coś, co koi, śmieszy i wzrusza.

Montgomerry | 2010-03-08

Specjalnością poety byly "curiosa," które zbierał cale życie i od czasu do czasu ogłaszał jako "Cicer cum caule" najpierw przed wojna w Wiadomosciach Literackich w Warszawie, a po wojnie, od roku 1949 do śmierci w 1954 w miesięczniku popularno-naukowym Problemy. We wczesnych latach 1960. curiosa te ukazały się nakładem książkowym jako trzy tomy Cicer cum caule, czyli groch z kapusta, Panopticum i archiwum kultury, przygotowane do druku przez Jozefa Hurwica. Obecnie książka wróciła do księgarń dzieki wydawnictwu Iskry. Dzięki Wydawnictwo Iskry do księgarń powróciła książka Juliana Tuwima. I bardzo dobrze, bo jest to P E R E Ł K A.

Znaleźć tu można mnóstwo anegdot, wierszyków różnego autoramentu, przyjemnych opowieści, zagadek, fragmentów scenariuszy, chochlików druku, przykładów błędów językowych, wypowiedzi znanych osób i innych rodzajów przypowieści. Dowiadujemy się o tajemniczych skrótach, transkrypcjach, zasadach ortografii, ulubionych piosenkach, aforyzmach ( np. aforyzm,...

Zbyszek | 2012-11-24

"Cicer cum caule, czyli groch z kapustą" - Julian Tuwim

"Cicer cum caule, czyli groch z kapustą" to dosyć długi tytuł, jednak doskonale oddający objętość i zawartość tej wspaniałej książki Juliana Tuwima, a właściwie zbioru lub kolekcji. Wszyscy bibliofile i miłośnicy kolekcjonowania będą w siódmym niebie i już powinni ostrzyć sobie na nią swoje zęby. Mamy tutaj bowiem zebrane w jednym miejscu odcinki rubryki jaką prowadził Julian Tuwim w miesięczniku popularnonaukowym "Problemy". Źródłem z jakiego korzystał były głównie stare czasopisma wyszperane m. in. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Tuwim nie działał sam. W procederze tym pomagało mu kilku znakomitych wspólników, pracujących w charakterze magazynierów we wspomnianej wyżej bibliotece. Był im niezmiernie wdzięczny za wykonaną pracę.

Co składa się na ten pokaźnych rozmiarów zbiór? Znaleźć tu można przede wszystkim mnóstwo anegdot o dziwakach, o ludziach postawionych w komicznej sytuacji. Poza tym mamy tutaj liczne...

Cheeroke | 2013-07-06

Książkę dostałam jako prezent od mojej nauczycielki niemieckiego. Z wielką niechęcią po nią sięgałam. Kiedy już to zrobiłam i ją przeczytałam, zastanawiałam się co właśnie przeczytałam? Co to było? Może kilka błyskotliwych anegdot i wszystko. Tak czy siak, do samej książki mam wielki sentyment ponieważ dostałam ją od cudownej Pani.

Dociekliwy_Kotek | 2013-08-26
Na półkach: Przeczytane, Kultura
Przeczytana: sierpień 2013

Bardziej dla miłośników humoresek i żarcików niż literackiej klasy Tuwima - z drugiej strony dowcip i klasa autora przejawia się również w tym, jakie wyjątki, wyimki i ciekawostki trafiły do tego zbioru.
Nie nadaje się do czytania na chirurgii miękkiej.

Emil | 2012-08-20

Prawdę mówiąć, ciężko mi ocenić tę książkę. Jest to zbiór krótkich anegdot i wycinków z XIX- i XX-wiecznych gazet na różne tematy. Czytelnik znajdzie tu zabawy językowe, translatologiczne, wierszyki satyryczne i teksty wyrażające podziw dla wynalazków i odkryć naukowo-technicznych. Ci jednak, którzy oczekują wielu zabawnych komentarzy czy wielu nasyconych humorem i satyrą tekstów, mogą się zawieść. Jest to na pewno książka nie dla wszystkich, stąd też zdecydowałem się wystawiuć 6/10. Wielbiciele Tuwima mogą sobie dodać jedną gwiazdkę do końcowej oceny.

Magota | 2012-09-24
Przeczytana: 26 lipca 2012

Książka jest wyjątkową mieszanką różnorakich form i tekstów, więc tutuł jak najbardziej adekwatny do treści. Znaleźć tu można m.in. urocze opowieści o roztargnionych uczonych lub dziwakach i ich nietypowych wynalazkach, wierszyki, aforyzmy oraz teksty piosenek, które autora bawiły, zasady dawnej ortografii czy też żarty z (momentami bardzo nieporadnego) nazewnictwa naukowego. Mamy też wiele zabawnych cytatów z poradników czy czasopism, więc na pewno nie będziemy się nudzić podczas lektury :)

Gorąco polecam!