Gąbka i latające talerze

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Smok Wawelski, Gąbka

Bohaterowie książek Stanisława Pagaczewskiego ulubieńcy kilku pokoleń czytelników profesor Baltazar Gąbka, Smok Wawelski, książę Krak, kucharz Bartolini powracają na cudownie kolorowych ilustracjach Alfreda Ledwiga, wykonanych specjalnie do tego wydania.

W poszukiwaniu Śpiących Rycerzy i odpowiedzi na pytanie, co jest przyczyną ich tak głębokiego snu bohaterowie z królestwa księcia Kraka Profesor Gąbka, Smok Wawelski i Bartolini Bartolomeo oraz sam książę Krak zapuszczają się w nieznane rejony Tatr i docierają do ukrytej jaskini pod Giewontem, w której zmęczeni wyprawą postanawiają chwilę odpocząć, nie zdając sobie sprawy z tego, że panujące w jaskini warunki atmosferyczne a zwłaszcza niezwykły rodzaj nigdzie indziej nie spotykanych gazów spowoduje, że usną snem sprawiedliwych, i owa chwilka przemieni się w tysiącletni sen. Zostaną z niego obudzeni przez przypadkowych turystów, którzy, choć przerażeni, to jednak z otwartością powitają na powierzchni oryginalnego gościa jakim będzie w XX wieku ostatni żyjący na ziemi smok. I dopiero wtedy rozpoczną się ich prawdziwe problemy. Z jednej strony spotkają się z olbrzymim zainteresowaniem i życzliwością ze strony współczesnych mieszkańców grodu Kraka ale nie tylko. Wzbudzą również...

Przemek | 2013-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2013

Książka, która ma zdecydowanie zbyt dużą objętość. Pomysł, w którym Gąbka, Smok, Krak i Bartolini przenoszą się do XX wieku jest niezły, ale następnie zbyt wiele książki poświęcono na "rozdawanie autografów" spowodowane popularnością książek o Smoku i filmu animowanego (tak tak: ta i poprzednia część została napisana po emisji serialu animowanego--stąd m.in. zmiany w postaci Bartoliniego), wywiady czy deklamację wierzy Gąbki. Powoli pojawia się wątek gangstera, Joe Pietruszki (niestety nie z tych Pietruszek, co Bartolini), który ma niecne plany wobec Smoka. Z tej przyczyny trochę przestaje to być bajka dla dzieci, a staje się historia gangsterska. (po raz trzeci Stanisław Pagaczewski zmienia styl w obrębie trylogii) Tu znowu pewne rozdziały są niepotrzebne, wybijają z rytmu, np. chrzest Joego. Ostatecznie gangsterzy zbliżają się do czwórki przyjaciół podczas ich wyjazdu wakacyjnego i konflikt gęstnieje. Te partie książki są najlepsze. Nie będę zdradzał co tam się działo, ale zdarzy...

MatiOti | 2016-12-04
Przeczytana: grudzień 2016

Książki Stanisława Pagaczewskiego są jak współczesne filmy animowane dla dzieci - najgłośniej śmieją się zawsze dorośli. Fabuła, choć prosta, to jednak przemyca bardzo wartościowe treści, a dodatkowo przedstawiona jest w bardzo humorystyczny sposób.

Trylogia Baltazara Gąbki ("Porwanie Baltazara Gąbki", "Misja Profesora Gąbki" oraz "Gąbka i latające talerze") to opowieści o szacunku i tolerancji do innych oraz o wartości prawdziwych przyjaźni. Książki te poruszają też tak ważne tematy, jak miłość do kraju ojczystego, ale bez zamykania się na nowe wpływy kulturowe, pokazują jak ważny w życiu jest rozsądek i zahaczają nawet o tak aktualne tematy, jak np. potrzeba dbania o środowisko naturalne.

Generalnie bardzo rzuca się w oczy ponadczasowość tych książek - wielokrotnie dziwiłem się podczas lektury, że bądź co bądź kilkudziesięcioletnie pozycje są tak bardzo współczesne. Autor często puszcza oko do czytelnika, wiele jest aluzji, które zrozumieją tylko dorośli. A dzieci na pewno będą...

Karmen | 2012-01-21
Przeczytana: 2004 rok

Bardzo fajna, ale mam do niej pecha.
Pierwszy egzemplarz zgubiłam, kolejnym(wypożyczanym z biblioteki)zawsze brakowało kilku stron. I to w najciekawszych momentach..

maciekzimowski | 2015-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2015

Nietypowe połączenie bajki z rzeczywistością. Obfituje w wątki humorystyczne. Chyba każdy zna kreskówkę więc warto poznać dalsze losy bohaterów.

Alex | 2013-07-15
Przeczytana: 2009 rok

Książka mnie nie wciągnęła. Zatrzymałam się w połowie i dokończyłam po roku przerwy.

Grzegorz | 2014-01-24
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Mizerna kontynuacja skądinąd świetnego cyklu. Jak to piszą na allegro: "nie polecam".

Piotr Rosiek | 2016-09-18
krif | 2016-09-16