Okładka książki Żywot i bolesna Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa i Najświętszej Matki Jego Maryi - skrót Anna Katarzyna Emmerich (bł.)
Anna Katarzyna Emmerich (bł.) Wydawnictwo: Częstochowskie Wydawnictwo Diecezjalne „Regina Poloniae” religia
religia
Das bittere Leiden unseres Herrn Jesu Christi. Nach den Betrachtungen der Gottseligen Anna Katharina Emmerich
Częstochowskie Wydawnictwo Diecezjalne „Regina Poloniae”
1998-01-01
1998-01-01
83-902148-4-9
Władysław Rakowski
religia wiara objawienie Emmerich Jezus Maryja

Ponieważ wydanie z XIX w. jest w domenie publicznej. Daję linka do tego wydania z Śląskiej Biblioteki Cyfrowej https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/439580/edition/412253?language=pl

Muszę jednak podkreślić, że to wydanie z XIXw. ma niepoprawne tłumaczenie słowa "Pascha" jako "Święto Wielkanocy", a także dawną ortografię. Zapewne dlatego, jest tu Święto Wielkanocy", bo było przygotowywane dla polskiego czytelnika. Tlumaczeniowa inkulturacja moim zdaniem wprowadza trochę zamieszania. Tlumacz powinien zostać przy słowie Pascha. Nowsze wydania w tym miejscu mają już Pascha.

Uszkodzone strony z wydania z XIX w. najprawdopodobniej mają taki tekst:
"Wiadomo jak niezwykłe zainteresowanie wzbudziły opowiadania świątobliwej zakonnicy z Duelmen, Anny Katarzyny Emmerich, dotyczące żywota Pana naszego Jezusa Chrystusa i Najświętszej Matki Jego. W języku polskim ukazały się dotąd: „Żywot Najświętszej Maryi Panny” i „Bolesna męka Pana naszego Jezusa Chrystusa,” stanowiące część tylko objawień. Nie pojawiły się jeszcze: „Żywot Jezusa Chrystusa” i „Tajemnice Starego Przymierza,” odnoszące się do przyjścia Zbawiciela, Postanowiłem przeto wydać wszystkie objawienia świątobliwej Dziewicy, według zapisków Klemensa Brentano, "w porządku takim, iżby tworzyły pewną całość. Za wzór wziąłem sobie najstaranniejsze tychże objawień wydanie, Pusteta w Regensburgu, jedynie może kompletne. Porządek treści niniejszego dzieła jest następujący:
1) Żywot Katarzyny Emmerich.
2) Tajemnice Starego Przymierza, przez które Pan Bóg przyjście jednorodzonego Syna Swego i przyjęcie przez Niego człowieczeństwa przysposobił.
3) Objaśnienia, dotyczące Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny i opis Jej życia aż do powrotu Najświętszej Rodziny z Egiptu do Nazaretu.
4) Nauczycielski urząd Jezusa Chrystusa, bolesna męka i śmierć Jego, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie, zesłanie Ducha Świętego, śmierć i wniebowzięcie Najśw. Maryi Panny.
5) Działalność i śmierć Apostołów świętych.
6) Nauka o cudach i objawieniach
Kiedy powiernik świątobliwej Dziewicy, Klemens Brentano — którego Opatrzność powołała, iżby to, co jej, Annie Katarzynie Emmerich, objawiła spisał i ogłosił — pierwszy wydał zbiór tychże objawień p. t.: „Bolesna męka Pana naszego Jezusa Chrystusa,” nazwał je skromnie „Rozmyślaniami,” pragnąc widocznie, aby uważano je jedynie jako rozmyślania wielkopostne pobożnej Dziewicy, która się Bogu poświęciła. Nie starał się też Klemens Brentano, mimo że uposażony był jako poeta talentem niezwykłym, o styl wytworny, lecz zachował prostotę opowiadając tak, jak słyszał z ust świątobliwej zakonnicy. Mimo to nieliczni początkowo czytelnicy spostrzegli, że dzieło to nie jest wytworem rozumowania ludzkiego, lecz zbiorem objawień pochodzących od Boga. Sam świątobliwy żywot Anny Katarzyny Emmerich, który Klemens Brentano na czele dzieła umieścił, uprawniał do podobnych przypuszczeń i w domysłach tych utwierdzał. Zważywszy łaski, jakiemi Pan Bóg Annę Katarzynę Emmerich obdarzył, niewysłowione cierpienia, wszystkie objawy stanu jej nadzwyczajnego, stajemy wobec następującej alternatywy: albo uznamy, że to, co Klemens Brentano opisał i ogłosił jest może płodem bujnej wyobraźni, a zatem mylnem, (w tym wypadku potępienia godnem),albo, że jest prawdą.
Z powodu niezwykłych zjawisk, jakie przedstawia żywot świątobliwej zakonnicy z Duelmen, nikt nie da słuszności pierwszemu twierdzeniu; gdyż błogosławieństwo, jakie dzieło to szerzy, zbyt jest widocznem, aby móc mu prawdy zaprzeczyć. Któż bowiem, przeczytawszy je, nie doznał pociechy i nie stał się pobożniejszym? Któż nie odczuł pod wpływem tryskającej z niego prawdy, żaru miłości ku Najśw. Sakramentowi, Matce Bożej i Kościołowi świętemu?
Ostatecznie sam Klemens Brentano nie pragnął nadać dziełu temu znaczenia większego, jak na to zasługują wszystkie inne rozmyślania dusz pobożnych, z miłości do Zbawiciela mękę Pańską rozważających. Nie było więc nawet zamiaru wprowadzenia w błąd czytelników; natomiast była chęć i pragnienie przyczynienia się do powiększenia chwały Bożej.
Gdyby kiedyś te Rozmyślania – oto jego słowa [Brentana]— zajęły miejsce pomiędzy tylu innemi pracami analogicznemi, które podyktowała miłość ku Jezusowi Chrystusowi, trzebaby zaprotestować przeciw nadawaniu im znamienia prawdy historycznej. Pragnąłbym tylko, iżby domieszczone były do szeregu dzieł, poświęconych rozpamiętywaniu męki Pańskiej!” Ze słów powyższych wynika, że tak Klemens Brentano jak i Anna Katarzyna obawiali się przypisywać temu znaczenie takie, jakie ma w rzeczywistości — objawień od Boga pochodzących. Dzisiaj, kiedy władza kościelna dzieło to aprobowała i jako zbawienne do czytania poleciła, postanowiłem wszystkie objawienia świątobliwej Anny Katarzyny Emmerich literaturze polskiej przyswoić. "

Czytając książkę trzeba uzbroić się w pewną wyrozumiałość dla osoby bez wykształcenia, a także dlatego, że opowieści pochodziły także zapewne z okresu dzieciństwa, a więc okresu bardzo dawnego, "niewyrobionego w dorosłości" więc w pamięci Katarzyny takie pozostały. A Katarzyna już od najmłodszych lat, jak mówi, miała te wizje. (Także dlatego, że byly spisywane przez inną osobę - Klemensa Brentano). Jednak to co książka zawiera jest niesamowite. Dochodzę do przekonania, że takich drobiazgów z życia Jezusa nie da się wymyślić (geografia, onomastyka). Na fragmencie tej książki był oparty film "Pasja" Mela Gibsona. Polecam obejrzeć najpierw film (tylko z napisami),ponieważ ma dodane: język aramejski, hebrajski, łacinę, a aktorzy wypowiadaają kwestie w tych językach. Jak żaden inny unaocznia wydarzenia z ewangelii. Książka "The Complete Visions of Anne Catherine Emmerich" nie posiada wstępu, jaki mają polskie wydania, a uważam, że wstęp jest bardzo istotny, ponieważ podaje różnice jakie występują w Biblii, a także pozwala poznać życie Katarzyny. W procesie beatyfikacyjnym nie brano pod uwagę wizji, jedynie życie zakonnicy. Drobny fragment w tej książce może być uznany za kontrowersyjny, "o kolorze skóry" przez przewrażliwione osoby, jednak nie polecam porzucania lektury, gdyż tylko całość nakreśli wam możliwy obraz wydarzeń biblijnych, co jest bezcenne. Sama Katarzyna miała jednak zdrowy stosunek do tego typu wizji i nie przywiązywała wogóle w życiu uwagi do nich a jedynie do bliskości z Bogiem i dobrego życia. Wizje te są jednak bardzo pożyteczne jako przyczynek do rozmyślania i pogłębienia wiary.

Po niewielkiej liczbie opinii można wnioskować, że niewiele osób przeczytało tą książkę a jest to dzieło, którego ja mogę śmiało powiedzieć szukałem przez dotychczasowe swoje życie. Myślę, że nie znajdę kolejnej książki, której dam 10/10. Książka w trakcie której czytania już myślałem kiedy będę ją czytał kolejny raz... Po przeczytaniu jej wiem więcej, wiem dużo więcej czego nie można dowiedzieć się z Biblii. Każdy chrześcijanin powinien ją przeczytać. Pożyczyłem ją kolejnej osobie ponieważ jest to pozycja, która nie może stać na półce, musi krążyć, musi być czytana...

Jeśli ktoś myśli że Biblia opisywała wszystko "dosłownie" to popełnia duży błąd. Książka ta daje jasny obraz wydarzeń nieopisanych w Biblii (której zadaniem jest przyprowadzenie ludzi do Boga i jego planu zbawienia a nie nauka historii ludzkości w dosłownym znaczeniu). Przytoczę chociażby fakt iż wg A.K Emmerich na Arce znajdowało się ok 100 ludzi a według Biblii 8 - wynika to zapewne stąd iż wg. Biblii tylko te 8 osób było istotnych w historii zbawienia. Książka A.K.Emmerich jest takim właśnie "dodatkowym komentarzem historycznym" do pewnych wydarzeń. Warto wziąć pod uwagę fakt iż Anna dawała szczegółowe opisy miejsc, królów, postaci i wydarzeń historycznych których nie miała prawa wiedzieć a które po badaniach i odkryciach naukowych okazały się prawdziwe. Świetna pozycja, bardzo duża księga, jednak uważam iż warto się nad nią pochylić aby zrozumieć pewne wątki i istotne wydarzenia które są w Biblii albo krótko i niezbyt dokładnie opisywane, albo całkowicie pomijane.

Z ciekawostek mogę dołożyć że opis A.K.Emmerich dotyczący zmartwychwstania pokazuje idealny opis tego jak wg. współczesnych naukowców powstał obraz na Całunie Turyńskim tj. przeniknięcie ciała ułożonego poziomo w górę przez płótna. Opisuje ona również wędrówkę ras ludzi (żółtych, czerwonych, czarnych, białych) po całym świecie tuż po potopie co zgadza się idealnie ze współczesnym rozmieszczeniem tychże ras - a czytając to, trzeba mieć na uwadze, że dzieło powstało w 1833r, a jego autorem była dziewczynka z farmy bez wykształcenia..

Jeśli ktoś zajmuje się apologetyką i zgłębianiem wiary, a także jej obroną przed niesłusznymi zarzutami - ta pozycja może być bardzo pomocna.

Wybitna książka. Obowiązkowa pozycja dla każdego świadomego chrześcijanina.

Wybitna książka. Obowiązkowa pozycja dla każdego świadomego chrześcijanina.

Piękne uzupełnienie Biblii. Treść zawarta w tej "księdze" wizji ładnie przeplata sie z treścią Biblii i nadto, w sposób szczegółowy, opisuje wydarzenia, a w szczególności miejsca, które są związane z historią zbawienia człowieka. Lektura obowiązkowa, dla świadomych katolików, nieprzewrażliwionych na punkcie równości, tolerancji odnośnie innych religii, czy ras.

Szukam właśnie tej książki, potrzebuję do napisania pracy, dość pilnie niestety; jesli ktoś z czytających posiada tę pozycję i mieszka w warszawie, ardzo proszę o kontakt, uratuje mi to życie :-) barbaruczka@yahoo.fr, pozdrawiam !

1984

Książka, którą nazwałam uzupełnieniem Biblii, ponieważ opisuje te szczegóły, które chcielibyśmy znać, a biblijne opisy je pomijają.
Ciekawe jest też wprowadzenie, w którym poznajemy Katarzynę i charakter jej objawień.
Potem rozumie się dużo więcej...

Potem rozumie się dużo więcej...

• Religia
  • Religijne
  • 📚w domowej biblioteczce
  • EpuB

Anna Katarzyna Emmerich (bł.) Żywot i bolesna Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa i Najświętszej Matki Jego Maryi wraz z Tajemnicami Starego Przymierza Zobacz więcej