Bal maskowy

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Álarcosbál
83-10-08196-0
Monika Stocka

"To powieść dla młodzieży. W zimowej scenerii, obsypana płatkami śniegu, nastrojowa, familijna i trochę przestarzała, ale przecież przestarzałe książki też mają swój urok. Rok 1960, Budapeszt. To czasy, kiedy gimnazjalistki należały do Związku Młodzieży Komunistycznej i kiedy niektóre z nauczycielek gorszyły się tym, że dziewczęta będą bawić się razem z chłopcami. Piętnastoletnia Kriszti...

Piętnastoletnia Kriszti wybiera się na bal maskowy. To będzie ważne wydarzenie w jej życiu, chce olśnić koleżanki swoim przebraniem, ale także rozmówić się z nauczycielką, która naruszyła jej prywatność i zachowała się nietaktownie.

Kriszti urodziła się wśród strzałów i bomb, jej mama to jeszcze jedna ofiara wojny. Mieszka tylko z babcią i tatą, który pracuje jako fotograf. Jej dom zawsze był ponury, odosobniony, nigdy się w nim nie śmiano.

Nasza mała sierotka - tak babcia przedstawiała ją nielicznym gościom. Kriszti niechętnie i rzadko chodziła do koleżanek, bo widok ich matek sprawiał jej ból.

W jej bliskich i w niej samej powoli zachodzą wewnętrzne przemiany. Fotograf zadaje sobie pytanie, czy na pewno dobrze wychowuje córkę, czy zmarła żona nie miałaby do niego pretensji o ubogie w radości dzieciństwo Kriszti, z kolei dziewczynka uświadamia sobie, że jest egoistką..." [Kaczątko]

źródło opisu: opis autorski - Kaczątko

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Monika Stocka | 2011-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2011

Nad tymi gwiazdkami to się jednak zamyśliłam, bo 3 za mało ale 4 za dużo. Klimat wspaniały, słowa płyną tak naturalnie a jednocześnie niezwykle pięknie. Wnikliwe studium postaci, podejście do tematu itd, ale treść w gruncie rzeczy sztampowa. Odnoszę wrażenie, że przeczytałam Bal maskowy o 20 lat za późno, z drugiej strony może 20 lat temu nie doceniłabym piękna słów i atmosfery.
Podsumowując książka przyjemna, ale cudów się nie spodziewajcie

kinzetka | 2015-10-26
Przeczytana: 1989 rok