Kaleb Williams

Państwowy Instytut Wydawniczy
1954-01-01
1954-01-01
Aleksandra Olędzka-Frybesowa

Gdyby William Godwin miał tyle talentu, co naiwności, a naiwności tyle, ile talentu, byłby wyśmienitym literatem. Niestety, nie był nim.
Ten awanturniczy moralitet nie jest całkowicie pozbawiony powabu. Czyta się go bardzo gładko, do przełknięcia jest też żarliwa krytyka społeczna podbudowana odrobiną filozofii. Tragiczne losy bohaterów tej pesymistycznej powieści optymistycznego pisarza są jednak zanadto schematyczne.
Nie jestem w tym wypadku skłonny do pobłażliwości, gdyż jednowymiarowość jawi mi się jako zbrodnia za każdym razem, gdy pomyślę o zaletach właściwości przestrzennych przedmiotów oraz, nie ukrywam, ciał.

• Literatura angielska
  • 1001 książek