Dziennik powstańca
pamiętnik, powstanie, II wojna
Dawid

Dziennik powstańca poświęcił autor kolegom, którzy polegli. Opisuje w nim wybrane akcje konspiracyjne, ale większa część książki przynosi wstrząsający opis przeżyć w walkach na Starym Mieście w sierpniu 1944. Jest też epizod wrześniowy - po przejściu kanałami do Śródmieścia, gdzie w rejonie Politechniki autor walczył do końca powstania.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/2640

źródło okładki: http://xarchiwum.pl/dziennik-powstanca-zbigniew-cz...»

Stokrotka | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

„”Dziennik powstańca” przeczytałem dwukrotnie i gotowy jestem wygłosić długą pochwałę. Jest to świetna proza i fakt, że napisał ją młodzieniec, budzi moją zazdrość” – myślę, że słowa Zbigniewa Herberta są znakomitą rekomendacją tej książki. Kierowałam się nimi, kupując egzemplarz w księgarni. Niebagatelne znaczenie miał również fakt, że autor, czyli Zbigniew Czajkowski-Dębczyński ps. „Deivir” walczył w Powstaniu Warszawskim w szeregach słynnego batalionu „Parasol”, a jego dowódcą był Krzysztof Kamil Baczyński. Po wojnie autor dziennika był jedynym żyjącym świadkiem śmierci Baczyńskiego i mógł wskazać miejsce jego pochówku.

„Deivir” spisał wspomnienia kilka miesięcy po powstaniu. Nie miał zamiaru ich publikować. Zmienił zdanie po koniec lat sześćdziesiątych i zadedykował tę książkę siedmiu przyjaciołom, którzy polegli. Jednemu z nich poświęcił cały rozdział – 23 sierpnia: „Deivir” i „Baszkir” patrzą na konanie swego 17-letniego przyjaciela, który został postrzelony w głowę. Ranny...

andzia12 | 2014-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 maja 2014

Świetny dziennik przestawiający przeżycia 17- letniego powstańca warszawskiego. Dzięki temu, że autor spisał swoje wspomnienia zaraz po zakończeniu walk, opisy odzwierciedlają, to co było najważniejsze dla autora.
Książka ta zawiera niezwykle przejmujące wspomnienia powstańca z działań w Warszawie, w tym opisy przejścia kanałami na Śródmieście i związanych z nim przezyć(np. gdy musieli oni soatawić ciężko chorych).
Na pewno warto się siegnąć po te wspomnienia, bo przedstawiają jego przebieg z punktu widzenia młodego uczestnika.
Gorąco polecam!

Melania | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Zbigniew Czajkowski - Dębczyński pseudonim "Deivir", gdy wybuchło Powstanie miał zaledwie siedemnaście lat, dowódca drużyny w plutonie "Parasol", jego bezpośrednim przełożonym był Krzysztof Kamil Baczyński. Walczył, uciekał, chował się przed kulami, pomagał rannym kolegom, nie spał, nie dojadał, widział śmierć, patrzył na samoloty zrzucające bomby na miasto i na nich. Widział łuny rozświetlające noc - to od palących się zgliszczy miasta, słyszał świst kul przelatujących nad jego głową, czuł odór rozkładających się ciał, słyszał krzyki umierających. Miał siedemnaście lat i walczył o wolną Polskę.

"Grzmot wybuchów... jeden, drugi, trzeci... Podłoga Sądów, gdzie śpimy, leżąc pokotem, kołysze się, jakbyśmy byli w jadącym samochodzie. Z brzękiem spadł w ciemność czyjś hełm. To obudziło mnie do reszty. Krztuszę się gorącym dymem, który napełnia lokal. Znowu się pali? Wypełzam na korytarz, by zaczerpnąć świeżego powietrza." [1]

"Dziennik powstańca" to pamiętnik który...

Violla92 | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

Polecam gorąco przeczytać wspomnienia Zbigniewa Czajkowskiego - Dębskiego, gdyż jest to niezwykła lekcja historii dla pokoleń, które nie miały ( i obyśmy nie mieli) okazji zaznać czym jest wojna, walka o przetrwanie czy śmierć ukochanych osób. Książkę pochłonęłam właściwie jednym tchem, czyta się ją bardzo szybko, gdyż jest napisana bardzo przejrzyście i cały czas chce się wiedzieć co działo się dalej z bohaterem (tzn. ja tak miałam). W sumie uważam że nie powinno się oceniać takich publikacji, bo jak można ocenić życie takich osób, ich postępowania i decyzji. Także tym razem oceniam tylko styl pisania autora.

Grażyna | 2015-04-12
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Justyna | 2015-09-07
Przeczytana: 06 września 2015

"Dziennik Powstańca" to pisany z niezwykłą precyzją pamiętnik Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego, który jako jeden z trzech ocalał ze swojej drużyny walczącej dzielnie w Powstaniu Warszawskim. Razem z 17-letnim powstańcem dzień po dniu bierzemy udział w ostrych walkach w kolejnych dzielnicach stolicy. Książka pełna patosu, ale i smutnej bezsilności młodych ludzi, którzy walczyli o wolność swojego kraju.

Radosław | 2016-01-02

Długo czytałem tę lekturę ale ciesze się że miałem okazję ją przeczytać, tematyka którą bardzo się interesuję i planuje przeczytać jeszcze więcej. Polecam każdemu tę książkę.

megi011 | 2014-07-13

Jest to jedna z tych książek, po ktorej zakończeniu człowiek odczuwa pustkę. Gorąco polecam. Jedyny minus tej lektury jest taki, że ciężko sobie wyobrazić to, o czym pisze autor. Choć może to nie wada utworu, a wielkie szczęście dzisiejszych czasów? Chwała bohaterom!;)

tomaszszym | 2016-09-26
Przeczytana: 26 września 2016

Dziennik powstańca jest pisany przez autora,który naocznie przekonał się o życiu w tych trudnych czasach.W dzienniku mamy bardzo dokładny opis wydarzeń z pola walki.Autor sluzyl w Parasolu gdzie jevo dowódca byl Krzysztof Kamil Baczyński.Ktorego śmierć bardzo zostala przez pół sarza przezyta.Lecz w czasach powstania Warszawskiego nie bylo czasu na myślenie co dalej tylko trzeba bylo walczyć z wrogiem majac do dyspozycji bardzo marne wyposażenie a .W powstaniu udzial brali głównie nastolatkowie , którzy dla dobra ojczyzny na szali stawiali swe życie. Często powstańcy glodowali lub jedli czerstwe pieczywo ,ktore udało sie zdobyć lub wyszabrowac.Doskonałe opisy z frontu oraz z kanałów gdzie nasi wojownicy walczyli ku chwale ojczyzny.Książka od samego początku trzyma w napięciu i powinna byc włączona jako lektura .Doskonała dla miłośników historii oraz zainteresują sie nia również inni czytelnicy.Pozycja przy ,której nikt nie będzie się nudził.

Simon1962 | 2018-08-02
Na półkach: HISTORIA, Przeczytane