Dziennik powstańca

Zbigniew Czajkowski-Dębczyński Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Państwowy Instytut Wydawniczy
pamiętnik powstanie II wojna
biografia, autobiografia, pamiętnik
pamiętnik powstanie II wojna

Świetna pozycja dotycząca tematu walk powstańczych w Warszawie. Z pozycji 17 - letniego bohatera a jednocześnie autora dramatycznych wspomnień. Cześć i chwała bohaterom!

Tytułem opinii zacytuję ocenę Zbigniewa Herberta: "Dziennik powstańca przeczytałem dwukrotnie i gotowy jestem wygłosić długą pochwałę. Jest to świetna proza i fakt, że napisał ja młodzieniec, budzi moją zazdrość”. Tak napisał Zbigniew Herbert w 1969 roku o dzienniku Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego. Nic dadać i nic ująć. Przez wiele lat Dziennik powstańca nie mógł...

Książki, które poznałem, o których pisałem, które również w ten lub inny sposób promowałem. Projekt w aplikacji Instagram odnajduje swoje odbicie również w tym miejscu. W kolejności niezobowiązującej, wśród tekstów pisanych i napisanych na przestrzeni dwóch dekad, a czasem znacznie dalej.

Nigdy nie wiem jak oceniać kogoś wspomnienia - więc oceniam język, składność wspomnień itd. Książka interesujące - szczególnie dla pasjonatów powstania. Powodzenia z czytaniem <3

Bardzo poruszające i zapadające w pamięć wspomnienia Pana Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego. Niektóre z historii i przeżyć spisywane były na bieżąco, niektóre po latach i to czuć. Niektóre myśli są bardziej przemyślane, bardziej składne od innych. Chyba właśnie to przesądziło, że oceniam tę książkę tylko na dobrą.

Na półkach: , , , ,

"Dziennik powstańca" robi naprawdę duże wrażenie, nawet jeśli zna się dobrze historię Powstania Warszawskiego i II wojny światowej.

Część wspomnień autor spisał na gorąco oraz krótko po kapitulacji, część dopisał po latach, przywołując także wydarzenia z wcześniejszych lat okupacji.
Całość jest niezwykle dynamiczna, poruszająca, wstrząsająca. Jest tu też jednak miejsce...

Dziennik powstańca jest pisany przez autora,który naocznie przekonał się o życiu w tych trudnych czasach.W dzienniku mamy bardzo dokładny opis wydarzeń z pola walki.Autor sluzyl w Parasolu gdzie jevo dowódca byl Krzysztof Kamil Baczyński.Ktorego śmierć bardzo zostala przez pół sarza przezyta.Lecz w czasach powstania Warszawskiego nie bylo czasu na myślenie co dalej tylko...

Długo czytałem tę lekturę ale ciesze się że miałem okazję ją przeczytać, tematyka którą bardzo się interesuję i planuje przeczytać jeszcze więcej. Polecam każdemu tę książkę.

„”Dziennik powstańca” przeczytałem dwukrotnie i gotowy jestem wygłosić długą pochwałę. Jest to świetna proza i fakt, że napisał ją młodzieniec, budzi moją zazdrość” – myślę, że słowa Zbigniewa Herberta są znakomitą rekomendacją tej książki. Kierowałam się nimi, kupując egzemplarz w księgarni. Niebagatelne znaczenie miał również fakt, że autor, czyli Zbigniew...

"Dziennik Powstańca" to pisany z niezwykłą precyzją pamiętnik Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego, który jako jeden z trzech ocalał ze swojej drużyny walczącej dzielnie w Powstaniu Warszawskim. Razem z 17-letnim powstańcem dzień po dniu bierzemy udział w ostrych walkach w kolejnych dzielnicach stolicy. Książka pełna patosu, ale i smutnej bezsilności młodych ludzi, którzy...

• Historia
  • Powstanie Warszawskie