O Nowym Roku i Młynarzu Sylwestrze

Seria: Moje książeczki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Karolina

"Przyszła do młyna wdowa kletowa, co gromadkę dzieci w biednej chacie chowa, i prosi: - Młynarzy Sylwestrze, zmielcie żyta worek, zapłacę po niedzieli, niechybi we wtorek. A młynarz na to złym slowem cisnął: - To przyjdźcie po niedzieli, to się wam wtedy zmieli. Wdowa Kletowa westchnęła, jak by ją kto mieczem ugodził, i podreptała do swej biednej chatki. Aż ludziska zaczęli stronić od...

A młynarz na to złym slowem cisnął:
- To przyjdźcie po niedzieli, to się wam wtedy zmieli.

Aż ludziska zaczęli stronić od młynarza i jeden z drugim tak sobie powtarzał:

-Odmłynarzowego mówienia boli jak od uderzenia.

Przykro było żyć człowiekowi bez przyjaźni ludzkiej. Toteż i młynarzowi Sylwestrowi markociło się wielce.

Aż raz matuli swej tak się użalił:

- Matko, zbrzydła mi już praca, nikt się do mnie nie uśmiechnie, każdy się odwraca...

Spojrzała na synka matula łaskawie, pogładziła go czule po głowie, po rękawie i powiada:

- Żeby cię też ten Nowy Roczek odmienił, syneńku Sylwestreńku, zaraz by było wszystko inaczej. A mieszka ten Nowy Rok za lasem, za górą, za grudniową wichurą... Mieszka w domku małym, co jest w nim okienko-zmienko. A to okienko każdemu inne się widzi. Poszedłbyś tam, zapukał. Jeśli się okienko zlociście rozświeci, wchodź śmiało do środka, będzie Nowy Roczek dla ciebie łaskawy."

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1962

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2016-12-31

Po mojej ostatniej lustracji i inwentaryzacji półki zawierającej książki z dzieciństwa postanowiłem w ostatni dzień w roku napisać opinię o książce pt. "O Nowym Roku i o młynarzu Sylwestrze". To uniwersalne i ponadczasowe opowiadanie dla małych i dużych czytelników. Autorka w znakomity sposób za pomocą zgrabnego i krótkiego opowiadania przemyciła tu głębokie prawdy między innymi o sposobie na dobre życie.
Książka, którą opisuję jest znakomicie ilustrowana. Ilustracje wykonał Wiktor Sadowski. Należą się pochwały, bo to ilustracje z górnej półki. Opowiadanie Lucyny Krzemienieckiej też jest wysokich lotów i godne wszelakich pochwał i pochlebnych ocen. Takie książki jak ta są chwalebne z wielu względów oraz mogą służyć wielu pokoleniom. Należą się oklaski przede wszystkim za szatę graficzną i ilustracje oraz za piękne opowiadanie z morałem. Książka niebanalna, z duszą i charakterem, mądra i pouczająca.
Książka dostaje ode mnie dziewięć gwiazdek i uważam stanowczo, że nie jest to ocena...

Piękna sylwestrowa opowieść o przemianie złego młynarza w dobrego człowieka. Bajka pochodzi ze zbioru opowiadań i bajeczek dla dzieci w wieku przedszkolnym autorstwa Lucyny Krzemienieckiej pt. "Cudowne okulary".

Shirin | 2015-12-01
Przeczytana: 2015 rok