Książka Roku 2018

Przygody jeża spod miasta Zgierza

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
poezja polska, 21 w.,
espeja

Wierszowana książeczka dla najmniejszych dzieci, opowiadająca przygody pewnego jeża, który udał się w poszukiwaniu rodziny, do miasta Zgierza.

Pisana wierszem historyjka o jeżu wyruszającym do miasta na poszukiwanie swoich krewnych powinna przypaść do gustu wszystkim, którzy szukają wartościowej poezji dla dzieci. Cechuje ją bogate, bardzo trafnie dobrane słownictwo i wpadające w ucho rymy. Wszystko okraszone niemałą dawką humoru :-)

Książka będzie kąskiem dla miłośników tzw. polskiej szkoły ilustracji (lata PRL). Ilustracje Krystyny Witkowskiej „obsypane” kolcami, pełne trójkątnych form, ostrych zakończeń współgrają z szorstkim słownictwem.
Rozkładówki są przemyślane, o zmiennej dynamice używanej przestrzeni, na pewno nie można mówić o monotonii. Jeżyki występujące w historii mają przeróżną fizjonomię i kolorystykę (zresztą widać to już na okładce) - to raczej gra form plastycznych i zabawa ilustratorki kolorami, nie zaś nużenie czytelnika jednym opatrzonym wzorcem.
Na próżno szukać tu jaskrawych kolorów - paleta wygląda jak ze starego pudełka akwareli lub gwaszu, a efektu zgaszenia barw dopełnia kremowy...

Ola | 2014-04-10

Czytamy ją z dziećmi średnio raz w tygodniu, jeszcze się nikomu nie znudziła :)

Avinia | 2013-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Każdy chce mieć rodzinę, znajomych, przyjaciół, tego też pragnął pewien Jeżyk spod miasta Zgierza. Nie miał z kim rozmawiać, z kim się bawić i śmiać. Poszedł więc do miasta w poszukiwaniu krewnych. Trafił do sklepu, gdzie na wystawie ujrzał kogoś, a raczej coś, co przypominało mu kolczastą rodzinkę. Nie wiedział, że były to zwykłe szczotki. Co więcej, jego samego również omylnie sprzedano jako szczotkę do ubrania. Po tej przykrej przygodzie Jeżyk spotkał jednak krewnych i jego marzenia o wielkiej rodzinie spełniły się.

Róża_Bzowa | 2017-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2017