Geometria dla najmłodszych

Tłumaczenie: Urszula Drabarek
Wydawnictwo: WSiP
83-02-02417-1
Asia-Polihymnia

"Geometria dla najmłodszych" - to realizacja następującego programu autorów: przedstawić - możliwie prosto i zarazem atrakcyjnie - pojęcia punktu, prostej, trójkąta itd. oraz pewnych ich własności, tak aby było to dostępne dla dzieci i by poglądowość ujęcia nie spowodowała zniekształcenia matematycznego sensu tych pojęć.
[...] Autorzy adresowali swą książkę do dzieci w wieku 6-8 lat.

źródło opisu: Posłowie do nauczycieli polskich, Warszawa, maj 1981

źródło okładki: zdjęcie autorskie

To cudowna książka to wstęp do rozumienia geometrii (książka objaśnia właściwie tylko podstawy planimetrii). Można ją czytać dziecku, albo pozwolić mu czytać samodzielnie.
Przewodnikami są: Ołówek, pajacyk Buratino (rosyjski odpowiednik Pinokia), Nieumiałek i Samoradzik, a także ich nauczycielka, pani Janka. Kartki z ich udziałem są zaznaczone na niebiesko.
Na żółtych kartkach spisano przygody Punktu, Cyrkla, Nożyczek i innych przyrządów geometrycznych w krainie geometrii. To historyjki opowiadane klasie.
Co fragment pojawiają się też różowe strony, na których znajdują się ćwiczenia. Także w trakcie opowiadań dziecko jest często proszone o narysowanie czegoś na swojej kartce papieru, tak jak robiła to książkowa klasa. Także przed przystąpieniem do czytania warto dziecko zaopatrzyć w zeszyt lub blok rysunkowy, ołówek, a także linijkę i inne przyrządy szkolne. :)
No i te ilustracje - Bohdan Butenko - klasyka, mówiąca sama za siebie.

smotex | 2017-01-08
Matys | 2016-08-09