Ziarno pszeniczne

Tłumaczenie: Maria Skibniewska
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
A Grain of Wheat
Róża_Bzowa

Nowela autorstwa Ngũgĩego wa Thiong'o (napisana jeszcze pod nazwiskiem James Ngugi), powstała w 1967 roku, zaś przedstawiająca walkę Kenijczyków o niepodległość.

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

DorotaSK | 2013-07-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Afryka

Dla jednych terroryści, dla innych bojownicy o wolność

Pięćdziesiąt lat po odzyskaniu przez Kenię niepodległości rząd brytyjski wreszcie przyznał, że podczas powstania Mau Mau w Kenii w latach 50. ubiegłego wieku, brutalnie stłumionego przez Wielką Brytanię, dochodziło do tortur i innych form przemocy wobec Kenijczyków. Weterani powstania otrzymają w sumie prawie 20 mln funtów odszkodowania, a w Nairobi stanie pomnik ofiar sfinansowany przez Brytyjczyków.
Przez długie lata kolejne rządy w Londynie skrzętnie ukrywały albo niszczyły dokumenty świadczące o istnieniu obozów koncentracyjnych, o pacyfikacjach wsi, torturowaniu dzieci, brutalnych gwałtach i egzekucjach. I być może fakty te nigdy nie wyszłyby na światło dzienne, gdyby nie wydane w 2005 r. dwie książki dokumentujące okrucieństwa dokonane na Kenijczykach: „Histories of the Hanged” Davida Andersona z Uniwersytetu w Oxfordzie oraz „Imperial Reckoning: The Untold Story of Britain's Gulag” Caroline Elkins z Harvard University,...

selvite | 2016-11-28
Przeczytana: 09 listopada 2014
jankos | 2016-11-29
Pavvvel | 2016-10-07
Kalka | 2016-08-02
Kto dostanie Nobla w 2014?

Mniej więcej za miesiąc poznamy laureata Literackiej Nagrody Nobla. Tymczasem firmy bukmacherskie mają już swoich faworytów, których wygraną najczęściej obstawiają ich klienci. Najcenniejsze informacje pochodzą ze szwedzkich firm bukmacherskich, jako że panuje przekonanie, iż bliżej źródła łatwiej o ewentualne plotki i przecieki.