Chmury i łzy

Ngugi wa Thiong'o Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Współczesna literatura piękna
Weep Not, Child
literatura piękna
Zofia Kierszys
Proza Współczesna
literatura kenijska Kenia literatura afrykańska Zofia Kierszys

Ngũgĩ wa Thiong’o od lat pojawia się na szczycie listy faworytów do odznaczenia Literacką Nagrodą Nobla. Kenijski pisarz, urodzony w 1938 roku w Kiambu, zadebiutował w 1964 roku nowelą „Chmury i łzy”. W tamtych czasach pisał jeszcze jako James Ngugi, sama zaś książka została napisana w języku angielskim. Z czasem, wraz ze zradykalizowaniem podejścia Ngugiego do życia...

Przeczytana dawno temu w przednoblowskiej gorączce. W ogóle mnie nie porwała. Prosta historia, przypominała mi pozytywistyczne nowele w kenijskiej scenerii. Może powinienem wrócić jeszcze raz do tej lektury. Swoją drogą, jak to jest, że w Polsce były wydane tylko dwie książki tego pisarza? Od x lat faworyt do Literackiej Nagrody Nobla.

O chłopcu, który bardzo chciał chodzić do szkoły

Głos Jamesa Ngugiego był jednym z pierwszych w literaturze skierowanych przeciwko brytyjskiej polityce kolonialnej w Afryce Wschodniej. Kenijski pisarz zadebiutował jeszcze w czasie studiów. Jego pierwsza powieść Chmury i łzy ukazała się w 1964 roku. Z czasem, wraz z poglądami politycznymi, zradykalizowało się też podejście...

• Afryka
  • Literatura afrykańska
  • 2018
  • C_inne kultury
  • 2020
  • Współczesna Proza Światowa
  • 2021

Dodaj cytat z książki Chmury i łzy