Fizyka przyszłości. Nauka do 2100 roku

Physics of the Future: How Science will Change Daily Life by 2100
978-83-7648-837-0
fizyka teoretyczna, nauka
popularnonaukowa

Tematem poprzednich książek Michio Kaku były rewolucyjne idee w fizyce teoretycznej, które otwierały przed uczonymi nowe drogi do rozumienia Wszechświata. W „Fizyce przyszłości” autor zastanawia się, w jaki sposób ostatnie odkrycia mogą pomóc wcielić w życie najbardziej niesamowite pomysły fantastyki naukowej. Najnowsza książka Michio Kaku nieco przypomina „Wizje”, których tematem były...

Najnowsza książka Michio Kaku nieco przypomina „Wizje”, których tematem były przewidywania dotyczące rozwoju nauki w nadchodzących dekadach; jak się okazało, przewidywania te okazały się bardzo trafne. „Fizyka przyszłości” sięga jednak o wiele dalej, rozważając technologie, które mogą stać się realne w ciągu najbliższych stu lat. To, w jaki sposób wykorzystamy wyzwania i szanse w XXI wieku, zdeterminuje dalsze losy ludzkości.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2398

Powrót do przyszłości

Michio Kaku, niczym doktor Emmet Brown, uchyla drzwi swojego wehikułu czasu, by zaprosić nas w podróż po przyszłości. Nie musimy jednak obawiać się, że przypadkowo zapobiegniemy własnym urodzinom. Nasze ciało pozostanie bezpieczne. Jednak umysł… z pewnością będzie pracował na najwyższych obrotach.

„Fizyka przyszłości. Nauka do 2100 roku” umożliwia czytelnikowi podsłuchanie, jak przyszłość wyobraża sobie autor oraz inni wizjonerzy świata nauki. Mimo groźnie brzmiącej „fizyki” w tytule, wszelkie zagadnienia o większym kalibrze przedstawione są łopatologicznie i z ilustracjami. Jednak Kaku porusza przede wszystkim tematy całkiem przyziemne, jak rozwój medycyny (np. interaktywna łazienka, która każdego dnia diagnozuje stan naszego organizmu), przyszłościowe źródła energii, rozwój emocjonalny przeciętnego komputera czy samoprowadzące się samochody (któż nie pamięta „Nieustraszonego”…). Opisuje też, co może dziać się z klimatem na Ziemi.

Jednak głównym smaczkiem dla mnie są… nawiązania do filmów i seriali SF. Książka nie tylko jest wizją przyszłości wielkich naukowców, ale też kompendium filmów, w których ukazywany jest świat przyszłości. Żeby było smaczniej – autor komentuje, które wizje już się sprawdziły, które powoli się rozwijają, a które na razie będą musiały poczekać na spełnienie. Zupełnie też nie ma ograniczeń czasowych – Kaku pisze zarówno o kreskówkach z lat ’80, jak o całkiem nowych filmach (zaznaczam, że książka w oryginale została wydana w 2011 roku).

Ostrzegam,...

Ostrzegam, to książka-pożeracz mózgu. Łatwo zatopić się w świecie przyszłości, który z jednej strony wydaje się niesamowity, a z drugiej… zupełnie obcy i straszny (jak nasze prababcie czułyby się we współczesnym świecie?) – Internet w soczewkach, automatyczne translatory, przekroczenie możliwości ciała przez techniczne udoskonalenia… Mózg pracuje na najwyższych obrotach. Tak wysokich, że czasami trzeba odłożyć książkę i przemyśleć treść, a nawet... uwolnić kreatywność i obejrzeć przez szybę własną wizję przyszłości.

Anna Kaczmarczyk

karpatkadobra | 2015-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Cenię Michio Kaku jako człowieka i naukowca. Spodobały mi się jego idee po raz pierwszy jak oglądałem programy na discovery science. To genialny, nietuzinkowo myślący ,,fizyk futurysta". W tej książce za pomocą naukowych wyjaśnień podaje nam ,,na tacy" przyszłość jaka nas czeka. Wiele pomysłów takie jak nanochipy skanujące stan zdrowia, sterowanie domowymi urządzeniami za pomocą myśli - nie przyszłoby mi do głowy, a na pewno nie pomyślałbym że da się to zrobić już w niedalekiej przyszłości, bo ten jeden wiek w skali całej ludzkiej cywilizacji i jej dobytku to kropla w morzu. Co najciekawsze Michio Kaku twardo stąpa po ziemi i mocnymi naukowymi ideami i argumentami mówi nam, że dany pomysł nie będzie ,,może zrealizowany" tylko będzie ,, na pewno zrealizowany". Ciekawe czy rzeczywiście ludzkość w przyszłości nie będzie prowadziła wojen, czy nie będzie kapitalizmu, a po co komu pieniądze jak będzie sztuczny programator materii. In plus jest podsumowanie książki przykładowym jednym...

| 2011-08-06
Na półkach: Przeczytane, Nauka, Posiadam
Przeczytana: 08 sierpnia 2011

Najnowsza i najaktualniejsza książka Kaku jest napisana w duchu jego "Wizji". Autor w jak zwykle ciekawej i przystępnej formie przewiduje rozwój nauki w XXI wieku w oparciu o dotychczasowe jej dokonania i tempo, w jakim postępuje. Kiedy będziemy używać nanotechnologii? W jaki sposób będziemy wpływać na genetykę naszych dzieci? Jak energia termojądrowa zmieni świat? Dlaczego nie polecimy w tym stuleciu do gwiazd w spodziewany dotychczas sposób? Zaletą "Fizyki przyszłości" jest jej przystępny język, dzięki czemu może zrozumieć poruszane w niej zagadnienia laik na codzień nie obcujący z nauką. Ciekawostką jest podsumowanie całości, napisane w formie kilkunastostronicowego opowiadania.

Bandziorno | 2012-05-14
Przeczytana: 14 maja 2012

Podszedłem do tej książki z dystansem, który zawsze zachowuję jeśli chodzi o książki "Fizyka czegośtam", "Fizyka a cośtam" (popularnonaukowe oczywiście, nie liczę swoich podręczników do fizyki ciała stałego). Książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Przewidywania autora są spójne i oparte na solidnych podstawach, nie są to dyrdymały, jakie dawniej wymyślano, że będziemy jeść tabletki na śniadanie.
Największy plus dla książki za dwa ostatnie rozdziały. Te najbardziej mi się podobały, oraz oczywiście "Dzień z życia w 2100 roku" (trochę nie do końca się zgadzam ze wszystkim, ale podobał mi się).

tix | 2012-02-15

Niesamowicie inspirująca, dzięki niej możemy się oderwać od rzeczywistości, rozmarzyć się i dać wodzy swojej kreatywności wodzeni ręką przez genialnego Michio. Polecam, wciąga!

Maanwe | 2015-01-21

Niezwykle ciekawa. Bodajże jedyna książka w tym temacie na polskim rynku.

Margues_06 | 2015-07-06
Przeczytana: 15 maja 2015

Świetna książka, ukazująca jak bardzo może się zmienić otaczający nas świat. Michio Kaku jest szalonym fizykiem, którego uwielbiam, jego wyobraźnia nie zna granic. Sądzę, że za jakieś 50 lat sporo osób powie "Hmm... Michio to przewidział ". Zdecydowanie polecam :)

mantra | 2011-08-05
Przeczytana: 05 października 2011