Droga utraconej niewinności

Albatros
2012-02-01
2012-02-01
Anna Dobrzańska
Kambodża Khmerzy autobiografia handel ludźmi prostytucja pomoc humanitarna

Traumatyczne świadectwo

Książka świetna, ale polecam poczytać o niej w internecie, Newsweek i inne duże gazety twierdzą że jest oszustką. Szkoliła dziewczynki aby mówiły fałszywe historie, próbując tak wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy. W 2013 zamknęła swoją fundację.

Książka Somaly Mam, to przerażająca podróż do brutalnego świata kambodżańskich burdeli. Jest to brudny i okrutny świat, gdzie nawet kilkuletnie dziewczynki, zostają jedynie towarem, rzeczą do zaspokajania chorych fantazji pedofili i innych zwyrodnialców. Somaly pokazuje nam świat, w którym człowiek nie posiada żadnej godności, gdzie rodzice za kilka dolarów, sprzedają własne córki, aby te swoim ciałem sponsorowały życie całych rodzin. To świat w którym nawet decydenci na szczytach władzy wierzą, że sex z dziewicą leczy AIDS, a nikogo nie obchodzi los gwałconych i upodlonych dzieci. Co znamienne to wykorzystywane ofiary są wyrzutkami wykluczonymi ze społeczeństwa.
Somaly sama przeszła tę trudną drogę i dzięki swojej sile i determinacji dziś pomaga krzywdzonym dziewczętom. Dla mnie to prawdziwa bohaterka.
Straszne, że takie historie wciąż mają miejsce.

To jest aż nieprawdopodobne i wręcz niemożliwe, żeby jedna osoba wycierpiała tak wiele. To jest coś okropnego, ale niestety prawdziwego. To co spotyka te kobiety, dziewczynki w tych azjatyckich, ale też afrykańskich krajach przechodzi ludzkie pojęcie. Ile okropności muszą przeżywać tam dzieci, nastolatki i kobiety. Zostać kilka razy sprzedawanym, gwałconym, okaleczanym... Niektórym udaje się uciec, innym pozostaje jedynie śmierć. Bardzo poruszająca historia, przedstawiona naprawdę dosadnie. Zainteresowana samą autorką zaczęłam szukać więcej w Internecie. Tym bardziej jest mi przykro, że natrafiłam na artykuł, gdzie ponoć wiele opisanych w książce historii było jednie jej ubarwieniem. No cóż, przykro. Poczułam się nieco oszukana, że aby jeszcze bardziej dobić czytelnika pewnymi tragicznymi wydarzeniami zastosowano taki zabieg. Nie zmienia to faktu, że rzeczywiście w krajach, które zostały w książce wspomniane, płeć żeńska przechodzi tam piekło. Kobiety, dziewczynki są tam właściwie nikim. Mężczyźni zdecydowanie nad nimi królują. Pociesza mnie fakt, że ponoć część pieniędzy z książki zostaje przekazana na walkę z handlem ludzi i zmuszaniem do prostytucji. Są rzeczy o których się nie mówi, a powinno się mówić głośno. Myślę, że warto przeczytać dla samej świadomości, ale ostrzegam - książka jest bardzo przejmujący i dla osób o mocnych nerwach.

Poruszająca i szokująca historia Kambodżanki - Somaly Mam, która poprzez opisanie własnej historii pokazuje tragiczne życie kobiet w południowo-wschodniej Azji. Na co dzień bite, zmuszane do niewolniczej pracy, wykorzystywane seksualnie, sprzedawane do paskudnych domów publicznych nawet przez rodziców czy mężów, gdzie są potem brutalnie gwałcone, poniżane, zastraszane i zmuszane do posłuszeństwa... Seksualnie wykorzystywane są nawet kilkuletnie dzieci, gdyż niektórzy wierzą, że seks z małoletnią dziewicą ochroni ich przed AIDS. Somaly Mam pokazuje świat odarty z wszelkich uczuć wobec kobiet i dzieci, gdzie liczą się tylko pieniądze, a ufać nie można nawet najbliższym, rodzinie. Pokazuje swoje starania, by coś zmienić, działalność organizacji AFESIP oraz Somaly Mam Foundation, pomagającej ofiarom handlu żywym towarem i seksualnej przemocy uwolnić się od oprawców i zacząć nowe, godne życie. Działania, które niestety są tylko kroplą w morzu potrzeb.

Potrafisz wyobrazić sobie świat, w którym normą jest, że sprzedajesz swoją kilkuletnią córkę do burdelu, żeby za dolara od gwałtu odpracowywała twoje długi?
Świat, w którym jako kobieta nic nie znaczysz? Masz przestrzegać "chbap srey"-być cicha, traktować swojego męża jak nieomylnego pana i władcę?
Świat, w którym odcień skóry decyduje o twojej wartości?
Świat, w którym władzę sprawują przesądy?
Świat, w którym możesz zostać pobita, porwana, zgwałcona, poddana torturom i nic z tym nie będziesz mogła zrobić?
Nie? To przeczytaj tę książkę. Chociaż w sumie nie wiem czy nawet po przeczytaniu historii Somaly Mam będziesz w stanie pojąć jak można tak potraktować drugiego człowieka.

To historia o realiach życia w Kambodży w latach 70-90. XX wieku. Przede wszystkim jednak to opowieść o handlu ludźmi, seksualnym niewolnictwie pod nosem Zachodu w całkiem współczesnym świecie i o kobiecie, która pokonawszy własne piekło robi wszystko co tylko może, aby uratować jak najwięcej dziewczyn, które znalazły się w podobnej sytuacji do jej własnej.

Świat, w którym odcień skóry decyduje o twojej wartości?
Świat, w którym...

2004

Jakim trzeba być człowiekiem żeby krzywdzić kilkuletnie dzieci? To nie jest człowiek tylko zło obleczone ludzką skórą ...bardzo mocna książka budzi wiele emocji więcej nie chce pisać bo nie chcę przesadzić. ..polecam przeczytać

Opowieść o trudnym dzieciństwie i jeszcze trudniejszym życiu dorosłej kobiety, która nie godzi się z losem, decyzjami podjętymi w jej imieniu przez inne osoby. Odważna bohaterka walczy o siebie, a później o los innych kobiet, które rozumie jak nikt inny.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

5 /2018 7 /10 ciężka tematyka ale dobrze ze ktoś się potrafi postawić w takich sytuacjach że ktoś próbuje coś zrobić. I po raz kolejny kobiety udowadniają że potrafią być silniejsze niż się wydaje.

Plusy:
+ autobiografia niosąca ze sobą odwagę, siłę, determinację i nadzieję
+ ciężka, ale jednocześnie bardzo ważna tematyka
W "Drodze utraconej niewinności" poruszony jest temat prostytucji w Kambodży. Mamy zatem historie pięcioletnich dziewczynek i starszych mężczyzn wierzących w to, że seks z dziewicą może przynieść im same korzyści. Jest seksturystyka, wykorzystywanie kobiet i dzieci, łamanie praw człowieka oraz AIDS. Są kambodżańskie domy publiczne, porwania i okrutne metody alfonsów na zatrzymanie dziewczyn.
+ postać głównej bohaterki, autorki tej pozycji
Niesamowita, silna kobieta, która doskonale rozumie potrzeby dziewczynek, bo sama przeszła przez piekło. Somaly Mam pokazuje, że można pomagać, można wierzyć. W niej i w jej otoczeniu widać zmiany, które udało jej się wypracować razem z innymi ludźmi.

Minusy:
- powtórzenia treści w poszczególnych rozdziałach, przez co książka wydaje się nie do końca dopracowana

Niesamowicie osobista książka, którą polecam nie tylko kobietom, ale i mężczyznom.

Co ciekawe, w 2014 roku pojawiła się informacja o sfabrykowaniu części historii przez samą autorkę...
Nie mnie to oceniać, dlatego odsyłam Was do artykułu, który znalazłam: http://www.polska-azja.pl/kambodza-so...

azjatyckie #bookiswiata

Plusy:
+ autobiografia niosąca ze sobą odwagę, siłę, determinację i nadzieję
+ ciężka, ale jednocześnie bardzo ważna tematyka

Płakałam, płakałam, cały czas płakałam. Nie miałam pojęcia o krzywdzie jaka się dzieje w innym zakątku świata. Wiedziałam, że dzieje się wiele złego, ale nigdy nikt mi tego tak nie zobrazował. Punkt za to, że część dochodu z zakupionej książki przekazywana jest na fundację autorki.

• Literatura faktu
  • Do kupienia