Dzieci Pierścienia

Cykl: Pierścień (tom 4) | Seria: Klasyka Science Fiction
Wydawnictwo: Solaris
Ringworld's Children
Evie

Czwarty i ostatni tom głównego cyklu Świat Pierścienia z serii Opowieści z Poznanego Kosmosu. Cykl powieści Larry’ego Nivena o Świecie Pierścienia to jedno z klasycznych dzieł science fiction. Zdobywca Hugo jak i Nebuli, stanowi – podobnie jak świat, w którym jest osadzony - wybitne osiągnięcie fikcji. Pierścień ginie. Tym razem może nie zdoła ocalić go nawet uwięziony przez obdarzonego...

Pierścień ginie. Tym razem może nie zdoła ocalić go nawet uwięziony przez obdarzonego niezwykłą inteligencją Grajka Louis Wu. Nawet jeśli Louis uda mu się uciec, będzie musiał przetrwać w galaktyce spustoszonej przez wojnę międzygwiezdną i rozerwanej przez śmiertelne intrygi polityczne.

Pierścień nie jest już bowiem tajemnicą i całe cywilizacje walczą teraz o kontrolę nad jego potęgą. Rasa, która podbije Pierścień, podbije też galaktykę … i nikt nie zdoła jej powstrzymać. Ale Louis Wu i tak spróbuje.

źródło opisu: http://solarisnet.pl

źródło okładki: http://solarisnet.pl

Hattu | 2013-03-01
Przeczytana: 01 marca 2013

Lepsza niż poprzedni tom, ale nie dorastająca do pięt oryginalnemu "Perścieniowi" - niestety. A przyczynę tego, że trzy kolejne tomy nie dorównują pierwowzorowi autor sam wyjawił w przedmowie - po ukazaniu się pierwszego tomu otrzymał wiele listów od specjalistów/naukowców z wątpliwościami dotyczącymi zagadnień związanych z funkcjonowaniem Świata Pierścienia od strony fizyki, mechaniki itd. I kolejne tomy miały te problemy wyjaśnić, jednocześnie opowiadając dalsze losy bohaterów. Niestety wydaje mi się że autor bardziej skupił się na tym pierwszym celu, a fabułe dostosował do potrzeb zamiast uczynić odwrotnie - i cóż.... skutek jest tragiczny dla fabuły.
Nie zmienia to jednak faktu że "Pierścień" nadal pozostaje jedną z moich ulubionych pozycji z "klasyki" S-F.

darlf | 2016-09-02
Kidzi | 2016-06-27