83-04-03627-X

źródło okładki: http://poczytaj.pl/

alexanderson | 2012-04-06
Na półkach: Biografie, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Bardzo rzetelna, solidnie podbudowana źródłowo biografia, której rzeczowość staje się jednak jej "przekleństwem". Opisywana postać i jej epoka aż proszą się bowiem o nieco więcej podlanej anegdotą barwności i skupienia na oryginalnej sylwetce i osobowości Króla-Słońce - tymczasem Autor więcej uwagi zdaje się poświęcać żmudnym opisom kampanii na frontach kolejnych wojen niż kulisom okołowersalskiego życia. Byłoby to nawet zaletą w poważnej naukowo monografii, gdyby gdzieś po drodze nie gubił się temat zasadniczy. W efekcie najlepiej wypadają fragmenty poświęcone pierwszym latom Ludwika (gdy czasy Frondy oglądamy jego, niewiele rozumiejącego dziecka, oczami) i ostatnim, przejmującym chwilom. Spora zawarta w książce wiedza na temat wielkiej polityki i życia prywatnego postaci jest podana w dość szczególny sposób, który - w połączeniu z dominacją ujęcia chronologicznego nad problemowym - może u wielu czytelników rodzić poczucie zagubienia w korowodzie wydarzeń i nazwisk (a nie ułatwia...

Elevander | 2014-10-10
Przeczytana: 10 października 2014

Panowanie Ludwika XIV to cała epoka nie tylko w dziejach Francji, ale i całej Europy. W. S. Magdziarz podjął się w tej biografii próby przedstawienia życia Króla-Słońce, ale efekt jest moim zdaniem niezadowalający. Głównym moim wrażeniem w trakcie lektury był chaos. Przeskoki między poszczególnymi zagadnieniami są nadmierne, przez co narracja traci na spójności. Do tego jeszcze Autor ma skłonność do budowania zdań niezgodnego z zasadami stylistyki polskiej. Poza tym odnoszę wrażenie, że epoka Ludwika XIV została odmalowana w nieco zbyt ciemnych barwach. Tytułowy władca przedstawiony został jako człowiek wielkich ambicji, który właściwie nie odniósł żadnych znaczących sukcesów, wyczerpał kraj ciągłymi wojnami, a na dodatek jeszcze musiał patrzeć, jak kolejno odchodzą z tego świata jego współpracownicy oraz krewni. Prawda, że le grand siècle miał także swoje cienie, ale w tej biografii całkowicie przysłaniają one blask rządów Króla-Słońce.

Tomasz Babnis

Rosalie Soiree | 2016-11-03