Wilhelm Zdobywca

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Guillaume le Conquérant
830602379X
Agnieszka

Osobowość Wilhelma Zdobywcy frapowała od dawna historyków europejskich a zwłaszcza francuskich i angielskich. Paul Zumthor podjął udaną próbę pogłębionego ukazania nie tylko sylwetki księcia – króla, ale także czasów w których on działał. Tę monografię, napisaną z talentem literackim czyta się jak pasjonują powieść. Autor kreśli w niej obraz ówczesnej Europy, ze szczególnym uwzględnieniem Francji i Anglii, zachodzących tam przemian politycznych, społecznych i kulturowych. Wskazuje, jaką rolę odegrał w tym okresie wielki wojownik i wielki polityk, jakim był Wilhelm Zdobywca, który przyczynił się nie tylko do scalenia ówczesnego państwa francuskiego, ale także przyłączył do kultury europejskiej również i Anglię.

//Opinia do przeczytania również na: http://kaginbooks.blogspot.com/2016/11/wilhelm-zdobywca-paul-zumthor.html

Z kim kojarzy się Wilhelm Zdobywca? Zadałam sobie to pytanie w chwili, gdy tylko usiadłam do tej książki.
W sumie, kojarzył mi się bardzo mętnie z historycznym władcą, który kiedyś kogoś podbił... chyba. Nie powiem, musiałam solidnie się wysilić, by wygrzebać z pamięci podstawowe informacje historyczne. Wstyd i hańba mi! No wstyd i hańba mi!
Na szczęście, z pomocą przybyła mi właśnie ta biografia o tym niezwykłym księciu (link dla leniwców) Normandii - kim był, co uczynił i dlaczego zapisał się w historii Francji i Anglii tak mocno.
Paul Zumthor wykonał niesamowitą, ale i świetną pracę, a sposób, w jaki przedstawił Wilhelma Zdobywcę jest lekki, prosty w odbiorze i interesujący. Olbrzymia dawka faktów historycznych, podparta lekkim stylem, bardziej przypominającym sensacyjną opowieść, niż suchą biografię.
Przyznaję się szczerze, że bardzo chętnie to kupiłam - zaskoczona...

Trithemius | 2016-07-28
Na półkach: Biografie, Posiadam, Przeczytane