Zaskoczeni łaską

What's So Amazing About Grace
978-83-60131-04-6
religia
poznanianka

Niezwykła popularność Zaskoczeni łaską wśród polskiego czytelnika sprawiła, że oto oddajemy do jego rąk kolejne wydanie tej chyba najbardziej poczytnej spośród książek Yancey’a. Autor rozważa w niej zagadnienie łaski, będącej przejawem bezinteresownej Bożej miłości wobec człowieka. Co to oznacza dla chrześcijan, zobowiązanych do rozprzestrzeniania łaski na cały świat – świat o wiele bardziej skłonny do terroru, przemocy i okrucieństwa niż dobroci i wspaniałomyślności? Autor ukazuje nam łaskę w konfrontacji z najbardziej jaskrawymi przejawami zła naszych czasów: zbrodniami faszyzmu i stalinizmu, prześladowaniami na tle rasowym i religijnym, zabójstwami dokonanymi przez seryjnych morderców, czystkami etnicznymi itp. Czy wobec takich i wielu podobnych czynów łaska jest w stanie obronić swą rację bytu? Yancey stara się nas przekonać, że łaska to potężna siła, zdolna przemienić życie tak poszczególnych ludzi, jak i całych społeczności. Zachęca, abyśmy byli pełni łaski, nawet w sytuacjach zagrażających wszystkiemu, co nam w życiu drogie.

Philip Yancey to autor kilkunastu niezwykle poczytnych książek, sprzedających się na całym świecie w milionach egzemplarzy (m.in. Where Is God When It Hurts?, Gift of Pain, The Bible Jesus Read), wielokrotnie nagradzanych prestiżowymi nagrodami. Obok Zaskoczeni łaską, zaliczanej do grona światowych bestsellerów, po polsku ukazała się również książka Pogłoski o tamtym świecie.

źródło opisu: Wydawnictwo Credo, 2006

źródło okładki: http://credo.org.pl/zaskoczeni-laska-wyd-2-p-90.html

BiG_m | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

Genialna książka, powinna być lekturą obowiązkową w szkołach!

poznanianka | 2011-07-11
Przeczytana: 02 sierpnia 2011

To nie do końca jest książka typowo religijna. Choć wg opinii, że wszystkie książki napisane po ukończeniu redakcji Pisma Świętego są zaledwie do niego przypisem można by uznać ją za wyjątkowo udany przypis.

W Zaskoczonych łaską jest wszystko. Opowiadania, relacje, wspomnienia, rozważania, reportaże, prywatne przemyślenia i przedstawienie opinii większości, analiza współczesnego świata i próba zaradzenia jego problemom.

Nie znaczy to, że na 300. stronach autor podaje receptę na uleczenie świata. Właściwie to nie mówi nic konkretnego. Przedstawia tylko historie ludzi, których poznał lub słyszał o nich. Jedni są przykładem na to, że w dzisiejszych realiach można żyć dobrze, opierać się fali nienawiści, wdrażając w życie chrześcijańskie zasady. Inni to obrazy zapalczywości, upartego trwania w raz podjętej decyzji, czekania na wykonanie pierwszego kroku przez stronę przeciwną, uzależniania przebaczenia od skruchy winnego aż wreszcie niewolniczego przywiązania do stereotypów i utartych...

Nikodem | 2012-06-02
Przeczytana: 2010 rok

Jeśli istnieje gdzieś lepsza książka na temat łaski, to chcę ją.

adellka | 2012-06-17
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z lepszych ksiazek jakie czytalam.

jacenty | 2011-10-15

Dziwna to książka. Z jednej strony daleko jej do miana teologicznej, z drugiej zaś daleko do reportażu, czy zbiorku esejów. Jest to na swój sposób zbiór świadectw różnych ludzi, różnych historii i wydarzeń, w których jest pokazane działanie Bożej Łaski.
Niewątpliwą jej zaletą jest wielka prostota języka. Rzeczy ważne są przekazywane przejrzyście, prosto i jasno, jak wspomniałem każdy jest jeszcze dodatkowo zobrazowany. Serdecznie polecam ją nawet najtwardszym katolikom celem przewietrzenia trochę swojego podejścia do tematu Łaski Bożej, spokojnie prawie całość można przeczytać, dopiero przy końcu są mocniejsze wątki ewangelickie.
Jak dla mnie nie jest to pozycja największych lotów, choć niewątpliwie warta zwrócenia uwagi. Dlatego tylko, albo i aż 3 gwiazdki.

G-abiks | 2016-03-26

Warto przeczytać.