Chłopiec z Leśnik. Dziennik z lat 1939–1945

8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788392006879
Wilno, pamiętniki
misi

Dziennik jest kopalnią wiedzy o życiu codziennym na Wileńszczyźnie w trudnych wojennych latach, opisywanych z punktu widzenia romantycznego i wrażliwego młodzieńca-humanisty, który później miał stać się... naukowcem w zakresie nauk ścisłych, autorem m.in. Encyklopedii Lotnictwa i Kosmonautyki. Dziennik ukazuje w szerszym kontekście stosunek międzywojennego pokolenia młodzieży karaimskiej do...

Dziennik ukazuje w szerszym kontekście stosunek międzywojennego pokolenia młodzieży karaimskiej do Polski i polskości. Członek społeczności karaimskiej nie przestaje być żarliwym polskim patriotą.

źródło opisu: Bitik, 2009

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Borsukolis | 2014-04-28
Przeczytana: styczeń 2010

Niezwykły zapis przejścia od dzieciństwa do dorosłości w okrutnych latach wojny. Dziennik początkowo pisany trochę naiwnym, dziecinnym językiem, z czasem staje się opowieścią dorosłego człowieka tracącego nadzieję, że los okaże się łaskawy dla małej i dużej Ojczyzny. Dziennik jest zapisem codziennych wydarzeń obserwowanych przez autora, czasem błahych opisywanych z humorem i pewną dozą lekkiej złośliwości , a czasem niezwykle drastycznych. Wstrząsający jest dla mnie fragment dziennika z opisem podróży autora pociągiem przez miejscowość Ponary koło Wilna krótko po egzekucji dokonanej tam przez hitlerowców i ich litewskich pomagierów.
Dziennik zawiera sporo informacji o życiu codziennym Karaimów, Polaków i Litwinów podczas wojny, o codziennych problemach, o różnych postawach ludzi wobec ponurej rzeczywistości. Jest też świadectwem silnych związków Karaimów z Polską.

misi | 2011-07-10
Dorota_Dega | 2017-02-01