Ślad na piasku

Okładka książki Ślad na piasku Zoe Ferraris
Okładka książki Ślad na piasku
Zoe Ferraris Wydawnictwo: Książnica Seria: Seria z zakładką kryminał, sensacja, thriller
Seria z zakładką
Finding Nouf
Książnica
2011-04-19
2011-04-19
2012-08-16
Anna Pajek
miłość Arabia Saudyjska

Ciekawy kryminał rozgrywający się w Arabii Saudyjskiej.
Na pustyni zostają odnalezione zwłoki dziewczyny z bogatego domu, która w chwili śmierci była w ciąży. Odkrycia sprawcy morderstwa podejmują się Katja - pracownica zakładu patologii i Najira pustynny przewodnik, Palestyńczyk, który jest zaprzyjaźniony z rodziną zamordowanej. Rozwiązanie zagadki będzie bolesne dla rodziny zmarłej i wpłynie na życie prowadzących śledztwo.
Oprócz ciekawej zagadki kryminalnej, autorka opisała zasady panujące w społeczeństwie Arabii Saudyjskiej, relacje między kobietami i mężczyznami, los kobiet. Jeżeli wierzyć opisowi na okładce, pisząc książkę opierała się na własnych doświadczeniach z okresu gdy była żoną Beduina i mieszkała w kraju gdzie rozgrywa się akcja powieści.
Polecam.

Ciekawy kryminał rozgrywający się w Arabii Saudyjskiej.

Całkiem fajna, ale nie potrafiłam się wciągnąć. Historia momentami nudziła, mimo że fabuła wydawała mi się interesująca.

Kiedy zaczęłam czytać "Ślad na piasku" miałam wrażenie, że trafiłam na wciągającą i ciekawą książkę. Zupełnie inną niż te, które w ostatnim czasie czytałam. Niestety im dalej w las, tym czułam coraz większy niedosyt. Niby nie było źle, ale... zdecydowanie zabrakło jakiś głębszych emocji i napięcia. Całość sprawia wrażenie lekko przegadanej, przez co czytanie szło mi dość wolno.

Zaczyna się ciekawie - od zaginięcia Nuf, szesnastolatki z zamożnej i wielce szanowanej rodziny. Wydaje się, że dziewczyna uciekła, choć nikt nie potrafi wskazać powodów, jakie miałyby nią kierować. Podjęta akcja poszukiwawcza kończy się już po kilku dniach... odnalezieniem ciała Nuf na pustyni. Oficjalnie - dziewczyna utonęła. Jej ciało jednak posiada ślady - otarcia na nadgarstkach czy ranę na głowie, które zdają się przeczyć tej wersji. Dla rodziny, która chce uniknąć oficjalnego dochodzenia, nie ma to jednak znaczenia. Nuf nie żyje - i koniec. Na szczęście są osoby, którym zależy na poznaniu prawdy. Najir - przewodnik pustynny i Katia - pracownica laboratorium kryminalistyki, początkowo mimochodem wplątani zostają w ciąg wydarzeń, z czasem jednak - już na własną rękę, podejmują działania mające wyjaśnić zagadkową śmierć dziewczyny.

Śledztwo nie jest łatwe. Sam fakt, że Nijir i Katia nie mogą w spokoju ze sobą porozmawiać czy przebywać w swoim towarzystwie bez obawy, że ktoś doniesie na nich policji religijnej - jest wystarczającą komplikacją. Nie są bowiem małżeństwem i prawo zakazuje im jakiejkolwiek formy kontaktu bez udziału osób trzecich - rodziny czy ochroniarza. Dowodów też mają niewiele. Wszystko co posiadają to wyłącznie poszlaki i ich własne przypuszczenia, a na rodzinę Nuf liczyć nie mogą, bo ta przecież nie jestem zainteresowana prawdą. Na szczęście Najir i Katia nie zamierzają się poddać i im więcej odkrywają, tym bardziej pragną rozwiązania zagadki.

Książkę czyta się bez większych emocji. Wątek kryminalny raczej nie trzyma nas w napięciu. Akcja płynie wolno i spokojnie. Nie znajdziemy tutaj szalonych pościgów, walki, broni czy makabrycznych opisów zbrodni. Mimo to warto jednak, kiedy się już rozpocznie czytanie, dotrwać do końca, bo zakończenie choć nie jest może jakimś wielkim "boom", to z pewnością... jest zaskakujące. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto dotrwać do końca, a mianowicie... ciekawe tło, a w tym przypadku - ujęcie kultury islamskiej z punktu widzenia mężczyzny o bardzo tradycyjnych poglądach. Zazwyczaj spotykamy się z kobiecym spojrzeniem na życie w Arabii Saudyjskiej. Na zasady, które tam panują i ograniczenia, które dotykają właśnie kobiet. Tutaj dzieje się rzecz niesłychana - nie dość, że na kobietę, religię, zakazy i nakazy spoglądamy męskim okiem, to jeszcze odkrywamy, że mężczyźni bywają tak samo uwięzieni przez tradycję islamską. Oczywiście jest to uwięzienie wyłącznie mentalne, które w żaden sposób nie zmniejsza przepaści pomiędzy obiema płciami, ale dla przyzwoitego i uczciwego dorosłego mężczyzny jest ogromnie kłopotliwe.

Podsumowując - bez szału i fajerwerków, ale jeśli się lubi takie klimaty, to można czytać :)

Warto sięgnąć po tę powieść,by nieśpiesznie delektować się odmiennościami kulturowymi świata arabskiego. Zza uniesionego nikabu zobaczymy tęsknoty i emocje arabskich kobiet zamkniętych tradycją we własnym świecie, dostrzeżemy też szczeliny i pęknięcia w męskim kulturowym obrazie islamu.

Największym atutem książki są delikatne dialogi, pełne dystansu i rezerwy, dyskretnie a jednak dobitnie przekazujące uczucia kłębiące się pod warstwami abai oraz nakazów religijnych i obyczajowych. Po tym świecie autorka porusza się bez skrępowania, podobnie jak jej bohaterowie i ta umiejętność jest bezcenna. Szczególnie dotyczy to zwyczajów damsko-męskich, tam gdzie jakiekolwiek obyczaje, poza małżeńskimi, są zabronione. Ileż inwencji wymaga omijanie tej granicy wyznaczonej pomiędzy tymi światami!
Te fragmenty czyta się z wielką przyjemnością, natomiast co do intrygi kryminalnej… Według mnie autorka zbyt często używała bardzo grubych nici, by spleść akcję. Także postacie są zarysowane podobnie jak dialogi - delikatnie, choć akurat tutaj wolałbym więcej dosłowności.
Niejako mimochodem jesteśmy obznajamiani z normami zachowań i wartościami mieszkańców Arabii Saudyjskiej, i to w sposób daleki od jakiegokolwiek moralizowania czy potępiania.
Jest i morał, oczywisty, że przestrzeganie obrzędów i norm, widoczne na zewnątrz, nie niesie samo w sobie czystości.

Książka, która wprowadza nas w nieznany świat Arabii Saudyjskiej, pokazuje nam tamtejszą kulturę, odsłania pewne cechy codzienności. Dzięki niej możemy swobodnie przemieszczać się ulicami miasta i pustyni, próbując rozwiązać zagadkę ucieczki głównej bohaterki z domu.

Książka pełna opisów, emocji, podróży. Potrafi zafascynować nas kolorami, barwami i zapachami. A ponadto delikatnie ma w sobie wpleciony wątek kryminalny, miłosny i przyjaźni.
Ujawnia nam, jakie bariery często stawia przed nami społeczeństwo i jak trudne jest odrzucenie konwenansów, jakie w nim istnieją.

Sekrety rodzinne, tajemnica, religia. Jak rozwikłać kryminalną zagadkę?
Przeczytaj, warto.

Sekrety rodzinne, tajemnica, religia. Jak rozwikłać kryminalną zagadkę?
Przeczytaj, warto.

Ni to kryminał, ni to obyczaj…czyta się dobrze…bohaterowie ciekawi, dobrze napisana powieść po takie książki warto sięgać
Bardziej obyczajowy niż kryminał, ale warto

Bardziej obyczajowy niż kryminał, ale warto

Jednym słowem: świetna! Wciąga od pierwszych stron i ciężko się oderwać, aż trudno uwierzyć,że to debiut. Akcja dzieje się w Arabii Saudyjskiej, w świecie gdzie reguły wyznacza religia. Autorka przybliża czytelnikom ten świat w bardzo subtelny sposób, mimo że jest to właściwie powieść kryminalna. Plus za to, że do samego końca nie udało mi się rozwikłać tajemnicy, a to w tego typu powieściach jest najważniejsze. Polecam!

Lekki kryminał, trzymający w domysłach niemalże do ostatnich stron. Skomponowany w dźwiękach życia muzułmańskiego, gdzie nierzadko cierpienie skrywa nikab, a na prawdę zakłada się właściwą abaję.
Wydaje się, jakby wątek detektywistyczny w tej powieści był jedynie pretekstem do podzielenia się życiem w Arabii Saudyjskiej, jego prawami i obowiązkami. Jest podróżą po obyczajach muzułmańskich, surowych zasadach religijnych. Zasadach, które ograniczają swobodę zarówno kobiet, jak i mężczyzn, i które niezaprzeczalnie są wciąż bardziej surowe dla kobiet, zniżając ich do stworzeń przedmiotów. Czy to się kiedyś zmieni? Czy kolejna opowieść otworzy właściwe oczy?

Wciągająca powieść, zgrabny kryminał, ciekawe zakończenie. W życie wkradnie się Koran, świty niepostrzeżenie odmierzać będzie fadżr. Polecam.

• Kryminał