Mroczny Kontynent Afryka

Wydawnictwo: G&P
978-83-7272-209-6
podróże afryka
Artur Frydel

Profesor Wiesław Olszewski badacz i podróżnik przemierzając Afrykę subsaharyjską, zarówno jej bezdroża jak i metropolie przybliża nam współczesny obraz tego kontynentu. Dzieli się z czytelnikami często kontrowersyjnymi refleksjami i opiniami. Autor stawia pytania i próbuje na nie odpowiedzieć: - Czy Afryka straciła swoją baśniowość, swój czar ? - Jaki jest prawdziwy smak i koloryt...

Dzieli się z czytelnikami często kontrowersyjnymi refleksjami i opiniami.

Autor stawia pytania i próbuje na nie odpowiedzieć:
- Czy Afryka straciła swoją baśniowość, swój czar ?
- Jaki jest prawdziwy smak i koloryt dzisiejszej czarnej Afryki ?
- Czy kontynent pozostanie zakałą świata, synonimem nędzy i głodu ?

Autor żywym reporterskim językiem przybliża różnorodne zwyczaje oraz tradycje, pozwalając zrozumieć mentalność narodów Afryki subsaharyjskiej. Pisze więc o :
- prawdziwym murzyńskim balu,
- nocnym karmieniu hien w Hararze,
- seansie u czarownika za 30 euro,
- nabrzeżnych „wyrzutniach” na zapleczu,
- nieoczekiwanym spotkaniu z gorylami górskimi.

Przekazuje też praktyczne wskazówki przydatne przyszłym podróżnikom.
Opisuje możliwości podróżowania, zakwaterowania itp.
Książka zawiera bogactwo wiedzy geograficznej i historycznej.
Zaspokaja rozbudzone ostatnio zainteresowania kontynentem afrykańskim.

Książka przeznaczona jest dla osób, które lubią przygodę, egzotykę i podróże.

źródło opisu: G&P Oficyna Wydawnicza, 2009

ArtZ72 | 2016-11-28
Przeczytana: 2012 rok

Książka drogi. Autor wędruje przez Czarną Afrykę. Odwiedza kraje, które ledwo istnieją w naszej świadomości, a jeśli już, to na ogół kojarząc się ze skrajną biedą i zacofaniem, tudzież brutalnymi dyktaturami i konfliktami zbrojnymi. Afryka, jaką widzimy w książce Pana Olszewskiego, jest również pełna mrocznych stron, ale nie tylko. Jest tu też smak nieprzewidywalności i ryzyka, w który - mówiąc półżartem - świetnie wpisuje się zaporoski osełedec Autora. Podsumowując, przy lekturze "Mrocznego kontynentu" człowiek czuje, że podąża śladem czegoś innego niż wypad na Mazury czy nad Morze Śródziemne - przedsięwzięcia na zupełnie innym poziomie ryzyka, przygody życia w pełnym tego słowa znaczeniu.

Natanna | 2012-11-28
Przeczytana: 2011 rok

Interesuję się Afryką z punktu widzenia nie tylko historii czy geografii, ale też mentalności tamtejszych mieszkańców, dlatego dość dużo książek o Afryce czytam. Olszewski w bardzo realistyczny sposób przybliża nam Afrykę, przede wszystkim mentalność jej mieszkańców. Przy czym Olszewski pokazuje nam raczej brzydką stronę Afryki i uświadamia nam jak trudny to kontynent w aspekcie podróżowania czy w ogóle życia tam. Poza tym autor jest dość specyficzny przez to czasami całkiem zabawny. Były oczywiście wątki, które mnie mniej interesowały, ale książka napisana jest przystępnym językiem więc polecam dla zainteresowanych Afryką.

Karolina | 2013-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2013 rok