Rok 1945 - Koniec 2. (Ratuj się, kto może)

Tłumaczenie: Karol Czejarek
Wydawnictwo: Interart
Ende '45
literatura piękna
Agata

Zbliża się front zachodni i nagle wszyscy - chcąc ratować własne życie - zdejmują mundury, szukają alibi, udają przeciwników narodowego socjalizmu, próbują dogadać się z Amerykanami. Powieść wstrząsa swoim realizmem, daje jaskrawy obraz tego, co naprawdę działo się w Niemczech w ostatnich dniach przed ostateczną kapitulacją, przedstawiony z perspektywy prowincjonalnego miasteczka gdzieś na południu Niemiec.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

cymelium | 2019-03-26
Przeczytana: 26 marca 2019

,,Życie jest jednym nie kończącym się łańcuchem pożegnań. Obojętne, czy sypiasz z kobietą, czy oglądasz obraz, czy zapisujesz jakieś słowa na papierze. Nic, niestety nic, nie jest wieczne."
Dzięki Bogu to nie jest moje pożegnanie z prozą tego autora, a raczej początek znajomości. Przez przypadek sięgnęłam i będę sięgać dalej. Będę czytać i rozmyślać, bo jest o czym.
Polecam

onika | 2019-03-18
Przeczytana: grudzień 2018

„Rok 1945” to okropna książka…Wróć. Powieść obiektywnie jest świetna, ale wymowa jej jest po prostu porażająca. Przy czym styl Kirsta podaje tę gorzką miksturę leciutko, nieco naiwnie, choć przecież od początku wiadomo, że opowieść powiedzie czytelnika w cienistą dolinę.

W zasadzie cała treść „Roku 1945” została streszczona w tytułach jego dwóch części: „Chaos upadku” i „Ratuj się kto może”. Schoenau, małe miasteczko gdzieś na południu Niemiec, sielskie i anielskie. Po każdych perturbacjach mieszkańcy raźno odzyskują równowagę i przystosowują się do nowego porządku. Kwiecień trwa w najlepsze, ale rok 1945 kładzie się cieniem strachu na ludziach mocno zaangażowanych politycznie, nawet jeśli to polityka na najniższym szczeblu. Wszyscy już wiedzą, że klęska jest blisko, więc angażują wszystkie siły, by spaść na cztery łapy. Ideologia ideologią, ale przecież większość członków partii nazistowskiej to byli egoiści i konformiści, którzy wiedzieli, z której strony wieje wiatr zmian i...

Akukaracza | 2018-01-31
Przeczytana: 27 stycznia 2018