Złoty pociąg

Wydawnictwo: W.A.B.
8374141980

złoty pociąg, nowa książka Mirosława M. Bujki, to doskonała powieść sensacyjna z niebanalnym wątkiem miłosnym, której tłem jest sytuacja polityczna Europy lat 1918-1919. Jeżeli bolszewikom wydawało się, że pociąg wyładowany 526 tonami złota Romanowów może niepostrzeżenie przemknąć przez Syberię, to się mylili. Drogocenny ładunek szybko zostaje wytropiony przez obce wywiady: brytyjski, francuski, amerykański i japoński. Przejęcie carskiego złota jest także celem białych oraz organizacji żydowskich. W rezultacie starannie z pozoru dobrana załoga pociągu składa się głównie z agentów różnych nacji i ugrupowań politycznych. Podczas trwającej dwa lata podróży wzdłuż 55. równoleżnika między członkami obsługi powstają skomplikowane relacje, w których niebagatelną rolę odgrywają uroda i nietypowe skłonności dwóch młodych kobiet…

KrystynaL | 2016-09-03

'Zloty pociag' zaczelam czytac kilka miesiecy temu. 'Doczolgalam sie' do strony 204 (zostalo jeszcze ponad trzysta) i dla mnie ostatniej.
Miroslaw M. Bujko, doktor nauk humanistycznych wybral ciekawy temat ale nie byl w stanie nic dobrego z tym zrobic. Powiesc reklamowana jako swietna sensacja nie jest sensacja ani kryminalem.
Potwornie nudny tekst. Strata czasu gwarantowana.

wik699 | 2013-09-28

Wojna domowa w Rosji sama w sobie jest tematem pasjonującym. Konflikt, który wyniszczył wielkie obszary Europy Wschodniej, po którym wielu wybitnych twórców rosyjskich na zawsze musiało opuścić swoją ojczyznę (jak np. Iwan Bunin) zasługuje na uwagę współczesnych literatów. Niestety w Polsce (zresztą w Rosji także) jest traktowany po macoszemu, pozostając bardzo na uboczu uwagi tak twórców, jak i czytelników.
Książka Mirosława Bujko jest osnuta na faktach historycznych - prawdą w niej jest to, iż rzeczywiście bolszewicy posiadali taki pociąg, wyładowany carskim złotem (dokładniej było to - historycy do dziś się spierają ile - około 610 ton złota w sztabkach i monetach oraz kamienie szlachetne. To wszystko stanowiło prywatny majątek rodziny carskiej, który pozostał w Piotrogrodzie po usunięciu jej z tronu), rzeczywiście wywieźli go na wschód, by ochronić go przed Niemcami, którzy znajdowali się u stóp byłej stolicy. Nie będę dalej mówił, co się z tym złotem stało (radzę poczytać -...

alamak99 | 2014-04-05
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Powieść ,,Złoty pociąg” to na pewno nie jest powieść sensacyjna, jest to opowieść obyczajowa z elementami sensacji, oraz romansem ale nie takim w stylu Harlequina i to jest na plus. Masa postaci, szybkie przeskakiwanie w czasie wprowadza troszkę chaosu , jednak czyta się nieźle. Oprócz postaci fikcyjnych możemy poznać przemyślenia takich osobowości jak Lenin, Dzierżyński czy Kołczak. Występuje tu również podróba Szwejka w postaci szeregowca Svobovy, ale to miłe jest. Generalnie fajna książka - jednak fajerwerk nie ma.

wishjet | 2013-07-09

Chyba nigdy nie miałem tak dojmującego poczucia straty czasu, jak podczas lektury tej książki. Coś niesamowitego - teoretycznie fajny temat i praktycznie tak koszmarne wykonanie. Dotrwałem do 1/3 i przejrzałem resztę. Jedną gwiazdkę daję tylko z tego powodu, że obawiam się, iż brak gwiazdek nie będzie liczony do średniej. Książka wędruje na allegro razem z innymi tytułami tego autora - takie są konsekwencje pisania gniotów.

edit: sprzedana.

annamagdalena | 2016-03-25