Nazywaliśmy go Galgenstrick

Tłumaczenie: J. M. Julkowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kirst Hans Hellmut (1914-1989). Dzieła zebrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Interart
Wir nannten ihn Galgenstrick
Agata

Pierwsza powieść Hansa Hellmuta Kirsta. Podobnie jak reszta jego książek jest rozrachunkiem z ideologicznym upadkiem wielkoniemieckiego Wehrmachtu i hitlerowską przeszłością Niemiec. Polski tytuł być może nie jest za dużo mówiący, ale autor zabawił się w nim pewną grą słowną. Główny bohater nazywa się Strick (Strick znaczy po polsku stryczek), a nadany mu przydomek Galgenstrick znaczy zbój,...

Pierwsza powieść Hansa Hellmuta Kirsta.
Polski tytuł być może nie jest za dużo mówiący, ale autor zabawił się w nim pewną grą słowną. Główny bohater nazywa się Strick (Strick znaczy po polsku stryczek), a nadany mu przydomek Galgenstrick znaczy zbój, wisielec, ten który zasługuje na stryczek...

źródło opisu: własny

źródło okładki: własne

Przemek | 2013-05-31

Pierwsza książka Kirsta. Czyta się dobrze, a akcja jest spójna i z końcem nabiera tempa. Książki nie można jednak traktować jako np. sensacji osadzonej w scenerii wojennej. Kirst pisze o Niemczech i o Niemcach żyjących przed rozpoczęciem wojny, w trakcie jej trwania i po jej zakończeniu. Patrzy krytycznym okiem na postępowanie i losy swojego narodu. Sam przecież, jako żołnierz brał udział w bitwie o Francję, oraz w walkach na froncie wschodnim. Myślę że warto zapoznać się z jego twórczością chociażby po to żeby popatrzeć na znaną nam historię z nieco innej perspektywy.

martin77 | 2018-05-07
Rafał-A | 2018-02-20