Trzy kolory Bogini

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Boginiczna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: eFKa
978-83-915460-3-1
bogini, wiara, mitologia, pogaństwo
popularnonaukowa
Ginewra

Anna Kohli napisała pasjonującą opowieść o potężnej Bogini, którą ludzi czcili od początku dziejów, i o jej nieprzerwanej obecności w naszym życiu. Autorka z detektywistycznym zacięciem odsłania ślady zdetronizowanej Bogini i opowiada o próbach usunięcia jej z ludzkiej świadomości. "Trzy kolory Bogini" to efekt wielu lat badań, podróży do miejsc przedchrześcijańskich kultów i zadawania niewygodnych pytań. Twarz Czarnej Madonny, herb twojego miasta, baśń i ludowa przyśpiewka - dzięki tej książce wszędzie odnajdziesz Boginię.

źródło opisu: Wydawnictwo eFKa, 2007

źródło okładki: www.efka.org.pl

Przyznam się szczerze, że nie doczytałam książki do końca. Wypożyczyłam ją z Biblioteki Śląskiej, termin upłynął, ktoś zarezerwował i nie mogłam przedłużyć, więc oddałam nie dokończywszy. Nie jest to bowiem książka, którą można przeczytać szybko i za jednym zamachem. "Trzy kolory Bogini" to pozycja popularnonaukowa, religioznawcza. Autorka przedstawia na jej kartach wierzenia ludzi na naszym kontynencie z czasów przedchrześcijańskich. Opowiada o najprzeróżniejszych boginiach. odnajduje ślady ich kultów w etymologii i semantyce nazw miast, wiosek, pasm górskich i poszczególnych szczytów, rzek. Ukazuje ich ukryte oblicza w symbolice, heraldyce, w szczególności zaś w legendach, sagach i ludowych opowieściach z różnych regionów. Autorka - badaczka odkrywa prawdę o nigdy nie istniejących chrześcijańskich świętych, na których pozycje zostały zepchnięte pogańskie boginie. Cóż, o tym, że św. Brygida nie była żadną fundatorką kościołów, a staroceltycką boginią ognia, wiedziałam od dawna....

AleksandraMaria | 2014-05-14

Do samej książki miałam duże oczekiwania. Po części zostały one spełnione ,lecz czułam niedosyt.Wiele kwestii i motywów zostało jedynie wspomnianych. Znajdziemy tu bardzo dużo doniesień do mitologii i dawnych zwyczajów z całej Europy. Brakowało mi właśnie rozwinięcia tych koncepcji. Jednak pozycję można traktować jako inspirację do dalszych poszukiwań kultu bogiń w naszej kulturze tej przeszłej , jak i teraźniejszej.

Jelonek | 2012-11-28

Ciekawa książka Anny Kohli odwołująca się do koncepcji litewskiej archeolożki Mariji Gimbutas o neolitycznym kulcie wielkiej bogini na terenie tak zwanej Starej Europy. Z niektórymi jej teoriami trudno się zgodzić, inne są fantastycznie udokumentowane. Z pewnością warto przeczytać.

Maraa | 2014-04-11
teaknight | 2014-01-10