Kultura magiczna. Omen, przesąd, znaczenie

978-83-01-15335-9
omen, magia, przesądy
popularnonaukowa
Iselor

Książka jest próbą opowiedzenia o sposobach doświadczania i porządkowania świata w kulturze magicznej. Głównym celem jaki przyświecał autorowi, było uchwycenie zasad określających wizję świata w kulturze tradycyjnej. Autor wybrał takie zjawiska, przedmioty, postacie, których kulturowe znaczenie jest najbogatsze, ale też ukazuje ogólniejsze zasady nadawania znaczeń. Uważa, że struktury myślenia magicznego wciąż jeszcze w pewnym stopniu określają naszą codzienność, a usytuowane w sztuce, literaturze, obyczajowości są kluczem do zrozumienia kultury i jej historii. Wykorzystuje materiały z zakresu historii kultury, obyczajów, religioznawstwa, antropologii, folklorystyki. W największym stopniu sięga do materiału słowiańskiego, następnie basenu Morza Śródziemnego, wreszcie - choć w mniejszym stopniu - kultur egzotycznych.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 2007

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/6759/kultura-magiczna.html

Iselor | 2013-09-08
Przeczytana: 08 września 2013

Czy wiesz dlaczego nie należy witać się w progu? Dlaczego czarny kot przynosi pecha? Jakie znaczenie ma cyfra 7 w kulturze? Czego nie wolno kobiecie ciężarnej wg kultury ludowej?

Na te i wiele innych pytań odpowiada ksiażka Piotra Kowalskiego. Napisana w formie leksykonu przedstawia zznaczenie w kulturze ludowej najważniejszych pojęć z takich obszarów jak zjawiska przyrodnicze (np. rosa, deszcz), zwierzęta (pies, kot, koń itd.), rośliny (pokrzywa, brzoza, dąb itd.), postacie (starcy, dziecko, kowal itd.), rzeczy (kamień, jajo, dom itd.) i inne (menstruacja, dziewictwo, omen itd.). Autor koncentruje się na znaczeniu opisywanego "hasła" głównie w kulturze polskiej i europejskiej, ale prawie zawsze pisze także o kontekście danego zjawiska (przedmiotu/osoby itd.) w kulturach Azji, Afryki czy Ameryki, choć w nieco mniejszym zakresie.
W sytuacji, w której opisywane hasło odnosi się do innego (a jest tak - siłą rzeczy - prawie zawsze), owe drugie hasło jest zaznaczone i czytelnik jeśli...

Corsa | 2015-09-19

Wiele haseł-symboli przybliżających sposób w jaki nasi przodkowie widzieli świat. Zaskakujące wyjaśnienia genezy używanych dzisiaj powiedzeń i przesądów. Dlaczego spadającej gwieździe powierzamy życzenie? Dlaczego mówimy, że ktoś jest "spod ciemnej gwiazdy"? Dlaczego na szczęście nad progiem wiesza się podkowę? Książka objaśnia zasady myślenia magicznego. Przedstawia świat, w którym ludzie żyli bliżej Natury bojąc się jej nieprzewidzianych zjawisk i próbując zaklinać różne siły by bronić się przed nieszczęściami. Dziś stan wiedzy jest znacznie większy, a Natura coraz bardziej ujarzmiona, ale nadal zdarza nam się coś odpukać w niemalowane drewno.. tak na wszelki wypadek ;)

bies | 2016-10-15
Bierut | 2016-05-11