Zdzisław Beksiński

82 grafiki Zdzisława Beksińskiego okraszone komentarzem Tadeusza Nyczka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

comboometga | 2016-10-01
Przeczytana: 30 września 2016

Polowałam na ten... album (tę książkę?) od dawna, aż w końcu udało mi się go znaleźć w bibliotece i od razu porwałam zdobycz do domu. Wciągnęła mnie od pierwszej strony. Właściwie nie było takiej, na której nie byłoby czegoś, co mogło zaciekawić lub zszokować. Zawarte w środku opinie ludzi na temat twórczości Beksińskiego i jego samego, cytaty malarza z przeróżnych wywiadów oraz mnóstwo cudownych prac artysty dostarczyły mi tego, czego potrzebowałam. Czego chcieć więcej? Informacji i grafik, ponieważ po poznaniu tego dzieła uświadomiłam sobie, jak bardzo interesuje mnie postać malarza oraz jego nastawienie do świata czy postrzeganie niektórych rzeczy. Przez ten album po prostu się płynie. Koniecznie muszę go dodać do swojej domowej biblioteczki, jest cudowny.

kodoga | 2016-12-23
Na półkach: 2016, Albumy, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Oczywiście to film “Ostatnia rodzina” kazał mi wyciągnąć z półki tę nieco już przykurzoną książkę wydawnictwa Arkady z 1989 roku i dokładniej się w nią zagłębić. Zasadniczo jest to album zawierający fotografie licznych dzieł Zdzisława Beksińskiego, jednak znajdujemy tu także wypowiedzi samego Beksińskiego o swojej sztuce, ale też komentarz do tej twórczości autorstwa Tadeusza Nyczka. Są też głosy krytyków sztuki - jedne wychwalające, inne potępiające, są wreszcie wpisy zwiedzających wystawę obrazów artysty.
Dla mnie najciekawsze były wypowiedzi Beksińskiego, o tym jak tworzy, co maluje i dlaczego. Pozwalają w inny sposób spojrzeć na jego twórczość. Na przykład taki oto cytat, będący chyba kwintesencją jego sztuki: “(...) Dlatego też zapytywanie mnie “ co znaczą” sytuację anegdotyczne wyobrażone na niektórych moich pracach, mija się z celem. Sam po prostu tego nie wiem, co więcej, zupełnie mnie to nie interesuje.” Gdzie indziej zaś wyjaśnia, że obrazy są przeniesieniem jego...

Omnikoron | 2010-05-16
Na półkach: Przeczytane, Moje książki

Tutaj nie oceniamy książki, ale zawartość. Ponad 80 grafik Mistrza Beksińskiego. Wspaniałe, chociaż małoformatowe wydanie.

nina19 | 2016-03-01

Choć Nyczek pisze interesująco, to nie bierzemy do ręki "Beksińskiego", by czytać jego komentarze, tylko po to, by oglądać obrazy. A te są po prostu wspaniałe. Uwielbiam Beksińskiego niezmiennie, choć oglądam jego prace już od paru dziesiątek lat.
Tak na marginesie... Ta seria malarzy Arkad była naprawdę bardzo dobra.

Alome | 2011-06-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1993 rok

Bardzo lubię ten album Zdzisława Beksińskiego. Może to się wydać dziwne, ale oglądam go zwykle w chwilach smutku, zwątpienia... Obrazy działają na mnie pozytywnie, są adrenaliną do podniesienia się z upadku, dodają nadziei, że dam radę, że podołam.

mila1982 | 2014-01-10
Przeczytana: 19 grudnia 2012

Arcydzieło, ponieważ arcydzieła są wewnątrz.

Po prostu Beksiński.

wardon | 2016-09-14