6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
anka

Od czasów Jerzego Joachima Retyka, profesora astronomji w Wittemberdze, który w roku 1539 ad oras Vistual przybył, by w dwa lata później Warmję opuścić, uwożąc drogocenny rękopis: "O obrotach ciał niebieskich ksiąg sześcioro",położył Pan, Panie Profesorze, największe zasługi w utrwaleniu sławy nieśmiertelnego naszego rodaka Mikołaja Kopernika. Szczęśliwem zrządzeniem losu w tem samem mieście,...

Szczęśliwem zrządzeniem losu w tem samem mieście, w którem wielki astronom czerpał pierwsze wiadomości, zjawił się po wiekach: Szkoły Jagiellońskiej uczony magister, mówiąc językiem humanistów [...], który dzięki oblrzymiej pracy, pozornie nie możliwej do wykonania przez jednego człowieka, wdarł się do tajemnic genezy genialnego odkrycia i owoc twórczego wysiłku uczynił własnością całej ludzkości.
Nie od dziś datuje zażyłość poezji z astronomią. Wszak one wspólnie uspakajają tęsknotę człowieka, do ojczyzny wszelkiego marzycielstwa - do wieczności. Nic więc dziwnego, że powziąłem zamiar napisania tej książki, o rewolucji ciał niebieskich.
Niech Pan zechce łaskawym wzrokiem spojrzeć na pracę, którą Mu ofiaruję i niech Pan przyjmie ją jako jeden z hołdów złozonych Jego zasłudze.

źródło opisu: z posłowia

źródło okładki: Internet

Wabi | 2016-09-27
Przeczytana: 27 września 2016

Mikołaj Kopernik walczy z Zakonem Krzyżackim broniąc Olsztyna.

Rafał | 2015-02-17
Na półkach: 2015 r., Przeczytane