Okładka książki Przygody Sindbada Żeglarza

wydawnictwo
Armoryka
typ
papier
6.64 (274 ocen i 17 opinii)

Opis książki

Znany wątek z „Księgi tysiąca i jednej nocy” o przygodach Sindbada Żeglarza w adaptacji znanego polskiego poety i pisarza Bolesława Leśmiana.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Danway | 2011-12-11
Przeczytana: 1995 rok

Prawie wszyscy znają "Księgę z 1000 i jednej nocy", a tutaj mamy do czynienia z Polską adaptacją wątku Sindbada Żeglarza autorstwa Bolesława Leśmiana...

Głównym bohaterem jest Sindbad, bardzo bogaty mieszkaniec Bagdadu... Niestety na świecie ma tylko jednego krewnego wuja Tarabuka, pałacowego "wieszcza"... Dzięki zbiegowi okoliczności wiersze Tarabuka wpadają do morza, a tam zostają przeczytane przez Diabła Morskiego... Wówczas piszę on list do Sindbada, któremu radzi by wyruszył w podróż morską... Tak Sindbad zostaje żeglarzem i wyrusza na wyprawę pełną przygód...

Na swojej drodze spotyka różnych ludzi i zwierzęta... Napotyka Konie Morskie, karły oraz szalonego starucha i piękną księżniczkę. Po wielu niebagatelnych przygodach (niektórych bardzo niebezpiecznych) Sindbad z bagażem doświadczeń i przeżyć wraca do domu...

Ten przepełniony baśniowymi historiami czyta się bardzo dobrze i bardzo szybko.. Polecam lubiących baśnie oraz orientalne miejsca...

Basia | 2013-05-16

Ukochana książka mojego dzieciństwa :).Z sentymentem wspominam , że tak mnie wciągnęły przygody głównego bohatera , iż zapominałam o całym świecie i z wypiekami na twarzy śledziłam jego przygody.

Emma | 2014-05-09

Od razu widać, że większość Czytelników ocenia to dzieło z perspektywy lektury z czasów wczesnej młodości ;) Gdyby było inaczej, Przygody miałyby od każdego świadomego czytelnika po dziesięć gwiazdek. Przeczytajcie to jeszcze raz jako ludzie dorośli, a przyznacie mi rację.

Opublikowane w 1913 roku Przygody Sindbada Żeglarza z jednej strony są adaptacją trzech wersji Księgi tysiąca i jednej nocy, w dodatku dosyć swobodną jak ustalili badacze, a po części utworem zupełnie oryginalnym. A. Czabanowska – Wróbel określa „wschodnie baśnie” Leśmiana jako „przeznaczone dla dzieci, ale wyłamujące się z ówczesnych konwencji literatury dziecięcej". Nie do końca się zgodzę. Podziwiam dzieci, które mogą/mogły swobodnie czytać te modernistyczne baśnie, bez zastanawiania się (jak ja w dzieciństwie), że coś tu nie gra...
Fantazje leśmianowych bohaterów ogniskują zasadniczo wokół czterech głównych tematów. Pierwszy z nich to obsesje twórcze wuja Tarabuka, tym samym zagadnienia literackie, wśród kt...

ennkaa | 2012-01-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 1992

Nie wiem czy recenzja jest "zgodna z prawem";) bo książkę czytałam lata temu. Za to..kilkanaście razy.
Teraz dorwałam ją dla swojego syna i mam niesamowitą podróż w czasie.
To ulubiona książka mojego dzieciństwa. Do tej pory czuję w ustach smak diamentów lub widzę cień skorupy jaja:D. Książka absolutnie magiczna. Bardzo interesująca, baśniowa a przy tym zabawna i zaskakująca. Napisana językiem, który się czyta bardzo przyjemnie. Jeśli chcecie dzieci zachęcić do czytania i znaleźć konkurencję dla konsoli czy telewizora, to macie w tej pozycji niezawodną broń.
Bardzo polecam!

Leelunia | 2012-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2012

Książka opisująca zabawne przygody Sindbada, będącego ofiarą knowań Diabła Morskiego (szczerze mówiąc, nie bardzo skomplikowanych). Dziwi mnie to, że Sindbad jest aż tak naiwny, że aż siedem razy dał sobie wcisnąć jego list. W każdej przygodzie Sindbad spotyka piękną księżniczkę, którą ratuje (lub vice versa), ale tajemnicze okoliczności (o dziwo, za każdym razem inne!) sprawiają, że nie może jej poślubić albo, jeżeli mu się to uda, to żona np. skacze ze skały (była to księżniczka Kaskada, która "pasjami lubiła" skakać z wysokich skał), a że w państwie, w którym akurat przebywał, panuje okrutny zwyczaj chowania żywcem żon ze zmarłymi mężami i na odwrót. W podziemiach spotyka kolejną księżniczkę...
Mimo dość prostego scenariusza Leśmian ujął mnie niebanalnym humorem i pięknymi, poetyckimi opisami.

Czytam synkowi. Jesteśmy zachwyceni! Ja pięknym, poetyckim językiem którym książka jest napisana a syn, niezwykłymi przygodami Sindbada.
Książka godna polecenia.

Kasia | 2011-08-31
Przeczytana: 2011 rok

baśniowy klimat, bardzo fajnie sie czyta

julka | 2013-03-08

podczas wakacji u cioci Wandzi, pomiedzy buszowaniem po lesie a kapaniem sie w rzece, deszczowe dni spedzone na czytaniu o przygodach Sindbada..czasem tez na kocu pod sliwa nawet gdy byla pogoda!
poblakalam sie z nim po oceanach, naprzezywalam z nim dziwnych przygod i namartwilam sie roztrzepanym stryjem-poeta
bardzo milo wspominam wakacje z Sindbadem
Ps.a nocami troche koszmarow zwiazanych z diablem morskim:)wiele lat pozniej nad Baltykiem, gdzie wypoczywalam z wlasnymi dziecmi, ujrzalam diably morskie wyrzucane przez rybakow z kutra.. wygladaly naprawde szatansko:)

Zielona | 2014-01-28
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Książka, którą dostałam na zakończenie roku szkolnego w 6kl szkoły podstawowej. Pamiętam, że jak zobaczyłam, że to Sindbad Żeglarz, to strasznie się nadąsałam i byłam niezadowolona, bo w tym czasie leciała bajka w telewizji o przygodach Sinbada Żeglarza i strasznie jej nie lubiłam. ;D
Jednakże, kiedy zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę, niczego potem nie żałowałam, wciągnęła mnie od razu na wiele godzin, jedna z ulubionych książek mojego dzieciństwa. :)

Marysia | 2010-12-20

jak poznać czy ma się do czynienia ze zwykłym człowiekiem czy z Prawdziwym Podróżnikiem? trzeba podejrzanego mocno kponąć w tyłek zwykły człowiek zapyta za co albo sam wierzgnie, Podróżnik powie ech, Przygody.
cudowna historia: Sindbad spotkał anemicznego staruszka leżącego na ziemi, wziął go na plecy z litości a ten go buch piętami w boki i darł się galop koniku, galop; zawsze odzyskiwał chęć i siły do życia kiedy kłusował na cudzym grzbiecie.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto