7 (11 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
830400609X
poezja
Misieńka

Bardzo bogaty wybór poezji dla dzieci - od dydaktycznych wierszyków Jachowicza po nowatorskie wiersze Papuzińskiej.

Ciekawy i obfitujący w anegdoty oraz informacje z zakresu teorii literatury jest wstęp Jerzego Cieślikowskiego, wybitnego znawcy literatury adresowanej do dzieci. Można w nim prześledzić rozwój poezji dziecięcej, która tak naprawdę doceniona została dopiero przez romantyków, gdyż wcześniej traktowano dzieci jak nie w pełni ukształtowanych ludzi i jeśli zauważano je w literaturze, to jako bohaterów a nie odbiorców.

Zbiór jest tak obszerny i rozmaity, że każdy na pewno znajdzie w nim coś dla swojej pociechy. I dla siebie, bo czasem warto wrócić do wierszy, które czytało się w dzieciństwie.
Warto też poznać utwory, których nie miało się okazji przeczytać przed laty. Dla mnie nowością i bardzo przyjemną niespodzianką okazała się twórczość Joanny Papuzińskiej - odkryłam ją przed laty jako młoda mama, a niedawno zachwycałam się Pimsem i innymi stworkami z moją małą...

espeja | 2012-02-12
Przeczytana: 1990 rok

Absolutna rewelacja, książka zaczytana prawie na śmierć; z niej właśnie uczyłam się pierwszych dziecięcych rymowanek, w tym - z ogromną dumą - "Kto ty jesteś? Polak mały!''.

Anna | 2016-10-29
Przeczytana: 1981 rok