Najnowsze artykuły
- ArtykułyDlaczego warto przeczytać książkę „Dżin” Marcina Mortki? Oto 5 powodów!LubimyCzytać2
- ArtykułyPosłuchaj, to do ciebie! „Plac Senacki 6PM” Vincenta V. Severskiego po raz pierwszy jako słuchowiskoBartek Czartoryski2
- ArtykułyJesienne Targi Książki w Warszawie już w ten weekendLubimyCzytać3
- ArtykułyCzas na zmiany: książki o klimacie i przyszłości ZiemiAnna Sierant13
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jerzy Cieślikowski
6
6,6/10
Urodzony: 02.11.1916Zmarły: 09.11.1977
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,6/10średnia ocena książek autora
61 przeczytało książki autora
48 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Antologia poezji dziecięcej
praca zbiorowa, Jerzy Cieślikowski
7,3 z 20 ocen
67 czytelników 4 opinie
1982
Najnowsze opinie o książkach autora
Wielka zabawa Jerzy Cieślikowski
7,4
Książkę tę przeczytałam wiele lat temu, ale kilka razy do niej wracałam, a ze względu na treść utkwiła mi ona w pamięci.
Przede wszystkim muszę zaznaczyć, że Jerzy Cieślikowski jest dla mnie wielkim autorytetem w sprawach związanych z odbiorem i tworzeniem literatury adresowanej do dzieci. Przeczytałam wiele jego artykułów na ten temat i ani razu nie trafiłam na tekst, który by mnie nie zainteresował.
"Wielka zabawa" to poparte wieloma latami badań i obserwacji opracowanie na temat dziecięcej twórczości - pełnej fantazji, nieskrępowanej żadnymi normami i ograniczeniami, spontanicznej, szczerej...
Tym razem to dzieci wchodzą w rolę autorów bajek, rymowanek, piosenek, powiedzonek i codziennych zabaw, nie tylko językowych. Doskonale znamy przecież wiele takich tekstów z własnego dzieciństwa lub pierwszego okresu życia naszych pociech; część z nich jest mówiona i śpiewana od wielu lat (np. "Chodzi lisek koło drogi...", "Mam chusteczkę haftowaną...", "Ene, due..." itp.).
Autor wiele miejsca poświęca roli dobrej zabawy w życiu dzieci, w ich rozwoju intelektualnym. Zaznacza, że to zjawisko naturalne, potrzebne nie tylko jako element edukacyjny, ale i ludyczny.
Interesująco pokazane jest tu dziecko jako twórca. Często nie doceniamy możliwości małych ludzi, a nie należy zapominać, że dziecko to człowiek, tylko trochę mniejszy:).
Cieślikowski zwraca uwagę na to, by nie krępować fantazji dziecięcej, by zachęcać dzieci do twórczości, nawet jeśli wydaje się ona absurdalna, bo to przecież właśnie w absurdzie tkwi jej niepowtarzalny urok.
Mimo iż jest to książka popularnonaukowa, często wykorzystywana jako akademicki podręcznik, napisana jest przystępnym językiem, dlatego przeczytać ją może każdy, dla kogo dzieciństwo to piękny i niepowtarzalny okres w życiu.
Antologia poezji dziecięcej praca zbiorowa
7,3
Bardzo bogaty wybór poezji dla dzieci - od dydaktycznych wierszyków Jachowicza po nowatorskie wiersze Papuzińskiej.
Ciekawy i obfitujący w anegdoty oraz informacje z zakresu teorii literatury jest wstęp Jerzego Cieślikowskiego, wybitnego znawcy literatury adresowanej do dzieci. Można w nim prześledzić rozwój poezji dziecięcej, która tak naprawdę doceniona została dopiero przez romantyków, gdyż wcześniej traktowano dzieci jak nie w pełni ukształtowanych ludzi i jeśli zauważano je w literaturze, to jako bohaterów a nie odbiorców.
Zbiór jest tak obszerny i rozmaity, że każdy na pewno znajdzie w nim coś dla swojej pociechy. I dla siebie, bo czasem warto wrócić do wierszy, które czytało się w dzieciństwie.
Warto też poznać utwory, których nie miało się okazji przeczytać przed laty. Dla mnie nowością i bardzo przyjemną niespodzianką okazała się twórczość Joanny Papuzińskiej - odkryłam ją przed laty jako młoda mama, a niedawno zachwycałam się Pimsem i innymi stworkami z moją małą chrześniaczką.