Obraz pośmiertny

Tłumaczenie: Aleksandra Stronka
Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 8)
Wydawnictwo: W.A.B.
Посмертный образ
Ag2S

Inne wydania

Moskwa, młoda aktorka zostaje uduszona w swoim mieszkaniu. Brak śladów włamania i dwie starannie umyte filiżanki sugerują, że ofiara znała swego zabójcę. Kradzież biżuterii i pieniędzy wskazuje z kolei na rabunkowy charakter przestępstwa. Niewykluczone jednak, że zabójca podsuwa milicji fałszywy trop… Prowadząca śledztwo major Anastazja Kamieńska uważa, że kluczem do rozwiązania zagadki śmierci Aliny Waznis jest jej osobowość. Tworząc portret psychologiczny ofiary, swoisty pośmiertny obraz dziewczyny, dociera do mordercy. Wie, kto zabił, ale nie ma pojęcia dlaczego. Nastia szuka odpowiedzi w filmowym światku Moskwy oraz czytając pamiętnik aktorki. Trafia na ślad innych zbrodni i mężczyzny prześladującego Alinę od lat.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

książek: 1954
Strega | 2013-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Miłośnikom krwawych kryminałów czy thrillerów w stylu amerykańskim raczej nie przypadnie do gustu seria z Anastazją Kamieńską. Nie mamy w książce opisów brutalnych zabójstw, trup nie pada co kilkadziesiąt stron, a czytelnik nie ma gęsiej skórki ze strachu itd. Mamy tu morderstwo bez cech bestialstwa, sporą grupkę podejrzanych, ciekawe wstawki operowe, wiele zupełnie zbędnych opisów w stylu spożywczych list zakupów, no i mamy cały proces rozwiązywania zagadki morderstwa w drodze szczegółowej analizy.
W sumie: bardzo lekki kryminał, ale mnie spodobał się na tyle, że zamierzam zapoznać się z pozostałymi z serii.

gwiazdka | 2014-02-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 24 lutego 2014

Książkę przeczytałam w jedno popołudnie, kiedy zaczęłam trudno już było się oderwać od niej. Bardzo fajny kryminałek, chociaż niekoniecznie wielki objętościowo. Marinina potrafi pisać dwa razy grubsze powieści. W „Obrazie pośmiertnym" Kamienska współpracuje między innymi ze Staszowem, znanym już czytelnikom Marininy z powieści „Czarna lista", która jest spoza serii, ale jeżeli chcemy czytać chronologicznie, „Czarną listę" należy wstawić przed „Obraz…". A sama książka? Mamy morderstwo i duet Kamienska- Stasow próbują znaleźć sprawcę, do pomocy mają oczywiście znajomych Anastazji z policji, szczególnie Korotkowa. Podejrzanych jest wielu, nasi śledczy powoli eliminują jednych, aby już na następnej stronie dodać kolejnych. A kiedy autorka zdradza czytelnikowi tożsamość mordercy zagadkę zaczyna stanowić motyw, tak że atrakcje i napięcie towarzyszą nam do ostatniej strony. Naprawdę dobra lektura.

vandenesse | 2012-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 17 września 2012

Świetny, mało skomplikowany kryminał - idealny do złapania oddechu. Prosta intryga wcale nie zmniejsza przyjemności z czytania.
I kolejna cudo okładka - ależ one mi się podobają :)

Liza | 2013-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Moskwa. Zabójstwo utalentowanej aktorki Aliny Waznis oznacza, że tym razem detektyw z wydziału kryminalnego, major Anastazja Kamieńska wkroczy w środowisko filmowców. Ta z wyglądu niepozorna kobieta, mająca mózg jak komputer, szybko typuje trzech głównych podejrzanych i od nich zaczyna śledztwo, analizując ich motywy (niegasnącą nienawiść, dług, zazdrość i zemstę) i starając się prześledzić bieg wydarzeń. Ale detektyw skupia się przede wszystkim na samej ofierze: bo kluczem do rozwiązania zagadki śmierci aktorki jest jej osobowość, którą poznaje poprzez jej własne interpretacje dzieł sztuki, w których grała Waznis. Powtarzającym się tam motywem jest wina i zemsta. Czy to jest jakiś trop?

Na kartach kryminału pojawia się też sporo innych postaci: to głównie godni pożałowania, skrzywdzeni ludzie z zakorzenionymi obawami, zamknięci w swoich skorupach- którzy wiele ukrywają… Zadaniem Kamieńskiej jest odkryć co to takiego i czy ma związek z zabójstwem aktorki. Kluczową umiejętnością...

atimere | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

Nastia Kamieński i Jura Korotkow na tropie zabójcy pięknej aktorki. Nieodmiennie zastanawia mnie podczas lektury książek Marininy to czy faktycznie tak dociekliwe milicjantki można spotkać w milicji rosyjskiej. Bo jeśli tak - przestępczy światek powinien mieć się na baczności. Obraz pośmiertny, to podobnie jak poprzednie książki Aleksandry Marininy, nie tylko kryminał, ale też błyskotliwa analiza psychologiczna pobudek kierujących zbójcą, czy potencjalnym podejrzanym. Tym razem mamy do czynienia z plejadą potencjalnych zabójców, a znalezienie rzeczywistego sprawcy to zadanie któremu potrafiła sprostać tylko Nastia Kamieńska.

Hana | 2016-08-05
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Alina Waznis,aktorka,wschodząca gwiazda,zostaje zamordowana.Major Anastazja Kamieńska szuka mordercy w świecie filmu, z którym związana była Alina.Pomocnym w śledztwie jest pamiętnik zamordowanej kobiety.Ciekawy jest zabieg autorki przedstawiającej nam Alinę po jej śmierci.Opis drogi jaką przeszła dążąc na szczyt.Obraz jej rodziny,związków i wieloletniego prześladwcy.A Kamieńska?Jak zwykle bystra i dociekliwa,ale niepraktyczna i życiowo nieporadna.Praca to jej żywioł.Dom i związki niekoniecznie.

chiara | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Lekkie pióro Marininy prowadzi nas przez Moskwę lat dziewięćdziesiątych, gdzie milicjanci poszukują zabójcy popularnej aktorki. Major Anastazja Kamieńska zastanawiając się, czy pieczonego kurczaka doprawić keczupem, rozwiązuje zagadkę, a poczciwi koledzy pomagają jej doprowadzić do zdemaskowania sprawcy. Jest też coś dla miłośników opery - ciekawe spojrzenie na postaci kobiece z Rigoletta i Trubadura Verdiego.

Ilość stron:253
To jedenasta książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce oraz to, że lubię twórczość tej pisarki.
Główną bohaterką jest aktorka – Alina Waznis, która została zamordowana. Jest również jej narzeczony, który jest em filmów w których ona występuje. Opisane jest życie Aliny w dzieciństwie i potem, tytułowy obraz pośmiertny jej osoby. Bardzo dobrze się czyta i szybko. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło.

edi-bk | 2014-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2014

Lekki i miły kryminał z niezawodną Kamieńską rozgrywający się w środowisku filmowym. A skoro środowisko filmowe to pojawia się i Stasow.

Mój pierwszy audiobook ale na pewno nie ostatni. Książka w uszach a robótka w dłoni to dla nie rozwiązanie idealne :) A czytał Roch Siemionowski, mhm....

Tsss | 2013-09-11

Gdy zaczęłam czytać przypadkiem jedną z książek Aleksandry Marininy nie mogłam się od niej oderwać. Po miesiącu czy dwóch przeczytałam wszystkie dostępne w Polsce jej książki. Nikt i nic nie mogło mnie od nich odciągnąć. Jestem zachwycona twórczością autorki, z chęcią przeczytałabym jej jeszcze niejedną książkę (mam nadzieję, że jeszcze jakaś zostanie wydana w Polsce). Wszystkie jej kryminały są rewelacyjne. Trzymające w napięciu i skomplikowane. Warto przeczytać cały cykl powieści o Anastazji Kamieńskiej. Uważam, że "obraz pośmiertny" jest jedną z najlepszych.