Męska plaga. Seks, pożądanie i kłopoty z prostatą

Autor:
zdrowie, medycyna
typ
papier
Ag2S
6,39 (118 ocen i 19 opinii)

Opis książki

Najbardziej pikantna książka Thorwalda, dotąd nieznana w Polsce Autor bestsellerowego Stulecia chirurgów tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, jak bardzo zwyczaje seksualne mężczyzn wpływają na ich karierę, zdrowie i relacje z kobietami. Thorwald bez pruderii kreśli biografie erotyczne Charliego Chaplina, Pabla Picassa czy Herberta George'a Wellsa. Szuka związku między prowadzeniem się...

Najbardziej pikantna książka Thorwalda, dotąd nieznana w Polsce

Autor bestsellerowego Stulecia chirurgów tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, jak bardzo zwyczaje seksualne mężczyzn wpływają na ich karierę, zdrowie i relacje z kobietami. Thorwald bez pruderii kreśli biografie erotyczne Charliego Chaplina, Pabla Picassa czy Herberta George'a Wellsa. Szuka związku między prowadzeniem się mężczyzn a kłopotami z prostatą, które trapiły największych tego świata, między innymi Ronalda Reagana i Charles'a de Gaulle'a. Niejednokrotnie przełamuje wstydliwe męskie tabu i odkrywa skrywane przez mężczyzn tajemnice.

Jürgen Thorwald po raz kolejny serwuje nam fascynującą opowieść o historii medycyny. Z niezwykłą precyzją opisuje rozwój metod i narzędzi chirurgicznych niezbędnych do leczenia najbardziej intymnej męskiej części ciała. Od pierwszej do ostatniej strony pozostajemy w kręgu męskich fascynacji i obsesji.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2011

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3081,tyt...»

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
Monika książek: 861

Męskie tabu

Jest coś nietypowego w książkach Jurgena Thorwalda, że te naukowe i często trudne terminologicznie teksty czyta się jak powieści. Thorwald jest mistrzem w opowiadaniu o medycynie, o jej początkach, ale także o zawiłych problemach i chorobach, tak, aby zainteresować nie tylko lekarzy, a nawet nie tylko ścisłe umysły.

Analizując „Męską plagę” nie mogę oprzeć się chęci porównywania jej z poprzednią książką Thorwalda, którą czytałam, czyli z „Krwią królów”, która to zrobiła na mnie ogromne wrażenia. Nie mogę nie porównywać, gdyż w pewnym sensie sięgając po „Męską plagę” wydawało mi się, że będzie to książka właśnie tego typu co jej poprzedniczka. W „Krwi królów” autor jednak skupia się na konkretnych autentycznych postaciach i przypisuje im całe rozdziały, opowiadając o ich trudnym życiu. O wiele mniej miejsca swoim bohaterom Thorwald poświęca w „Męskiej pladze”. Na kartkach tej lektury możemy zetknąć się z opowieścią o Charlie Chaplinie, Pablo Picasso, Herbercie George’u Wellsie i wielu innych sławnych mężczyznach, którzy to albo mieli bogate życie seksualne albo po prostu zmagali się z problemami z prostatą. Każdemu jednak Thorwald poświęca nie więcej niż dziesięć stron. Nie jest to opis pobieżny, jednak po pewnym czasie bardzo monotematyczny. Być może o wiele więcej można napisać o życiu hemofilika, niż chorego na prostatę, odnosiłam jednak wrażenie, że Thorwald skupiał się bardziej na opisie życia seksualnego swoich bohaterów, a sprawę choroby pozostawiał jednozdaniowym stwierdzeniem: był chory na prostatę, lub nie miał do końca życia z prostatą najmniejszych problemów. Jest to jednak zrozumiałe, jako że rozdział opatrzył nazwą „Męska ruletka”, a udowadniał tezę, że życie seksualne, jak sądzono lub jak wciąż się uważa, nie ma związku z pogarszaniem się stanu prostaty.

Bardzo ciekawy jest także rozdział o historii leczenia prostaty i wykonywania operacji związanych z tym męskim narządem. Nie jest to zdecydowanie jednak rozdział dla wszystkich. Ilość informacji i terminologii jest tak duża, że zwykły umysł, odwykły nawet od studenckich podręczników, nieco przytłacza. Ale Thorwald pisze na tyle zajmująco, że nawet ów nawał informacji okazuje się wręcz niezwykle interesujący.

Jest to bardzo ciekawa i ważna lektura. Uświadamia przede wszystkim sedno problemów z prostatą. W przeciągu wieków rozmowy na temat chorób narządów męskich były wielkim tabu. Wielu wolało umrzeć, niż przyznać się do bólu przy oddawaniu moczu, do problemów przy współżyciu z kobietą, czy po postu do zwykłych bólów w tych okolicach. Medycyna poszła na przód. Ale czy w świadomości ludzkiej coś się rzeczywiście zmieniło? Problemy z prostatą wciąż pozostają tematem tabu, a mężczyźni w dalszym ciągu nie chcą się przyznać, że z ich męskością może być coś nie tak, nie mówiąc już o profilaktyce. Dlatego książki Jurgena Thorwalda, tego typu, jak „Męska plaga”, to niezwykle ważne lektury, które ujarzmiają choroby i przybliżają tajemnice medycyny.

Monika Samitowska-Adamczyk

Opinie czytelników
Bożena1 | 2015-04-29
Przeczytana: kwiecień 2015

Na pewno jest to książka mniej ciekawa niż "Stulecie chirurgów", ale warto ją przeczytać, Przypuszczam, że z ogromnym zaciekawieniem sięgną po nią panowie. Na pewno nie jest to "pikantna książka" (jak określa reklama na okładce), ale warta przeczytania pozycja o tematyce medycznej, precyzyjnie zapoznająca czytelnika z kolejnymi stadiami i sposobami leczenia poważnej i bardzo dokuczliwej choroby jaką jest gruczolak prostaty.

stilben | 2011-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2011

Historia medycyny napisana niczym powieść sensacyjna. Autor ma niesamowitą umiejętność opowiadania, to urodzony gawędziarz, co już nie raz udowodnił. Mam wrażenie, że mógłby napisać o wszystkim, nawet o wyższej matematyce albo o rolnictwie w Kazachstanie, w sposób zajmujący i wciągający.
Dech zapiera ilość żmudnej roboty, jaką autor musiał włożyć w zebranie materiału do tej opowieści. Czytelnik jest bombardowany masą faktów i nazwisk, ale podanych w sposób niezwykle elegancki i lekkostrawny.
Książka podzielona jest dwie części, w pierwszej przedstawiona jest historia operacyjnych sposobów leczenia gruczolaka prostaty, a w drugiej postawiona i udowodniona jest teza, że choroby prostaty nie mają związku z "prowadzeniem się" mężczyzny. Autor przedstawia nam niesamowite życiorysy znanych postaci, które zapadły lub nie na męską przypadłość. Artyści, politycy, pisarze i przedsiębiorcy, mający nieposkromione potrzeby seksualne oraz ich koledzy wstrzemięźliwi lub żyjący w celibacie, nie...

Olala | 2011-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2011

Temat książki, traktujący głownie o prostacie i problemach jakie ona może wywołać, nie wydawał mi się szczególnie interesujący.Ale jak zaczęłam czytać, to nie mogłam się oderwać. Thorwald posiadał umiejętność opisywania zjawisk trudnych w sposób przystępny i pobudzający apetyt na dalszą lekturę. Książka podzielona jest na dwie zasadnicze części:pierwsza z nich to rys historyczno-medyczny, zaznajamiający czytelnika z długą drogą jaką przeszedł pacjent oraz całe sztaby lekarzy. Droga, która często kończyła się śmiercią, a już na pewno oznaczona była niesamowitym bólem i cierpieniem pacjentów. Druga część książki to opowieści o życiu erotycznym znanych osób ze świata polityki, kultury,sztuki. I ta część wydaje mi się nieco słabsza, bo jakoś tak zalatuje tanią sensacją. Momentami książka jest nierówna i troszkę niespójna, ale mimo wszystko to świetna lektura.
Polecam!

chiave | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

Nieźle się czyta, ale to trochę nie to, czego oczekiwałam. Pierwsza i ostatnia część książki, opisujące zmagania lekarzy z "męską plagą" trzymają thorwaldowski poziom, środkowa stacza się w tabloidowość i sensację, zbyt jak na tego pisarza tanią. Teoretycznie ma pokazywać, że problemy z prostatą nie pozostają w związku z aktywnością seksualną - w praktyce jednak wygląda to raczej na pretekst do opisu ekscesów rozmaitych osobistości życia publicznego, niepotrzebnie rozbudowanego do aż takich rozmiarów (dla zachowania pozorów każda taka seks-biografia konkludowana jest stwierdzeniem, że pan miał albo nie miał problemów z tym organem). Nie przeczę, że i ta część napisana jest inteligentnie i ze zwykłą u Thorwalda swadą, ale to za mało, żeby zrównoważyć wrażenie dość prostackiej łopatologii i schlebiania mniej wyszukanym gustom.

Ewa | 2012-10-25
Przeczytana: 24 października 2012

Tym razem Thorwald uchyla drzwi do męskiego świata - świata pożądania i wiecznej obawy o utratę męskości, ale także ogromnego bólu i zgody na okaleczenie za cenę ratowania życia. Historia walki medycyny z problemem prostaty jest tak jak historia całej medycyny krwawa i dla współczesnego pacjenta szokująca. Thorwald przypomina nam, że jest to także historia lekarzy i wynalazców, i że to dzięki ich uporze i dążeniu do postępu - często wbrew opinii świata medycznego - mężczyźni mogą spać spokojnie i bez lęku o swoja męskość.

wiking | 2011-09-23

sprawnie napisana książka, której najciekawsze fragmenty dotyczą podbojów erotycznych znanych ludzi splecione z historią XIX i XX wieku z jej najważniejszymi wydarzeniami dziejowymi w tym dwoma wojnami

kolmanka | 2011-10-25
Przeczytana: 25 listopada 2011

Jürgen Thorwald już od dawna zachęca mnie do lektury swoich dzieł. Z pewnością większość z Was słyszała o "Stuleciu chirurgów", "Godzinie detektywów" czy "Krwi królów". Jego książki często poruszają tematykę medyczną i do tej pory sądziłam, że Thorwald był lekarzem (piszę "był" ponieważ pisarz zmarł w 2006 roku). Okazuje się jednak, że z wykształcenia był historykiem i dziennikarzem. Po cichu liczę na to, że niebawem ukażą się nowe wydania jego starszych książek, chociażby "Dawna medycyna, jej tajemnice i potęga".

"Męska plaga. Seks, pożądanie i kłopoty z prostatą" to interesujący wywód na temat życia seksualnego takich sław jak Charlie Chaplin czy Picasso. Autor każdemu z nich poświęca zaledwie kilka stron, jednak opis ich miłosnych podbojów jest wyczerpujący i zabawny. Sądziłam jednak, że dowiem się więcej o korelacji tej sfery życia z przebiegiem ich karier, porażek i sukcesów. Moją uwagę skupiły fragmenty mówiące o prostacie. Jest to dość przykra przypadłość, zawstydzająca...

| 2013-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2013

czyta się lekko - lektura jest generalnie wciągająca. Główny mankament książki to to, że drugi duży rozdział (Męska ruletka) wkracza ni stąd ni z owąd z zupełnie odmiennym tematem, z nienacka i bez ostrzeżenia. po kilku stronach zacząłem sprawdzać czy w moim egzemplarzu nie brakuje jakichś stron. no ale nie - tak miało być. w gruncie rzeczy cała treść jest ciekawa i pouczająca, choć osobiście niektóre z biografii bym bardziej streścił, a rozwinął konkretniej informacje na temat najnowszych technik medycznych.

Reik | 2014-02-05
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Książka, która traktuje o chorobach i rozwoju chirurgii prostaty, tylko częściowo wpisuje się w serię razem ze „Stuleciem..” i „Tryumfem chirurgów”. Pierwsza część jak tak fascynująca, jak pozostałe książki z cyklu. Opisane są w niej etapy rozwoju zabiegów chirurgicznych tego wyjątkowego narządu, a także jak wśród lekarzy tworzyły się i współzawodniczyły grona zwolenników różnych metod. Dalej, autor przedstawia czytelnikowi niezwykle bogate w seksualne doświadczenia lub wręcz przeciwnie, oparte na wstrzemięźliwości życiorysy kilkunastu słynnych postaci historycznych i kulturowych. Jakkolwiek niewiele wnoszą te opowieści do rozwiązania problemu chorób prostaty, dają one interesujący obraz męskiego podejścia do schorzeń tego narządu. Książka bardziej przypadnie do gustu tym, którzy ciężko znoszą bogate opisy zabiegów chirurgicznych z wcześniej wymienionych pozycji autora.

Innocentius | 2014-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Denna i nieposiadająca głębszego sensu tyrada o prostatach i łyżeczkowaniu gruczolaków. Rażąco epatuje fizjologicznym naturalizmem przeplatanym medycznym żargonem rodem z atlasów anatomicznych. Jeśli miałaby mieć jakąś potencjalną wartość, to jedynie dla ludzi zainteresowanych historią medycyny. Pozostałym stanowczo odradzam lekturę.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gianrico Carofiglio
    54. rocznica
    urodzin
    Nie ma człowieka, który naprawdę przestałby palić. Palenie można rzucić co najwyżej na chwilę. Na całe dni. Albo miesiące, albo lata. Ale nikt tak naprawdę nie przestaje. Papieros zawsze będzie cię kusić. Niekiedy pojawia się ni stąd, ni zowąd we śnie, nawet pięć lub dziesięć lat po tym, jak "przest... pokaż więcej
  • Ilona Felicjańska
    42. rocznica
    urodzin
    Zło nie czeka na zaproszenie. Zło wypatruje okazji.
  • Jan Strelau
    84. rocznica
  • Billie Letts
    77. rocznica
    urodzin
    - Och, może jeszcze tego nie wiesz. Może nigdy nie miałaś na sumieniu takiego kłamstwa, które by zjadło kawałek ciebie. Ale gdybyś kiedyś miała... to przy odrobinie szczęścia... może się trafić szansa, żeby je naprawić. Jedna jedyna szansa, by to zmienić. Tylko że ta szansa przemija. I już nigdy n... pokaż więcej
  • Ronald Chetwynd-Hayes
    96. rocznica
  • Voltaire
    237. rocznica
    śmierci
    Nie ma bardziej chimerycznego projektu jak projekt doprowadzenia poglądów ludzkich do jednolitości. Jednakże, mówicie, interes polityczny wymaga ustanowienia owej jednolitości, skrzętnego usunięcia wszystkich poglądów przeciwnych poglądom przyjętym przez państwo, to znaczy, wymaga ograniczenia człow... pokaż więcej
  • Tomasz Pacyński
    10. rocznica
    śmierci
    Pijak przy trzepaku czknął, równo z wybiciem północy. Zogniskował z trudem wzrok na przyglądającym mu się uważnie piwnicznym kocurze.
    - Kisssi... kisssi - zabełkotał. - Ciiicha noooc... Powiesz coś, koteczku, luzkim goosem?
    - Spierdalaj. - odparł beznamiętnie kocur i oddalił się z godnością.
  • Borys Pasternak
    55. rocznica
    śmierci
    To dobrze, kiedy człowiek zawodzi nasze oczekiwania, kiedy nie odpowiada z góry powziętym wyobrażeniom. Typowość to koniec człowieka, to wyrok na niego. Jeżeli nie da się go podciągnąć pod żaden wzorzec, jeżeli nie jest typowy, to znaczy, że spełnia co najmniej połowę wymagań, jakie się stawia człow... pokaż więcej
  • Christopher Marlowe
    422. rocznica
    śmierci
    I cannot read, and therefore wish all books burned.
  • Tadeusz Kostecki
    49. rocznica