Męska plaga. Seks, pożądanie i kłopoty z prostatą

- Kategoria:
- zdrowie, medycyna
- Tytuł oryginału:
- Der geplagte Mann. Die Prostata, Geschichte und Geschichten
- Wydawnictwo:
- Znak
- Data wydania:
- 2011-08-08
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-08-08
- Liczba stron:
- 384
- Czas czytania
- 6 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324018048
- Tłumacz:
- Mateusz Borowski
- Tagi:
- prostata tabu mężczyźni tajemnice narządy płciowe genitalia
Najbardziej pikantna książka Thorwalda, dotąd nieznana w Polsce.
Autor bestsellerowego „Stulecia chirurgów” tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, jak bardzo zwyczaje seksualne mężczyzn wpływają na ich karierę, zdrowie i relacje z kobietami. Thorwald bez pruderii kreśli biografie erotyczne Charliego Chaplina, Pabla Picassa czy Herberta George'a Wellsa. Szuka związku między prowadzeniem się mężczyzn a kłopotami z prostatą, które trapiły największych tego świata, między innymi Ronalda Reagana i Charles'a de Gaulle'a. Niejednokrotnie przełamuje wstydliwe męskie tabu i odkrywa skrywane przez mężczyzn tajemnice.
Jürgen Thorwald po raz kolejny serwuje nam fascynującą opowieść o historii medycyny. Z niezwykłą precyzją opisuje rozwój metod i narzędzi chirurgicznych niezbędnych do leczenia najbardziej intymnej męskiej części ciała. Od pierwszej do ostatniej strony pozostajemy w kręgu męskich fascynacji i obsesji.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Męskie tabu
Jest coś nietypowego w książkach Jurgena Thorwalda, że te naukowe i często trudne terminologicznie teksty czyta się jak powieści. Thorwald jest mistrzem w opowiadaniu o medycynie, o jej początkach, ale także o zawiłych problemach i chorobach, tak, aby zainteresować nie tylko lekarzy, a nawet nie tylko ścisłe umysły.
Analizując „Męską plagę” nie mogę oprzeć się chęci porównywania jej z poprzednią książką Thorwalda, którą czytałam, czyli z „Krwią królów”, która to zrobiła na mnie ogromne wrażenia. Nie mogę nie porównywać, gdyż w pewnym sensie sięgając po „Męską plagę” wydawało mi się, że będzie to książka właśnie tego typu co jej poprzedniczka. W „Krwi królów” autor jednak skupia się na konkretnych autentycznych postaciach i przypisuje im całe rozdziały, opowiadając o ich trudnym życiu. O wiele mniej miejsca swoim bohaterom Thorwald poświęca w „Męskiej pladze”. Na kartkach tej lektury możemy zetknąć się z opowieścią o Charlie Chaplinie, Pablo Picasso, Herbercie George’u Wellsie i wielu innych sławnych mężczyznach, którzy to albo mieli bogate życie seksualne albo po prostu zmagali się z problemami z prostatą. Każdemu jednak Thorwald poświęca nie więcej niż dziesięć stron. Nie jest to opis pobieżny, jednak po pewnym czasie bardzo monotematyczny. Być może o wiele więcej można napisać o życiu hemofilika, niż chorego na prostatę, odnosiłam jednak wrażenie, że Thorwald skupiał się bardziej na opisie życia seksualnego swoich bohaterów, a sprawę choroby pozostawiał jednozdaniowym stwierdzeniem: był chory na prostatę, lub nie miał do końca życia z prostatą najmniejszych problemów. Jest to jednak zrozumiałe, jako że rozdział opatrzył nazwą „Męska ruletka”, a udowadniał tezę, że życie seksualne, jak sądzono lub jak wciąż się uważa, nie ma związku z pogarszaniem się stanu prostaty.
Bardzo ciekawy jest także rozdział o historii leczenia prostaty i wykonywania operacji związanych z tym męskim narządem. Nie jest to zdecydowanie jednak rozdział dla wszystkich. Ilość informacji i terminologii jest tak duża, że zwykły umysł, odwykły nawet od studenckich podręczników, nieco przytłacza. Ale Thorwald pisze na tyle zajmująco, że nawet ów nawał informacji okazuje się wręcz niezwykle interesujący.
Jest to bardzo ciekawa i ważna lektura. Uświadamia przede wszystkim sedno problemów z prostatą. W przeciągu wieków rozmowy na temat chorób narządów męskich były wielkim tabu. Wielu wolało umrzeć, niż przyznać się do bólu przy oddawaniu moczu, do problemów przy współżyciu z kobietą, czy po postu do zwykłych bólów w tych okolicach. Medycyna poszła na przód. Ale czy w świadomości ludzkiej coś się rzeczywiście zmieniło? Problemy z prostatą wciąż pozostają tematem tabu, a mężczyźni w dalszym ciągu nie chcą się przyznać, że z ich męskością może być coś nie tak, nie mówiąc już o profilaktyce. Dlatego książki Jurgena Thorwalda, tego typu, jak „Męska plaga”, to niezwykle ważne lektury, które ujarzmiają choroby i przybliżają tajemnice medycyny.
Monika Samitowska-Adamczyk
Oceny
Książka na półkach
- 967
- 280
- 141
- 53
- 21
- 10
- 8
- 6
- 4
- 3
Cytaty
Wszyscy odczuwali pierwsze symptomy od dwóch - trzech lat i najwyraźniej szukali u wielu lekarzy pomocy nieco skuteczniejszej niż tylko cew...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Historia urologii i osiągnięć w tej dziedzinie, z przykładami znanych wszystkim ludzi (Chaplin, Picasso , Wells). Dobrze napisana, ale jednak powtarza niektóre wątki ze Stulecia i Triumfu Chirurgów.
Historia urologii i osiągnięć w tej dziedzinie, z przykładami znanych wszystkim ludzi (Chaplin, Picasso , Wells). Dobrze napisana, ale jednak powtarza niektóre wątki ze Stulecia i Triumfu Chirurgów.
Pokaż mimo toWypożyczyłem ze względu na autora. Jak na niego to rozczarowująco przeciętne.
Wypożyczyłem ze względu na autora. Jak na niego to rozczarowująco przeciętne.
Pokaż mimo toKsiążka jest bardzo ciekawa, ale pierwsza część opisująca operacje byłaby bardziej zrozumiała, gdyby wzbogacić tekst o ilustracje przedstawiające schematycznie przebieg operacji, a druga część...zbyt obszerna, ledwo doczytałam, bo szczegółowe opisy mocno mogą czytelnika zmęczyć.
Książka jest bardzo ciekawa, ale pierwsza część opisująca operacje byłaby bardziej zrozumiała, gdyby wzbogacić tekst o ilustracje przedstawiające schematycznie przebieg operacji, a druga część...zbyt obszerna, ledwo doczytałam, bo szczegółowe opisy mocno mogą czytelnika zmęczyć.
Pokaż mimo to"Męska plaga" to już kolejna książka, Jürgena Thorwalda,którą przeczytałem.Tym razem,autor skupił się na prostacie.Męski gruczoł,którego nazwa,(mimo że mamy drugą dekadę, XXIw)nie wszystkim przechodzi przez gardło.Faktem jest,że natura umiejscowiła go w niezbyt ciekawym miejscu,zarówno dla pacjenta jak i lekarza.Mimo wielu lat badań,nadal nie wiele wiemy,co powoduje chorobę.W drugiej części książki,możemy zapoznać się z historią mężczyzn( bardzo znanych)którzy nie szczędzili sobie uciech cielesnych, jak i tych którzy stronili od nich,a i tak chorowali.Moim zdaniem,kolejna świetna książka o historii medycyny.Polecam.
"Męska plaga" to już kolejna książka, Jürgena Thorwalda,którą przeczytałem.Tym razem,autor skupił się na prostacie.Męski gruczoł,którego nazwa,(mimo że mamy drugą dekadę, XXIw)nie wszystkim przechodzi przez gardło.Faktem jest,że natura umiejscowiła go w niezbyt ciekawym miejscu,zarówno dla pacjenta jak i lekarza.Mimo wielu lat badań,nadal nie wiele wiemy,co powoduje...
więcej Pokaż mimo to"Męska plaga" to małe rozczarowanie. Może to wina tematu, który jako osobnikowi pozbawionemu prostaty, trochę mi się nudził. Zbyt mało było też medycyny, jak dotąd w książkach Thorwalda (oczywiście tych z nią związanych) było jej w sam raz, tym razem jednak narzekam na jej zbyt ograniczoną ilość.
Prawdę mówiąc medyczny to jest początek i koniec tej książki. Początek dotyczy powiększenia prostaty i konsekwencji, jakie on powoduje. Dalej prześledzimy długą drogę, pełną cierpień mężczyzn, prowadzącą do udoskonalenia metod leczenia gruczolaka prostaty. Koniec zaś dotyczy raka prostaty, jego diagnostyki i leczenia. Sposób opracowania obydwu zagadnień mnie satysfakcjonował, chociaż do poziomu "Stulecia chirurgów" autor się nie zbliżył.
Niestety, środkowa część czyli "Męska ruletka", to opisy seksualnych dokonań mężczyzn, których nazwiska pewnie są Wam znane. Poczytacie na przykład o Chaplinie, Stokowskim, H. G. Wellsie, Clemenceau, nawet Picasso dostał się pod lupę. Nie jestem pruderyjna, ale ileż można czytać o łóżkowych wyczynach, które zresztą poprzeplatane są osobistymi klęskami mężczyzn, którzy nie potrafili stworzyć stabilnego emocjonalnie związku z kobietą. To nawet nie było pikantne, raczej momentami żenujące.
Całość oceniam na 6/10, może trochę za wysoko, ale cenię Thorwalda jako autora, nawet jeżeli "Męska plaga" nie do końca mu wyszła.
Na koniec dodam, że jeżeli kiedykolwiek wprowadzą ostrą inwigilację, to człowiek, który będzie śledził moją historię przeglądania internetów, będzie miał niezły ubaw. W końcu kto normalny siedzi i ogląda na youtubie jak wykonuje się przezcewkową elektroresekcję prostaty (TURP). Albo wyszukuje rodzaje trucizn, historie morderców i tym podobne ;)
"Męska plaga" to małe rozczarowanie. Może to wina tematu, który jako osobnikowi pozbawionemu prostaty, trochę mi się nudził. Zbyt mało było też medycyny, jak dotąd w książkach Thorwalda (oczywiście tych z nią związanych) było jej w sam raz, tym razem jednak narzekam na jej zbyt ograniczoną ilość.
więcej Pokaż mimo toPrawdę mówiąc medyczny to jest początek i koniec tej książki. Początek...
W końcu wiem o co chodzi z tą prostatą i dlaczego faceci powinni ją badać. Książka w bardzo przystępny sposób opisuje tak delikatną a może nawet momentami wstydliwą sprawę jaką jest gruczolak prostaty.
Momentami opisy sposobów leczenia były dla mnie zbyt makabryczne i je omijałam. Ale generalnie książka jest ok.
W końcu wiem o co chodzi z tą prostatą i dlaczego faceci powinni ją badać. Książka w bardzo przystępny sposób opisuje tak delikatną a może nawet momentami wstydliwą sprawę jaką jest gruczolak prostaty.
Pokaż mimo toMomentami opisy sposobów leczenia były dla mnie zbyt makabryczne i je omijałam. Ale generalnie książka jest ok.
Książka powinna być podzielona na dwie książki, bo powinni być inni odbiorcy obu książek.
Jedna powinna być historią medycyny i przedstawiać jak wyglądało po kolei dochodzenie do nowych metod leczenia prostaty, bo pierwsze dwa rozdziały KASZTAN i DŁUGA DROGA przeczytałam pobieżnie - naprawdę ja również polecam ją jedynie studentom medycyny, dominują tutaj same opisy przeprowadzanych operacji, kastracje, cewnikowanie etc.
A książka druga powinna opisywać biografie znanych osób i próby dopatrzenia się związku między życiem seksualnym a rozwojem chorób m.in.. raka prostaty, i ta powinna zainteresować być może większe grono odbiorców, nie tylko studentów medycyny czy lekarzy. I tak w drugiej części książki MĘSKA RULETKA autor przedstawia biografie erotyczne Chaplina, Picassa czy Wellsa, czy interesujące było ich życie, to do indywidualnej oceny.
Książka nierówna.
Zdecydowanie inna pozycja autora „Godzina detektywów” podobała mi się bardziej.
Mam zamiar sięgnąć za jakiś czas po "Stulecie detektywów" podobno czyta się nie tylko jako historię kryminalistyki ale jak dobry kryminał.
Może tutaj tez jakby nie było takiego wyraźnego podziału a historie przeplatałyby się ze sobą, czytało by się tą pozycję lepiej.
Książka powinna być podzielona na dwie książki, bo powinni być inni odbiorcy obu książek.
więcej Pokaż mimo toJedna powinna być historią medycyny i przedstawiać jak wyglądało po kolei dochodzenie do nowych metod leczenia prostaty, bo pierwsze dwa rozdziały KASZTAN i DŁUGA DROGA przeczytałam pobieżnie - naprawdę ja również polecam ją jedynie studentom medycyny, dominują tutaj same opisy...
Tytaniczna praca autora, ale niestety zdarzają się nudniejsze fragmenty.
Tytaniczna praca autora, ale niestety zdarzają się nudniejsze fragmenty.
Pokaż mimo toNa pewno jest to książka mniej ciekawa niż "Stulecie chirurgów", ale warto ją przeczytać, Przypuszczam, że z ogromnym zaciekawieniem sięgną po nią panowie. Na pewno nie jest to "pikantna książka" (jak określa reklama na okładce),ale warta przeczytania pozycja o tematyce medycznej, precyzyjnie zapoznająca czytelnika z kolejnymi stadiami i sposobami leczenia poważnej i bardzo dokuczliwej choroby jaką jest gruczolak prostaty.
Na pewno jest to książka mniej ciekawa niż "Stulecie chirurgów", ale warto ją przeczytać, Przypuszczam, że z ogromnym zaciekawieniem sięgną po nią panowie. Na pewno nie jest to "pikantna książka" (jak określa reklama na okładce),ale warta przeczytania pozycja o tematyce medycznej, precyzyjnie zapoznająca czytelnika z kolejnymi stadiami i sposobami leczenia poważnej i...
więcej Pokaż mimo toJak na Thorwalda to słabo. Jakoś tak bez emocji towarzyszącym "Chirurgom", do tego autor jakby nie mógł się zdecydować, czy ma to być historia wycinka medycyny czy raczej traktat skandaliczno - polityczno - histroryczny.
Jak na Thorwalda to słabo. Jakoś tak bez emocji towarzyszącym "Chirurgom", do tego autor jakby nie mógł się zdecydować, czy ma to być historia wycinka medycyny czy raczej traktat skandaliczno - polityczno - histroryczny.
Pokaż mimo to