Cięcie. Opowieść o chirurgii

978-83-240-1381-4
Cięcie, opowieść, chirurgia
literatura faktu
Ag2S

Co czuje chirurg, gdy wykonuje cięcie, które może zdecydować o ludzkim życiu? Jakie rozterki przeżywa lekarz, który zakochał się w pacjencie i otrzymuje zaproszenie do (szpitalnego!) łóżka? Jak się zachować, gdy niekompetencja przełożonego może doprowadzić do śmierci pacjenta? Ile sił trzeba, aby powiedzieć dwudziestolatkowi, że zostało mu kilka dni życia? W „Cięciu” brytyjska chirurg Gabriel...

Co czuje chirurg, gdy wykonuje cięcie, które może zdecydować o ludzkim życiu?

W „Cięciu” brytyjska chirurg Gabriel Weston przedstawia zarówno mrożące krew w żyłach opowieści z sali operacyjnej, jak i codzienne życie lekarza. Podobnie jak „Komplikacje” Atula Gawande czy serial „Chirurdzy” książka Weston pozwala spojrzeć na szpital i to, co się w nim dzieje, z perspektywy personelu.

„Cięcie” w szczery sposób opisuje blaski i cienie życia chirurga. Opowiada o dramatycznych operacjach, które przeprowadziła autorka, i o jej drodze do zawodu - od pierwszych wizyt w prosektorium do walki o pozycję, którą kobieta musi stoczyć w zdominowanej przez machos medycznej hierarchii.

Komuś, kto nie miał nigdy styczności ze środowiskiem medycznym, ta książka może się podobać. Zdradzę Wam jednak w tajemnicy coś, co może obniżyć jej wartość – lekarz też człowiek. Tak! Nawet taki dentysta! Po ubraniu się w fartuchy nie zmieniamy się w maszynki, może i przywdziewamy maskę profesjonalizmu, ale gdzieś tam środku nadal jesteśmy ludźmi z normalnymi ludzkimi odruchami.

Mam sporo zastrzeżeń do tej książki. Już pierwszy rozdział podniósł mi ciśnienie. Wiem, że postacie książce są fikcyjne, ale życzę tej pani powodzenia w środowisku, po opisaniu takiego przypadku. Już widzę te stada chirurgów pijących kawę i plotkujących z policjantami kiedy pacjentka na stole wykrwawia się po postrzale. Bo oczywiście tylko nasza autorka, będąc na pierwszym dyżurze jako stażystka na chirurgii, wiedziała że natychmiastowa operacja jest konieczna.
Z resztą, nie wiem jaki tam u autorki mają Kodeks Etyki Lekarskiej, ale nasz zabrania takich zachowań, jak opisywanie takich sytuacji w...

Leonor | 2010-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Książkę zamówiłam tylko dlatego, że jest o chirurgii, a że nie było nic lepszego, padło właśnie na nią. Nie sądziłam, że wywoła u mnie aż takie emocje. Gabriel Weston, doświadczona chirurg, członkini Royal College of Surgeons opisuje lata studenckie oraz początki swojej wymarzonej pracy.

Czasem oglądając Dr House`a mam wrażenie, że to wybujała wyobraźnia reżysera podsuwa mu takie niekiedy dziwaczne przypadki. Po przeczytaniu „Cięcia” z czystym sumienie mogę powiedzieć, że już chyba nic mnie nie zdziwi, bo wszystko jest możliwe. Mogę tu przytoczyć przykład pacjenta, który połknął denko butelki tylko po co, aby pokazać na co go stać.

Dzięki tej książce wiem już, jaki stosunek ma sam lekarz do swojej pracy. Wybierając ten zawód trzeba się liczyć z tym, że miejsce pracy staje się drugim domem. Podczas pierwszego roku praktyk praktycznie wcale nie przebywa się w domu rodzinnym. Trzeba być ciągle w pogotowiu.

Bycie lekarzem, a konkretnie bycie chirurgiem ma więcej znaczeń niż się...

Sela9030 | 2010-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2010

Medycyną, a dokładniej chirurgią zafascynowałam się poprzez serial "Grey's Anatomy". Banalne, ale tak było ;)
Książka jest jak scenariusz tego serialu. Ukazuje dramatyczne operacje, jaki i zwykłe, codzienne życie lekarza, który często jest pozbawiany zycia toważyskiego i zmuszany jest do wielu wyżeczeń.
Dowiadujemy się też o drodze do zawodu, jaką musiała pokonać autorka- od pierwszego tygodnia na uniwersytecie do wymarzonej pracy w szpitalu.

Genialna książka. Pozyja obowiązkowa dla kandydatów na studia medyczne :):):)

Keti | 2013-12-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Medycyna

Lepsza niż się spodziewałam, jestem zadowolona że wypatrzyłam ją w przecenie. Mam słabość do grubych książek, więc mi by było trochę szkoda pieniążków. Jedyny mankament to właśnie jej mała objętość. Ale nie jest tak, jak to brzmi. Mimo tego, że książka ma mniej niż dwieście stron, dla mnie na jeden raz do połknięcia, jest bardzo treściwa.

Już wstęp mi się podoba, na początku pierwszego rozdziału, by nie zemdleć ze zmęczenia lekarka powtarza nazwy pigmentów do badania tkanek.
Błękit metylenowy, oranż akrydyny, szafran, zieleń malachitowa, purpura tyryjska..
Sama mam słabość do takich nazw, pewnie dlatego że maluję, a mają w sobie pewnego rodzaju alchemie.

Poznajemy młodą lekarkę, towarzyszymy jej podczas operacji poznając blaski i cienie pracy chirurga. Dowiadujemy się co ją boli, o braku komunikacji między pracownikami szpitala i braku zwykłej ludzkiej uprzejmości. Kobiecie chirurgowi jest ciężko, musi się zmagać z różnymi trudnościami.
Najbardziej wzruszył mnie rozdział...

czarny_beranek | 2011-05-08
Przeczytana: 08 maja 2011

czyta się ciekawie, ale to książka na nie więcej niż jeden wieczór, i tym samym pozostawia spory niedosyt... Sprawia wrażenie, jakby była napisana na szybko i powierzchownie, i gdyby autorka bardziej się postarała, mogłoby to wyglądać o wiele lepiej i bardziej wciągająco.

wooojt | 2015-10-31
Przeczytana: sierpień 2010

Żałuję pieniędzy wydanych na tę książkę. Czytałem ją jeszcze przed rozpoczęciem studiów medycznych. Dziś z perspektywy ich końca oceniam ją bardzo krytycznie. Pisana historia mająca za zadanie wzbudzić zainteresowanie u ludzi nieorientujących się w temacie na takiej samej zasadzie jak szpitalne seriale. Moje rozczarowanie jest może tym większe, że czytałem ją po lekturze "Komplikacji" Atula Gawande stąd mimochodem nie mogłem się uwolnić od próby porównania, które wypada na dużą niekorzyść książki Weston. Sam wstęp mówiący o tym, że wydarzenia opisane w książce "stanowią (...) mieszankę zdarzeń prawdziwych i takich ,jakie mogłyby zaistnieć" wprawia w lekką konsternację. Autorka opisuje swoje doświadczenia czy tworzy podkolorowane historie mające na celu tworzyć atmosferę thrillera i dowodzić jej bohaterstwa? Na ironię zakrawa fakt, że autor opisu na okładce próbuje przyrównać "Cięcie" do książki Gawande. O ile w "Komplikacjach" mamy do czynienie ze szczerym opisem i próbą...

szpilka_bs | 2015-05-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Książka - autowywiad rzeka. Bardzo fajnie się czyta, trochę jak szczera spowiedź dumnego lekarza - bółboga. Relacja brutalnego zetknięcia się młodego lekarza z wielkim ego i małym doświadczeniem - po każdym rozdziale byłam dumna z autorki i zyskiwałam przekonanie, że po każdym opisanym doświadczeniu dojrzewa do zawodu lekarza, do bycia dobrym lekarzem.

Magdalena Ru | 2013-09-13
Przeczytana: 13 września 2013

Całkiem przyzwoicie napisana książka w typie "Stulecia chirurgów" Thorwalda. Opowieści o różnych ciekawych przypadkach medycznych, o szkoleniu "na chirurga", o dylematach lekarza, próbie zrozumienia pacjentów, równocześnie nie zatracenia wrażliwości na ludzkie nieszczęście i pozostania we wszystkim progesjonalistą, kompetentną osobą niosącą pomoc w potrzebie. Czyta się jak fascynującą powieść, choć szkolenie studentów medycyny w Wielkiej Brytanii mocno odbiega od naszych realiów można dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Przykładowo w Anglii studenci "dostają" ludzkie ciało na dwa lata do studiowania anatomii, a po tym okresie uczestniczą wraz z rodziną w pogrzebie osoby która podarowała swoje ciało do celów naukowych. Interesujące obserwacje, rozważania dające do myślenia. Polecam.

Weronika | 2012-11-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 02 listopada 2012

Książkę czyta się jednym tchem, jest dobra, ale jednak czegoś mi w niej zabrakło... Sama nie jestem w stanie określić czego. W każdym razie polecam wszystkim fanom seriali medycznych.

sara | 2012-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2012

Przyjemna, ciekawa, lekka w czytaniu. Na pewno , książka ta, nie jest nudnym podręcznikiem o anatomii człowieka. Autorka przeplata własne swoje przemyślenia z przeróżnymi operacjami, przypadkami pacjentów. Niestety, po przeczytaniu można odczuć niedosyt... Spodziewałam się czegoś więcej, w szczególności,że autorka jest chirurgiem, a także więcej szczegółów, a mniej ogólników.
Polecam ją jednak wszystkim studentom medycyny, uczniom "biol-chemu" ,a także fanom seriali medycznych.