rozwińzwiń

Miasteczko Hibiskus

Okładka książki Miasteczko Hibiskus Gu Hua
Okładka książki Miasteczko Hibiskus
Gu Hua Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
287 str. 4 godz. 47 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
芙蓉镇 / Furong Zhen
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
287
Czas czytania
4 godz. 47 min.
Język:
polski
ISBN:
8308021271
Tłumacz:
Bogdan Góralczyk
Tagi:
Wielki Skok Rewolucja Kulturalna Chiny współczesna literatura chińska
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1077
221

Na półkach: ,

To kolejna powieść dotycząca Chin pod rządami Przewodniczącego Mao. Opowiada o tym, jak mieszkańcy małego miasteczka, początkowo zżyci ze sobą, sympatyczni (oczywiście są wyjątki),pod wpływem silnej i krwawej indoktrynacji stają się sobie wrogami. To historia o zamianie ról. Bogaty, przedsiębiorczy człowiek staje się ofiarą szykan, poniżenia, tortur. Zostaje wyrzucony poza nawias społeczeństwa. Próżniak, dwulicowiec, karierowicz zaś awansuje, powoli zasiadając na świeczniku. Pomimo przeciwności losu, główna bohaterka godnie znosi cierpienia, a w końcu zaznaje prawdziwej miłości.; Bo chociaż książka opowiada o mrocznym czasie, niesie w sobie pozytywny przekaz. Głosi mianowicie, że nadzieja, wiara w ludzkie dobro, miłość i własną godność, może przetrzymać wszystko. Morał - niezależnie od przeciwności - można pozostać sobą, człowiekiem przez duże C.

To kolejna powieść dotycząca Chin pod rządami Przewodniczącego Mao. Opowiada o tym, jak mieszkańcy małego miasteczka, początkowo zżyci ze sobą, sympatyczni (oczywiście są wyjątki),pod wpływem silnej i krwawej indoktrynacji stają się sobie wrogami. To historia o zamianie ról. Bogaty, przedsiębiorczy człowiek staje się ofiarą szykan, poniżenia, tortur. Zostaje wyrzucony poza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1580
619

Na półkach: ,

Są takie miejsca na świecie, gdzie czas biegnie wolniej, ludzie są serdeczni i wszystkim żyje się w miarę szczęśliwie. Takim miejscem było tytułowe Miasteczko Hibiskus zagubione głęboko w górach, otoczone przez szmaragdowe wody Rzeki Hibiskusów i Jezioro Lotosów.
Tutaj ludzie obchodzili wspólnie tradycyjne święta, wyprawiali huczne pogrzeby i wspólnie bawili się na weselach. W mieście, co trzy dni, odbywały się targi, na których śliczna młoda mężatka Siostra Hibiskus w swoim maleńkim, odziedziczonym po rodzicach sklepiku, sprzedawała ryż. Ponieważ lubiła i szanowała swoich klientów, gotowała dobrze i dawała wszystkim dokładki, a jedzeni nie było drogie, to interes kwitł.
Sielanka nie trwała długo, do Miasteczka Hibiskus zapukała polityka, a z nią bezwzględna kobieta, która postanowiła zniszczyć wszystko, co znalazło się na jej drodze. Czasy były takie, że:"Walka klasowa była ogólnym, podstawowym zajęciem całego kraju",własność prywatna była czymś niedopuszczalnym, a prowadzenie indywidualnego interesu-przestępstwem.
Wraz z pojawieniem się kierowniczki stołówki, powyłaziły z kątów miejscowe szumowiny, które nigdy nie parały się żadna pracą,żądając przywilejów przysługującym biedakom.
Powieść ukazuje, jak zawiść może zniszczyć życie innych, jak można sponiewierać człowieka chcąc zaspokoić swoje wygórowane ambicje i odbić na innych swoje frustracje i kompleksy.
W książce występują również ludzie szlachetni, którzy mimo prześladowań i upokorzeń zostali nadal ludźmi.
Zawsze czytałam książki pisane przez autorów będących Chińczykami z pochodzenia, lub takich, którym udało się uciec z Państwa Środka,Gu Hua mieszka w Chinach, przeżył czasy Mao i widzi świat w innej perspektywie.
Książkę czyta się szybko, ale w pewnym momencie zaczęła mnie denerwować. Czytając trudno uwierzyć w tak wielką podłość, ale z drugiej strony przyglądając się naszej historii, można doszukać się analogii.

Są takie miejsca na świecie, gdzie czas biegnie wolniej, ludzie są serdeczni i wszystkim żyje się w miarę szczęśliwie. Takim miejscem było tytułowe Miasteczko Hibiskus zagubione głęboko w górach, otoczone przez szmaragdowe wody Rzeki Hibiskusów i Jezioro Lotosów.
Tutaj ludzie obchodzili wspólnie tradycyjne święta, wyprawiali huczne pogrzeby i wspólnie bawili się na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
389
368

Na półkach: ,

"Więcej, szybciej, lepiej ( i oszczędniej)" - to tylko jedno z haseł, które towarzyszyło obywatelom Chińskiej Republiki Ludowej.Hasło, które nieodzownie towarzyszyło bohaterom powieści "Miasteczka Hibiskus".

Po powieść sięgnęłam całkowicie spontanicznie. Książkę nabyłam dosyć szybko i właściwie bez głębszego zastanawiania się. Opowiada o miasteczku Hibiskus, w którym obserwujemy przeistaczanie się socjalizmu w komunizm i dostosowywanie się mieszkańców, do z góry ustalonych zasad. Główną bohaterką jest młoda handlarka Hu Yuyin, która staje się idealnym "materiałem" do testowania wszystkich haseł i idei narzucanych od strony Mao Zedonga. To na jej przykładzie możemy zaobserwować jakim niesprawiedliwościom zostali poddawani mieszkańcy ChRL. Obok wspomnianej Hu Yuyin występują także jej mąż Li Guigui,oraz Qui Shutian, którzy podobnie jak ona poddawani są wszelkiemu rodzajowi restrykcjom związanym z pochodzeniem czy też z zamożnością. Znajdziemy tutaj także przedstawicieli partii komunistycznych, tych z niższych i wyższych szczebli, którzy są idealnym wachlarzem postaw i oznak człowieczeństwa. Poczynając na bezwzględnej karierowiczce Li, Guaxiang, oddanej ideom komunizmu w 100%, kończąc na osobach, które nie wykorzystywały swoich pozycji, okazując empatię wsparcie i szacunek "elementom". Nie można także, zapomnieć o osobach po kroju Wanga, którzy dla lepszego życia byli w stanie zaprzedać samych siebie. Wszystkie wspomniane postaci są odzwierciedleniem ludzi, którym przyszło żyć w czasach "wielkiego skoku".

Niewątpliwe książka nie jest łatwa w odbiorze. Przyznaję, że po pierwszych stronach miałam bardzo mieszane uczucia, zastanawiając się też co mnie podkusiło do zakupienia jej. Po pewnym czasie, zaczęłam traktować ją jako lekturę obowiązkową. Wydarzenia historyczne mające miejsce w tamtym czasie idealnie zostały wplecione w losy głównych bohaterów. Im dłużej czytałam, tym bardziej mnie urzekała, gdy doszłam do końca i przeczytałam, z uśmiechem na twarzy ją odłożyłam na półkę. Uczucia towarzyszące mi na początku zupełnie zniknęły i czułam, że to w istocie lektura poszerzająca horyzonty. Styl autora był przyjemny, przypominał momentami styl reporterski. Bardzo często dzięki autorowi czułam, jakbym była w samym środku wydarzeń, a nie tylko biernym odbiorcą. I to zdecydowanie ujęło mnie najbardziej. Postaci pojawiające się w tej pozycji były interesujące.

Uogólniając muszę stwierdzić, że nie żałuję wydania na nią pieniędzy. Nie pochłania, ale uczy, pokazuje, tłumaczy, wyjaśnia. Warto przeczytać!

"Więcej, szybciej, lepiej ( i oszczędniej)" - to tylko jedno z haseł, które towarzyszyło obywatelom Chińskiej Republiki Ludowej.Hasło, które nieodzownie towarzyszyło bohaterom powieści "Miasteczka Hibiskus".

Po powieść sięgnęłam całkowicie spontanicznie. Książkę nabyłam dosyć szybko i właściwie bez głębszego zastanawiania się. Opowiada o miasteczku Hibiskus, w którym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
926
46

Na półkach: , , ,

Książka powstała w nurcie literatury przemyśleń. Pokazuje straszne lata Rewolucji Kulturalnej, gdy jednostka nie miała żadnego znaczenia dla systemu. Przez zwykłą zawiść można skazać człowieka na niesamowite cierpienia, jeśli tylko jest się u władzy.

Nie jest to powieść o Chinach jako takich. Raczej o tym jak bardzo każda zmiana, każde rozporządzenie idące "z góry" wpływa na życie mieszkańców małego i nieważnego miasteczka. O tym jak bardzo można wypaczyć ideologię i podciągnąć ją pod własne cele. Smutne i do refleksji. Na pewno warto przeczytać.

Książka powstała w nurcie literatury przemyśleń. Pokazuje straszne lata Rewolucji Kulturalnej, gdy jednostka nie miała żadnego znaczenia dla systemu. Przez zwykłą zawiść można skazać człowieka na niesamowite cierpienia, jeśli tylko jest się u władzy.

Nie jest to powieść o Chinach jako takich. Raczej o tym jak bardzo każda zmiana, każde rozporządzenie idące "z góry" wpływa...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    42
  • Chcę przeczytać
    27
  • Posiadam
    18
  • Teraz czytam
    4
  • Azja
    3
  • Chiny
    3
  • Rok 2014
    1
  • Daleki Wschód
    1
  • 2015
    1
  • Komunizm i Postkomunizm
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Miasteczko Hibiskus


Podobne książki

Przeczytaj także