Miasteczko Hibiskus

Tłumaczenie: Bogdan Góralczyk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
芙蓉镇 / Furong Zhen
Noxi

Powieść współczesnego chińskiego pisarza Gu Hua "Miasteczko Hibiskus", która przyniosła jej autorowi zasłużoną sławę, zawiera wyjątkowo plastyczny, jeden z najlepszych w literaturze chińskiej, opis wydarzeń burzliwego okresu w najnowszych dziejach chińskiego narodu, w tym "wielkiego skoku" (1958-1960) i "rewolucji kulturalnej" (1966-1976). Akcja powieści toczy się w latach 1963-1979. Ścisły konkret, wierność prawdzie życia, jędrność akcji - oto najważniejsze, niekwestionowane walory tej książki.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1989

Emma | 2016-03-10
Na półkach: Przeczytane, Daleki Wschód
Przeczytana: 10 marca 2016

Są takie miejsca na świecie, gdzie czas biegnie wolniej, ludzie są serdeczni i wszystkim żyje się w miarę szczęśliwie. Takim miejscem było tytułowe Miasteczko Hibiskus zagubione głęboko w górach, otoczone przez szmaragdowe wody Rzeki Hibiskusów i Jezioro Lotosów.
Tutaj ludzie obchodzili wspólnie tradycyjne święta, wyprawiali huczne pogrzeby i wspólnie bawili się na weselach. W mieście, co trzy dni, odbywały się targi, na których śliczna młoda mężatka Siostra Hibiskus w swoim maleńkim, odziedziczonym po rodzicach sklepiku, sprzedawała ryż. Ponieważ lubiła i szanowała swoich klientów, gotowała dobrze i dawała wszystkim dokładki, a jedzeni nie było drogie, to interes kwitł.
Sielanka nie trwała długo, do Miasteczka Hibiskus zapukała polityka, a z nią bezwzględna kobieta, która postanowiła zniszczyć wszystko, co znalazło się na jej drodze. Czasy były takie, że:"Walka klasowa była ogólnym, podstawowym zajęciem całego kraju",własność prywatna była czymś niedopuszczalnym, a prowadzenie...

jusia1986 | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 17 lipca 2014

"Więcej, szybciej, lepiej ( i oszczędniej)" - to tylko jedno z haseł, które towarzyszyło obywatelom Chińskiej Republiki Ludowej.Hasło, które nieodzownie towarzyszyło bohaterom powieści "Miasteczka Hibiskus".

Po powieść sięgnęłam całkowicie spontanicznie. Książkę nabyłam dosyć szybko i właściwie bez głębszego zastanawiania się. Opowiada o miasteczku Hibiskus, w którym obserwujemy przeistaczanie się socjalizmu w komunizm i dostosowywanie się mieszkańców, do z góry ustalonych zasad. Główną bohaterką jest młoda handlarka Hu Yuyin, która staje się idealnym "materiałem" do testowania wszystkich haseł i idei narzucanych od strony Mao Zedonga. To na jej przykładzie możemy zaobserwować jakim niesprawiedliwościom zostali poddawani mieszkańcy ChRL. Obok wspomnianej Hu Yuyin występują także jej mąż Li Guigui,oraz Qui Shutian, którzy podobnie jak ona poddawani są wszelkiemu rodzajowi restrykcjom związanym z pochodzeniem czy też z zamożnością. Znajdziemy tutaj także przedstawicieli partii...

Noxi | 2011-06-11
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam, Chiny
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Książka powstała w nurcie literatury przemyśleń. Pokazuje straszne lata Rewolucji Kulturalnej, gdy jednostka nie miała żadnego znaczenia dla systemu. Przez zwykłą zawiść można skazać człowieka na niesamowite cierpienia, jeśli tylko jest się u władzy.

Nie jest to powieść o Chinach jako takich. Raczej o tym jak bardzo każda zmiana, każde rozporządzenie idące "z góry" wpływa na życie mieszkańców małego i nieważnego miasteczka. O tym jak bardzo można wypaczyć ideologię i podciągnąć ją pod własne cele. Smutne i do refleksji. Na pewno warto przeczytać.

aneta | 2016-08-25
Na półkach: Chiny, Przeczytane