Rewolucja Rzymska

8 (15 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
The Roman Revolution
978-83-7177-625-0
historia

Jest to wydana po raz pierwszy kilkadziesiąt lat temu, uznana za klasyczną praca na temat przemian w starożytnym Rzymie w okresie pomiędzy 60 r. przed Chrystusem a 14 r. po Chrystusie. Tematem przewodnim książki jest dojście Augusta do władzy, ale w rzeczywistości otrzymujemy szeroką panoramę społeczeństwa rzymskiego w epoce głębokich przemian.

Ciekawski | 2018-01-01
Przeczytana: 01 października 2017

Jakkolwiek Rzym to moja pasja, ta książka niestety mnie przerosła.
Autor imponuje gigantyczną wiedzą, ale sposób jej przedstawienia w książce okazał się całkowicie niestrawny dla kogoś takiego jak ja - rzymskiego pasjonata-amatora. Z wielkim trudem dobrnąłem do końca.

Być może dla czytelnika mającego tak wielką wiedzę na temat wydarzeń tamtej epoki jak autor, możliwe jest skoncentrowanie się jedynie na wybranych opiniach i wnioskach przedstawionych w książce - wtedy dopiero można zapewne docenić jej wielkość.

Może za jakiś czas wrócę do tej książki i podejmę jeszcze jedną próbę zaprzyjaźnienia się z nią.

Mateusz Stempak | 2013-12-20
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Bardzo rzetelnie napisana historia przekształceń ustrojowych republiki rzymskiej oraz mechanizmu walki o władzę na tle wojen domowych. Czyta się z zapartym tchem.

Gatehouse | 2013-06-05

O tym jak Oktawian August dochodził do władzy!!!

Elevander | 2013-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Znakomita książka dotycząca epoki augustowskiej, którą Autor (wbrew tendencjom większości badaczy) przedstawia nie jako walkę praworządnej frakcji Oktawiana ze zmanierowanym Antoniuszem i obrońcami przeżytych ideałów republikańskich, ale jako krwawą i okrutną rewolucję, w której zwycięzca był po prostu bardziej cyniczny od pokonanych. Autor znakomicie posługuje się metodą prozopograficzną ukazując w oparciu o ogromną ilość źródeł antycznych prawdziwe oblicze Augusta i jego partii. Dobrym uzupełnieniem tej wydanej w pierwszych dniach II wojny światowej książki jest posłowie prof. Mrozewicza, który kreśląc krótki życiorys sir Ronalda Syme'a lepiej oświetla okoliczności jej powstania oraz zamysł Autora i jego cele.

Tomasz Babnis