Rewolucja Rzymska

2010-02-19
978-83-7177-625-0
Anna Baziór
Historia Rzymu Oktawian August Cezar Początek Cesarstwa

“A democracy cannot rule an empire. Neither can one man, though empire may appear to presuppose monarchy. There is always an oligarchy somewhere, open or concealed.”

Jakkolwiek Rzym to moja pasja, ta książka niestety mnie przerosła.
Autor imponuje gigantyczną wiedzą, ale sposób jej przedstawienia w książce okazał się całkowicie niestrawny dla kogoś takiego jak ja - rzymskiego pasjonata-amatora. Z wielkim trudem dobrnąłem do końca.

Być może dla czytelnika mającego tak wielką wiedzę na temat wydarzeń tamtej epoki jak autor, możliwe jest skoncentrowanie się jedynie na wybranych opiniach i wnioskach przedstawionych w książce - wtedy dopiero można zapewne docenić jej wielkość.

Może za jakiś czas wrócę do tej książki i podejmę jeszcze jedną próbę zaprzyjaźnienia się z nią.

Jakkolwiek Rzym to moja pasja, ta książka niestety mnie przerosła.

Bardzo rzetelnie napisana historia przekształceń ustrojowych republiki rzymskiej oraz mechanizmu walki o władzę na tle wojen domowych. Czyta się z zapartym tchem.

O tym jak Oktawian August dochodził do władzy!!!

O tym jak Oktawian August dochodził do władzy!!!

Na półkach: , , , , , ,

Znakomita książka dotycząca epoki augustowskiej, którą Autor (wbrew tendencjom większości badaczy) przedstawia nie jako walkę praworządnej frakcji Oktawiana ze zmanierowanym Antoniuszem i obrońcami przeżytych ideałów republikańskich, ale jako krwawą i okrutną rewolucję, w której zwycięzca był po prostu bardziej cyniczny od pokonanych. Autor znakomicie posługuje się metodą prozopograficzną ukazując w oparciu o ogromną ilość źródeł antycznych prawdziwe oblicze Augusta i jego partii. Dobrym uzupełnieniem tej wydanej w pierwszych dniach II wojny światowej książki jest posłowie prof. Mrozewicza, który kreśląc krótki życiorys sir Ronalda Syme'a lepiej oświetla okoliczności jej powstania oraz zamysł Autora i jego cele.

Tomasz Babnis

pierwsza lektura - 2010