Filippi 23 X 42 p.n.e.

Wydawnictwo: INFORTeditions
historyczna

"Żołnierze walczyli w sposób zbliżony do tego, w jaki walczyła falanga jeszcze przed czasami Filipa II. Obie strony zderzyły się tarczami i próbowały przepchnąć przeciwnika lub przełamać jego linię. Jednocześnie za pomocą miecza lub pilum żołnierze obu stron próbowali dosięgnąć przeciwnika. Walka była bezlitosna i z obu stron na miejsce padających żołnierzy wciąż stawali kolejni, nie ustępując na krok. Gdy pierwsze szeregi kohort poważnie się wykruszały, w miejsce poległych zaczęli się pojawiać żołnierze z tylnych szeregów".Bitwa pod Filippi, do której doszło w październiku 42 r. p.n.e., była jednym z ważniejszych momentów okresu schyłku republiki, ponieważ kończyła ważny etap kształtowania się nowego ustroju zwanego pryncypatem. Przebieg bitwy był ogromnie dramatyczny, bo przez niemal trzy tygodnie, w czasie których toczyły się zmagania, żadna ze stron nie zyskała tak zdecydowanej przewagi, aby upatrywać w niej pewnego zwycięzcy. Pozycja ta opisuje jednak nie tylko sam wątek militarny, ale też sytuację polityczną w Imperium, która do niej doprowadziła. Takie osobistości jak Cyceron, Antoniusz, Oktawian, Brutus i Kasjusz oraz Kleopatra gwarantowały, że rozgrywka o władzę była szczególnie wyrafinowana.

źródło opisu: Matras

Elevander | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

M. Milczanowski napisał pracę doktorską na temat funkcjonowania imienia Cezara w propagandzie okresu III wojny domowej w Republice Rzymskiej (44-40 p.n.e.) i książka o bitwie pod Filippi powstała niejako przy okazji. Obejmuje ona okres między zamordowaniem Cezara a tytułowym starciem, a więc Autor przedstawia w niej burzliwe dwa lata po śmierci Boskiego Juliusza, gdy ważyły się losy rzymskiego imperium. Książka nie jest może bardzo obszerna, ale pamiętajmy, że M. Murawski w "Akcjum 31 p.n.e." przedstawił w podobnej objętości losy konfliktu z lat 44-30 p.n.e. M. Milczanowski dobrze pisze i o polityce tej doby i o sprawach wojskowości. Bardzo podobał mi się opis obu bitew pod Filippi, klarowne przedstawienie posunięć obu stron i wskazanie na błędy w dowodzeniu popełnione przez Brutusa. Zastanawiające, jak bardzo zagrożeni byli cezarianie w październiku 42 r. p.n.e., a jak mimo to udało im się obronną ręką wyjść z poważnych tarapatów, w jakich znajdowali się wówczas w Tracji. Mapy są...

Pozycja, która bardzo zachęciła mnie do serii ,,Pola bitew" wydawnictwa Inforteditions. To w pełni kompletne przedstawienie konfliktu pomiędzy Oktawianem i Markiem Antoniuszem po jednej stronie, a zabójcami Cezara z drugiej. Akcja zaczyna się w dniu śmierci Cezara i przedstawia polityczne i propagandowe działania które doprowadziły do wojny. Następnie autor w wojskowym skrócie opisał armię rzymską okresu schyłku republiki (sporą zaletą tego autora są bardzo czytelne schematy organizacyjne) i właściwą kampanię. Zasadniczo, żadnemu elementowi nie mogę nic zarzucić. Lektura nie była wprawdzie porywająca, ale to wina przebiegu samych działań (kopanie wałów, przeprawa przez bagna, budowa muru i krótkie, krwawe starcie) które były bardzo monotonne.

Getos | 2012-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2012

od razu na początku muszę podkreślić, że książka niby o batalii pod Filippi opowiada o niej jedynie na niecałych 25 stronach, skupia się natomiast jako całość na okresie od śmierci Cezara po bitwę pod Filippi, jest ciekawym opisem rywalizacji między Antoniuszem, Oktawianem, Brutusem i Kasjuszem, z punktu widzenia opisu wydarzeń jakie miały wówczas miejsce w Rzymie jest ciekawa, ale jak ktoś liczył tak jak ja na omówienie armii rzymskiej tego okresu, stosowanej strategii oraz dokładnego opisu bitwy to pozostawia jednak niedosyt, bardzo fajnie wydana (doceniam za to inforeditions) jest warta przeczytania, ale tytuł powinien być nieco zmieniony ;)

bonitajler | 2014-04-07
wszydlo | 2014-01-19