Filippi 23 X 42 p.n.e.

Wydawnictwo: INFORTeditions
historyczna

"Żołnierze walczyli w sposób zbliżony do tego, w jaki walczyła falanga jeszcze przed czasami Filipa II. Obie strony zderzyły się tarczami i próbowały przepchnąć przeciwnika lub przełamać jego linię. Jednocześnie za pomocą miecza lub pilum żołnierze obu stron próbowali dosięgnąć przeciwnika. Walka była bezlitosna i z obu stron na miejsce padających żołnierzy wciąż stawali kolejni, nie ustępując na krok. Gdy pierwsze szeregi kohort poważnie się wykruszały, w miejsce poległych zaczęli się pojawiać żołnierze z tylnych szeregów".Bitwa pod Filippi, do której doszło w październiku 42 r. p.n.e., była jednym z ważniejszych momentów okresu schyłku republiki, ponieważ kończyła ważny etap kształtowania się nowego ustroju zwanego pryncypatem. Przebieg bitwy był ogromnie dramatyczny, bo przez niemal trzy tygodnie, w czasie których toczyły się zmagania, żadna ze stron nie zyskała tak zdecydowanej przewagi, aby upatrywać w niej pewnego zwycięzcy. Pozycja ta opisuje jednak nie tylko sam wątek militarny, ale też sytuację polityczną w Imperium, która do niej doprowadziła. Takie osobistości jak Cyceron, Antoniusz, Oktawian, Brutus i Kasjusz oraz Kleopatra gwarantowały, że rozgrywka o władzę była szczególnie wyrafinowana.

źródło opisu: Matras

Pozycja, która bardzo zachęciła mnie do serii ,,Pola bitew" wydawnictwa Inforteditions. To w pełni kompletne przedstawienie konfliktu pomiędzy Oktawianem i Markiem Antoniuszem po jednej stronie, a zabójcami Cezara z drugiej. Akcja zaczyna się w dniu śmierci Cezara i przedstawia polityczne i propagandowe działania które doprowadziły do wojny. Następnie autor w wojskowym skrócie opisał armię rzymską okresu schyłku republiki (sporą zaletą tego autora są bardzo czytelne schematy organizacyjne) i właściwą kampanię. Zasadniczo, żadnemu elementowi nie mogę nic zarzucić. Lektura nie była wprawdzie porywająca, ale to wina przebiegu samych działań (kopanie wałów, przeprawa przez bagna, budowa muru i krótkie, krwawe starcie) które były bardzo monotonne.

Getos | 2012-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2012

od razu na początku muszę podkreślić, że książka niby o batalii pod Filippi opowiada o niej jedynie na niecałych 25 stronach, skupia się natomiast jako całość na okresie od śmierci Cezara po bitwę pod Filippi, jest ciekawym opisem rywalizacji między Antoniuszem, Oktawianem, Brutusem i Kasjuszem, z punktu widzenia opisu wydarzeń jakie miały wówczas miejsce w Rzymie jest ciekawa, ale jak ktoś liczył tak jak ja na omówienie armii rzymskiej tego okresu, stosowanej strategii oraz dokładnego opisu bitwy to pozostawia jednak niedosyt, bardzo fajnie wydana (doceniam za to inforeditions) jest warta przeczytania, ale tytuł powinien być nieco zmieniony ;)

bonitajler | 2014-04-07
wszydlo | 2014-01-19