James Dean. Szybkie życie

Wydawnictwo: Twój Styl
James Dean. The Biography
978-83-7163-556-4
rebel-rebel

Pierwsza w Polsce biografia Jamesa Deana! Najobszerniejsza, najbardziej wnikliwa opowieść o legendzie amerykańskiego kina. Wyłania się z niej niezwykle barwny, wyrazisty portret młodego człowieka o pełnej sprzeczności, złożonej osobowości. James Dean potrafił być uroczy i uwodzicielski, ale też niemiły i szorstki (sam siebie nazywał wieśniakiem); wrażliwy, podatny na zranienia, nieśmiały, a...

Pierwsza w Polsce biografia Jamesa Deana!
Najobszerniejsza, najbardziej wnikliwa opowieść o legendzie amerykańskiego kina. Wyłania się z niej niezwykle barwny, wyrazisty portret młodego człowieka o pełnej sprzeczności, złożonej osobowości. James Dean potrafił być uroczy i uwodzicielski, ale też niemiły i szorstki (sam siebie nazywał wieśniakiem); wrażliwy, podatny na zranienia, nieśmiały, a jednocześnie przebiegły i bezwzględny; cechowały go nonkonformizm i buntowniczość, a zarazem ambiwalencja - tak w sferze seksualnej, jak i w innych aspektach życia. Szukał przyjaciół wśród tych, którzy coś znaczyli i potrafił czerpać od nich tyle, ile tylko mogli mu dać. W jednym z nielicznych wywiadów, jakich udzielił prasie, Dean powiedział: "Jestem bardzo poważnie myślącym, uczuciowym małym diablikiem, okropnym niezdarą (...) i do tego tak spiętym, że nie widzę, jak zachowują się inni ludzie wokół mnie. Wiem, że sam siebie bym nie zdzierżył". Dean chciał być nade wszystko dobry w tym, co robił. "Jestem zainteresowany prawdziwą sztuką, a nie jakimś tam gównem" - stwierdził w rozmowie z dziennikarzem, jak zwykle nie przebierając w słowach. Stewart Stern, autor scenariusza Buntownika bez powodu, powiedział o nim: "Ten dzieciak nie miał doświadczenia. Przyjechał ze wsi do wielkiego miasta, gdzie był manipulowany przez ludzi o światowych manierach, które były mu obce. Z tego, czego mogli go nauczyć, starał się zbudować dla siebie w bardzo krótkim czasie bagaż doświadczeń pozwalający mu żyć w tym świecie - sprostać nie tylko rolom, lecz także życiu. Wyczuwałem w nim straszliwe, rozdzierające poczucie nieprzystawalności i tęsknoty". Tragiczną śmierć aktora obwołano "samobójstwem przez roztargnienie" - niemało było podejrzeń, że na skutek owej "nieprzystawalności" skrywał w sobie pragnienie śmierci. Paradoksalnie to przedwczesne, nagłe odejście spowodowało, że krótkie, choć bardzo intensywne życie Jamesa Deana nabrało mitycznego wymiaru, urastając do rangi wielkiej amerykańskiej zagadki. Próbując ją rozwiązać, Van Holley daje nam w prezencie jakby czwarty, pośmiertny film z Deanem w roli głównej.

Ela | 2013-09-15

Książka jest skupiona na dziwnych rzeczach- dzieciństwo jest opisane prawie dzień po dniu, z wielką starannością. Młodość jest skupiona na początkach kariery i wielu wątkach gejowskich (to mnie bardzo raziło, bo po biografii spodziewałabym się więcej słów o karierze, a mniej zaglądania do łóżka). Późniejsze sukcesy opisane po łebkach, o wypadku było minimum informacji, na Wikipedii jest więcej. Spodziewałabym się też chociaż krótkiego opisu reakcji świata filmowego i fanów na śmierć Deana. Książka niby bardzo szczegółowa, ale moim zdaniem skupiona na niewłaściwych rzeczach, bo co po jej przeczytaniu zapamiętałam o Deanie? Że był cwaniaczkiem, że wykorzystywał ludzi, że był niewdzięczny, że był utrzymankiem starszych panów, że zagrał w kilku sztukach, kilku filmach i umarł. Zarysowali postać zimnego, cynicznego gnojka, którego jedynym celem była kariera i nie zwracał uwagi na ofiary po drodze. Nie dało się napisać tego bardziej z humorem? Z większą ilością ciekawostek? Mam wrażenie,...

| 2012-04-17
Przeczytana: 20 października 2007

Nie jest to może najlepsza biografia Jamesa Deana, ale należy docenić fakt, że niestety jedyna na polskim rynku wydawniczym. Przez wiele lat fani buntownika byli pozbawieni możliwości zapoznania się z jego życiorysem. Owszem to prawda, iż na początku suchość faktów przyprawia o potrzebę wypicia szklanki wody. Lecz w miarę czytania kolejnych rozdziałów autor odchodzi od datowania faktów, a zaczyna skupiać się na jego neurotycznej osobowości. Poznajemy więc mężczyznę: wyjątkowo skomplikowanego, samotnego, wyróżniającego się dużą wrażliwością i chwiejnością emocjonalną. Jest to pozycja obowiązkowa zarówno dla fanów legendy kina, jak i czytelników lubiących pikantne smaczki z życia gwiazd.

Greg | 2013-06-24
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Dość nierówna książka. Pierwsza połowa przedstawia dzieciństwo i młodość Jamesa Deana w sposób niezwykle staranny, dokładny i można było dowiedzieć się wiele z jego życiorysu, pomimo faktu, że autor tak skonstruował opis, że miejscami było, że to tak ujmę: "mało Deana w biografii o Deanie". W drugiej połowie, przedstawiającej jego życie w swoich ostatnich latach, choć autor skupił się centralnie na głównej postaci, to nie opisał jego kariery tak dokładnie jak oczekiwałem - niektóre cenne informacje podane są wręcz szczątkowo, lub w ogóle nie zostały opisane. O ile mnie pamięć nie myli, autor poświęcił zaledwie jedną stronę na opis śmiertelnego wypadku, co jest dla mnie osobiście nie do przyjęcia w tego typu biografii. "Szybkie życie" czyta się bardzo dobrze, jednakże można było napisać ją lepiej.

pawelr | 2012-01-15

Biografię oceniam jako bardzo dobrą. Myślę, że jest tak wnikliwa jak było to możliwe w trakcie jej powstawania, biorąc pod uwagę fakt, że James Dean nie żyje od 1955r. oraz wielu osób z jego otoczenia także nie ma już wśród żywych. Początkowe rozdziały dotyczące dzieciństwa Dean'a były dosyć "suche", natomiast wraz z opisywanym wzrostem popularności aktora, biografia była dla mnie coraz lepsza w odbiorze.
Fani tragicznie zmarłej legendy kina na pewno nie będą zawiedzeni, a obraz James'a przygotowany przez Holley'a może ich mocno zaskoczyć.

Fantasmagoric | 2012-09-02
Przeczytana: 02 września 2012

Na początku zbyt dużo suchych faktów, bardzo dużo nazwisk, dat. Mało Deana w Deanie. Jednak im historia posuwała się dalej tym biografia stawała się ciekawsza i tym trudniej było się od niej oderwać. Pozycja warta uwagi z tego względu, że Dean ciekawą postacią był. Jednak czuję pewien niedosyt i chętnie sięgnęłabym po inne publikację dotyczące życia tegoż aktora. Myślę, że jak najbardziej na plus jest to, iż biografia ta rozbudziła moją ciekawość :)

Zofia Pilarska | 2013-02-09
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Pierwsza dość wnikliwa biografia aktora który od początku t.j.od 1960r gdy obejrzałam "Na wschód od Edenu"stanowił dla mnie zagadkę niezwykle pasjonującą .Interesowałam się można powiedzieć od zawsze tym niezwykłym młodym człowiekiem. Znam bardzo dobrze Jego trzy filmy,niewątpliwie wyróżnia się w świecie filmu amerykańskiego,jeden jest James Dean. Uważam ,że rynek polski chętnie wchłonął by następne być może lepsze biografie tego niezwykłego aktora.

juls23 | 2016-09-29
luque19 | 2016-09-17