Operacja Seegrund

Tłumaczenie: Grzegorz Zaręba
Cykl: Komisarz Kluftinger (tom 3)
Wydawnictwo: Akcent
Seegrund
Ag2S

Nad jeziorem Alat koło Füssen komisarz Kluftinger dokonuje przerażającego odkrycia – na brzegu w ogromnej czerwonej kałuży leży martwy nurek. To, co początkowo wydaje się komisarzowi krwią, okazuje się rzadką substancją organiczną pochodzącą z jeziora. Kluftinger, który ku swemu niezadowoleniu podczas dochodzenia otrzymuje dość osobliwe kobiece wsparcie, długo błądzi w ciemnościach. Klucz do rozwiązania zagadki leży na dnie tajemniczego jeziora...

Książka nawiązuje do niewyjaśnionego dotąd, tajemniczego epizodu z historii hitlerowskich Niemiec.

źródło opisu: Wydawnictwo Akcent, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoakcent.pl/index.php?d=ksiazk...»

Tomek | 2012-06-15
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Przyjemnie było poznać nowego policjanta, który dzielnie walczy z przestępcami i próbuje ratować świat przed ogarniającym go złem. A policjantem tym jest mianowicie komisarz Kluftinger, zamieszkujący i służący przy granicy z Austrią, w południowych Niemczech. To zupełnie inny gliniarz, do których przyzwyczaiłem się przykładowo w powieściach Henninga Mankella. Można nazwać go człowiekiem starej daty, który całkowicie nie radzi sobie wielu sytuacjach dnia codziennego, przysparzając wielu śmiesznych sytuacji. Za to w życiu zawodowym odnajduje całkowite spełnienie i to właśnie w pracy ładują się jego akumulatory.
Operacja Seegrund to powieść kryminalna, ale z mocno zarysowanymi wątkami obyczajowymi. Po zakończeniu lektury doszedłem do wniosku, że autorom wyszło lepiej konstruowanie wątków obyczajowych niż kryminalnych. Właściwie wcześnie można domyślić się wyjaśnienia zagadki, którą rozwikłać musi komisarz Kluftinger. Jemu zajmie to więcej czasu niżeli uważnemu czytelnikowi.
Po mimo...

chawa | 2014-04-13
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

naprawdę dobra książka - ciekawe i niestandardowe śledztwo oraz świetna postać głównego bohatera - komisarza Kluftingera, do którego autorzy podchodzą z dużym poczuciem humoru i przymrużeniem oka:) prywatnie jest to człowiek, który zawsze chce jak najlepiej, ale niestety zwykle mu nie wychodzi (ot, taka złośliwość losu:), ale za to w pracy rasowy policjant, doświadczony i obdarzony sporą intuicją. cóż, że nie zawsze śledztwo układa się po jego myśli, ostatecznie przecież liczy się to, że sprawa zostaje rozwiązana:)

Zanna | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Do około 180 strony nie mogłam się wkręcić, strasznie przeszkadzało mi usposobienie głównego bohatera,jego potworna ciapowatość. Ale potem nareszcie akcja ruszyła do przodu, tajemnica bawarskiego jeziora coraz bardziej mnie ciekawiła a i poczułam sympatie do komisarza (głownie z powodu podobnego stosunku do lekarzy :)a końcówka to już zawrotne tępo.
Miejsce akcji bardzo na plus - alpejski krajobraz, niby to tylko Niemcy ale jednak miejscami "egzotyka" szczególnie kulinarna :)

kokoschka | 2018-12-21

Rzeczywiście zabawny kryminał z oryginalnym bohaterem, napisany sprawnym językiem. Dobra rozrywka.

książek: 1900

Z duetem pisarskim, autorami niniejszej książki, po raz pierwszy spotkałam się przy okazji ich pierwszej książki o przygodach komisarza Kluftingera - "Szczodre Gody". Śledztwo prowadzone przez głównego bohatera, świetnie nakreślona historia oraz wszechobecny humor sprawiły, że czym prędzej zapragnęłam sięgnąć po kolejną powieść z Kluftingerem w roli głównej - "Operację Seegrund". Zanim jednak przejdę do omówienia wspomnianej książki, przybliżę Wam nieco sylwetki autorów niniejszego dzieła. Michael Kobr przyszedł na świat w 1973 roku w Allgau. Z wykształcenia nauczyciel języka niemieckiego oraz francuskiego. W wolnych chwilach zajmuje się pisaniem kryminałów, a zajęcie to stało się jego drugą życiową pasją. Pan Klupfel jest redaktorem kulturalnym dziennika "Augsburger Allgemeine Zeitung". W miejscowości Bamberg studiował historię, dziennikarstwo oraz nauki polityczne. Przez wiele lat mieszkał w Alrusried, w regionie Allgau, a obecnie w raz z rodziną mieszka w Augsburgu. Podobnie jak...

Pablos | 2012-06-26
Na półkach: Przeczytane, [2012]
Przeczytana: 22 czerwca 2012

“Operacja Seegrund” to powieść, w której teoretycznie można znaleźć wszystko to, co kryminał oferować powinien. Jest kilkoro w miarę ciekawych i stosunkowo sprawnie nakreślonych postaci, każda ma swoje zwyczaje, wady i zalety, można ich polubić bądź nie. Jest bardzo dużo wątków dodatkowych, pokazujących różne zwykłe problemy bohaterów, czyli tak, jak lubię.

Niestety dla mnie cała zabawa z poznawaniem w sumie dość nietypowej i nawet ciekawej historii została całkiem zrujnowana przez specyficzne poczucie humoru pisarzy. Bowiem o ile wewnętrzne monologi głównego bohatera oraz jego liczne słowne wpadki to lektura całkiem przyjemna, tak pisanie w ten sam sposób całej powieści odbiera jej cały dramatyzm - a kryminał bez konkretnego dramatu, a wręcz z elementami komedii czy groteski jest dla mnie nie do przyjęcia.

Także polecam powieść tylko fanom lżejszych kryminałów, którzy lubią lekturę łatwą, przyjemną i nie poruszającą trudnych tematów.

Piotr Ingling | 2014-01-17

Sama historia może i nie taka zła, jednak główny bohater jest grubo przerysowanym niezdarą. Mogło być zabawnie, jest żenująco.

AweA | 2019-03-14
Przeczytana: 27 czerwca 2012