Parada równości. Antologia współczesnej amerykańskiej poezji gejowskiej i lesbijskiej

Tłumaczenie: Michał Tabaczyński
Wydawnictwo: Ha!art
83-89911-28-0
homoseksualizm, poezja, antologia
poezja
Piotr

Antologia współczesnej amerykańskiej poezji gejowskiej musi być - tak się złożyło - antologią współczesnej amerykańskiej poezji świetnej. Od największych nazwisk współczesnej poezji amerykańskiej (wśród nich - Mark Doty, David Trinidad i Carl Phillips) do najmłodszych poetyckich objawień - antologia daje obraz bodaj wszystkich używanych obecnie poetyk, na deser zostawiając popis dyskursów miłosnych, tych wszystkich języków wykluczeń, obraz poezji po, tak to nazwijmy, drugiej stronie tęczy. Zresztą - deser może równie dobrze stanowić dla kogoś danie główne. Co ujawnia słabość tej reklamowej kulinarnej metafory, to fakt, że nie mieści ona w sobie zapowiedzi lekkości, swobody i uroku tych wierszy - z jednej strony, i dramatycznego obrazu świata czasu pandemii AIDS - z drugiej; a bezwzględnie powinna.

"Myślę, że mamy raczej do czynienia z głęboką przemianą samych czytelników. Coraz więcej ludzi może już czytać literaturę gejowską zupełnie jawnie, bez uczucia strachu czy wykluczenia. Ostatecznie to właśnie definicja tego, co jest "uniwersalnie ludzkie" ostatnio się zmieniła."

źródło opisu: Korporacja ha!art, 2005

źródło okładki: http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/katalog-ksiazek/2...»

Zaryk | 2011-07-22

Zbiór jest na tyle różnorodny i obszerny, że podejrzewam - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Natomiast poezja w nim zawarta jest na tyle współczesna, że często nie brzmi w ogóle jak poezja. Dlatego przeciwnicy literackiego szyfru niekoniecznie muszą się trzymać z daleka.

Mam w "Paradzie równości" kilka faworytów, którzy chwycili mnie za serce i dla nich wciąż trzymam ten tom na półce.

WeronikaStępkowska | 2016-07-30
mrzokonimow | 2013-05-03