Parada równości. Antologia współczesnej amerykańskiej poezji gejowskiej i lesbijskiej

Okładka książki Parada równości. Antologia współczesnej amerykańskiej poezji gejowskiej i lesbijskiej Michał Tabaczyński
Okładka książki Parada równości. Antologia współczesnej amerykańskiej poezji gejowskiej i lesbijskiej
Michał Tabaczyński Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art poezja
219 str. 3 godz. 39 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ha!art
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
219
Czas czytania
3 godz. 39 min.
Język:
polski
ISBN:
83-89911-28-0
Tłumacz:
Michał Tabaczyński
Tagi:
homoseksualizm poezja antologia
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 809 (10/2022) Zuzanna Bartoszek, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Łukasz Fyderek, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Dariusz Rosiak, Dominika Słowik, Filip Springer, Michał Tabaczyński, Henryk Woźniakowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Ocena 8,0
Znak nr 809 (1... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Fabularie nr 2 (23) 2020 Jurij Andruchowycz, Beata Patrycja Klary, Michał Krawczyk, Małgorzata Lebda, Maciej Melecki, Paweł Nowakowski, Marcin Podlaski, Amelia Pudzianowska, Redakcja magazynu Fabularie, Michał Tabaczyński, Michał Trusewicz, Magdalena Urbańska, Jarek Westermark, David Zábranský, Katarzyna Zwolska-Płusa
Ocena 4,8
Fabularie nr 2... Jurij Andruchowycz,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
46
46

Na półkach: ,

"Wszyscy ci poeci należą do generacji, która tworzy poezję określaną mianem „Post-Stonewall". (...) Urodzeni po roku 1950 dojrzewali i odkrywali swoja gejowską tożsamość w innych zupełnie warunkach. (...) W większości stanowili te roczniki, które dojrzewały razem z wybuchem epidemii AIDS (to ci najstarsi) lub w czasie trwania jej rozwiniętej fazy; to doświadczenie (...) w znacznym stopniu wpłynęło na dyskursy poezji gejowskiej". (ze wstępu Michała Tabaczyńskiego)

Do charakterystycznych tematów podejmowanych przez twórców zaprezentowanych w antologii trzeba również zaliczyć doświadczenie Innego, wykluczenia, którego znakiem jest stosunek podmiotu do ciała, traktowanego jako ikona piękna i pożądania, ale również przedstawianego w kontekście pożądania i śmierci, oczywiście miłość i — w niewielkim jednak stopniu - politykę.

„Parada równości" jest zbiorem wierszy dziewiętnastu poetów i sześciu poetek należących do najmłodszego pokolenia amerykańskich pisarzy. Ich twórczość zwykło się zaliczać się do nurtu określanego mianem poezji gejowskiej. Różnorodność podejmowanej przez nich tematyki i bogactwo używanych poetyk nie pozwala jednak na jednoznaczne scharakteryzowania tej kategorii poetyckiej. Szczególnie, że dokonania tych twórców, uznawanych za gejowskich czy lesbijskich, stanowią również nieodłączną część amerykańskiej poezji głównego nurtu. Część — dodajmy — świetną.

"Wszyscy ci poeci należą do generacji, która tworzy poezję określaną mianem „Post-Stonewall". (...) Urodzeni po roku 1950 dojrzewali i odkrywali swoja gejowską tożsamość w innych zupełnie warunkach. (...) W większości stanowili te roczniki, które dojrzewały razem z wybuchem epidemii AIDS (to ci najstarsi) lub w czasie trwania jej rozwiniętej fazy; to doświadczenie (...) w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
66
24

Na półkach: ,

Zbiór jest na tyle różnorodny i obszerny, że podejrzewam - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Natomiast poezja w nim zawarta jest na tyle współczesna, że często nie brzmi w ogóle jak poezja. Dlatego przeciwnicy literackiego szyfru niekoniecznie muszą się trzymać z daleka.

Mam w "Paradzie równości" kilka faworytów, którzy chwycili mnie za serce i dla nich wciąż trzymam ten tom na półce.

Zbiór jest na tyle różnorodny i obszerny, że podejrzewam - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Natomiast poezja w nim zawarta jest na tyle współczesna, że często nie brzmi w ogóle jak poezja. Dlatego przeciwnicy literackiego szyfru niekoniecznie muszą się trzymać z daleka.

Mam w "Paradzie równości" kilka faworytów, którzy chwycili mnie za serce i dla nich wciąż trzymam ten...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    38
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    7
  • LGBT
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Do kupienia
    2
  • Poezja
    2
  • Feminizm, gender, queer.
    1
  • LGBTQ
    1
  • Antologie
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także