Gdyby nie pogoda. Jak pogoda zmieniała historię

Wydawnictwo: Demart
Blame It on the Rain: How the Weather has Changed History
978-83-7427-540-8
historyczna
ŚliwkowaPanna

Książka jest zbiorem ciekawych faktów ze światowej historii, które w jakiś sposób wiążą się z pogodą. Rozpoczynając od wielkiego zlodowacenia, które prawie zmiotło ludzkość z powierzchni ziemi, po wiszące nad górami chmury które, pomogły zaludnić Australię. Autorka stara się odpowiedzieć na pytanie, czy deszcz i błoto pomogły Anglikom odeprzeć francuski najazd podczas wojny stuletniej? Czy nagła burza z piorunami pomogła zakończyć schizmę w Kościele Katolickim? Czy zima, która jest najsilniejszą bronią potężnej Rosji, spowodowała upadek Napoleona czy Hitlera?

Pogoda miała wpływ nie tylko na losy bitew i wojen, ale także np. na skrzypce Stradivariusa, fale polowań na czarownice, niepowodzenia pierwszych konstruktorów maszyn latających, czy wynalazek maszynki do golenia. Czytelnik może w tej książce znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób zniknęły pierwsze osady na Grenlandii, w jaki sposób mieszkańcy Syberii zaludnili Amerykę Północną, a nawet czego boi się postać ze słynnego obrazu Muncha Krzyk. Pomiędzy historycznymi relacjami przeplata się pytanie, czy ludzkość potrafi kontrolować pogodę. Autorka poświęca cały rozdział opisując próby naukowców zapanowania nad klimatem. Czy zakończone sukcesem? Warto poszukać odpowiedzi w książce.

Zalety książki:

* Historia opisywana przez pryzmat pogody uzmysławia, z jakimi przeciwnościami musieli się mierzyć ludzie w dawnych wiekach oraz jak ważną rolę odgrywała i nadal odgrywa pogoda w życiu jednostki i całych narodów;
* Fakty zaczerpnięte z wszystkich dziedzin historii – od polityki, po sztukę, codzienne życie czy rozwój techniczny zadowolą każdego czytelnika.

źródło opisu: http://demart.com

źródło okładki: http://demart.com

żabot | 2014-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2014

Autorkę „Gdyby nie pogoda…” do napisania książki jakoby zainspirowała jedna z bitew w czasie tzw. Wojny Dwóch Róż w 1471 gdzie to nad terenem walki zaległa tak gęsta mgła, że walczące ze sobą strony nie widziały kogo atakują, co często doprowadzało do wycinania w pień własnych oddziałów.
Zaiste bardzo ciekawy przypadek, ale chyba to nie powód by zaraz chwytać za pióro. Nie trzeba być szczególnie inteligentnym, by zdać sobie sprawę, że o naszym życiu (więc i historii jednostek jak i narodów) decyduje miejsce zamieszkania, co bezpośrednio jest związane z klimatem zależnym od szerokości i długości geograficznej, ale i choćby od ukształtowania terenu.
Nawet małe dziecko wie, że jak pada śnieg to trzeba założyć ciepłe buty i czapkę a nie wyskakiwać z domu w stroju bikini. Nie trzeba też poważnej wiedzy, by wiedzieć, że na pustyni o wodę trudno, zaś w tropikach bywa tej wody zdecydowanie za dużo etc. Należałoby się więc zastanowić przy doborze tematów do książki, wyjaśnić, co...

Marta | 2015-01-20
Przeczytana: 2013 rok

Miałam nadzieję na lekką i przyjemną lekturę historyczną niczym z arcyciekawego "Stulecia chirurgów" Thorwalda. Lecz tę pozycję czyta się ciężko, jest toporna, trudno przez nią przebrnąć. Nie porywa i nie wciąga.

ŚliwkowaPanna | 2011-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2011

Tytuł ciekawy. Opis zachęcający. Ale to wszystko. Książkę pochłonęłam w dwa dni, jeżeli można to nazwać pochłonięciem, gdyż przeskakiwałam wiele stron...Kilka faktów interesujących, ale czy ta książka mnie nie wiadomo jak zachwyciła tego bym nie powiedziała. Dlaczego wymyślono elektryczną maszynkę do golenia. Dlaczego namalowano obraz "Krzyk". Czy bracia Wright byli pierwszymi, którzy wznieśli się samolotem. Oraz dlaczego zrzucono bombę na Nagasaki...to tematy, które jako chyba jedyne były zaskakujące. Ot lektura do poduszki jeżeli ktoś chce w przyjemny sposób poczytać o historii świata.

Eyck | 2016-02-14

Może być, ale nie porywa. To taka lekka lektura, która może zachęcić do zgłębienia historii, ale niestety nie pogłębia jakoś szczególnie wiedzy u osób pasjonujących się wiedzą, które mają na swoim koncie sporo przeczytanych książek. Styl nie porywa, tak samo jak historie zawarte w tej książce. Taki średniak po którym niewiele zostaje w pamięci.

Blue | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014