Historia nadzwyczajna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
978-83-245-8762-9
historia, tajemnica
historyczna

Zbiór felietonów napisanych na podstawie programu telewizyjnego Dariusza Baliszewskiego Rewizja nadzwyczajna odkrywającego nieznane karty polskiej historii XX w., szczególnie z okresu II wojny światowej. Autor zastanawia się m.in., czy marszałek Rydz-Śmigły przybył w 1941 r. do Warszawy, aby stać się polskim Quislingiem; dlaczego Adolf Hitler nie zginął w październiku 1939 r. podczas warszawskiej demonstracji; dla kogo pracował Józef Retinger, najbardziej tajemniczy z polskich szpiegów, i dlaczego został w Polsce otruty; kto winien jest samobójstwa Walerego Sławka; jak naprawdę zginął Wieniawa-Długoszowski; po co Rudolf Hess poleciał do Londynu.

Meszuge | 2014-02-08
Przeczytana: 29 października 2009

Książka jest zbiorem esejów historycznych, artykułów publikowanych w tygodniku „Wprost” i w „Newsweek Polska”, na temat spraw, które udało się wyjaśnić, albo choćby częściowo wyjaśnić, dzięki „Rewizji nadzwyczajnej” (program telewizyjny) autorstwa Dariusza Baliszewskiego, dziennikarza, historyka, publicysty.
Na początek cytat, który – jak sądzę – ułatwi zrozumienie nastawienia autora do historii i prezentowanych tematów.

„Polska historia, o czym wie każde dziecko, składa się z samych bohaterów. Nie ma w niej miejsca na żadne czarne postacie: zdrajców, agentów, szmalcowników, cwaniaków, malwersantów, czy nawet choćby zwyczajnych głupców i nieudaczników. Polska historia różni się od polskiej rzeczywistości widzianej i zapamiętanej przez Polaka, tak jak noc różni się od dnia. Polska historia bowiem, piórami swych najwybitniejszych badaczy, nikogo i nigdy nie osądza, nikogo i nigdy nie oskarża i zgodnie z naszą niepisaną tradycją nikogo nie gani. Co więcej, każdego swego bohatera...

desaparecido | 2014-05-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 16 maja 2014

Warto zajrzeć, żeby liznąć troszkę historii...

slowly | 2011-05-03
Przeczytana: 2011 rok

Historie zawarte w książce są opisane zdawkowo i po tzw. "łebkach" co tworzy wrażenie historycznego Harlekina. To fakt. Ale wstęp ! Coś wspaniałego. Zawsze kiedy zastanawiam się, rozmawiając z ludźmi, którzy niewiele rozumieją z otaczającego ich świata, a konkretnie rzeczywistości politycznej, to brakuje mi tych słów. Tych przykładów doskonale opisanych przez Baliszewskiego we wstępie . Baliszewski pokazuje nam jak realnie patrzeć na fakty historyczne i jakie wnioski z nich wyciągać. Jak rozumieć wydarzenia historyczne. Szczerze przyznaję, że nie spodziewałem się tego po tej "broszurce". Polecam.

Łukasz Kuć | 2010-07-28
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 20 lipca 2010

Dariusz Baliszewski - bardziej detektyw i śledczy, niż historyk, prezentuje nam porcję swoich własnych przemyśleń (popartych różnymi źródłami) na temat co ciekawszych i bardziej tajemniczych postaci, oraz wydarzeń XX wieku. Książka ciekawa, jednak nie jest to pozycja historyczna. Stanowi dobre źródło do refleksji i przyczynek do badań, ponieważ na końcu każdego felietonu pojawia się znak zapytania. Autor snuje historię i dochodząc do momentu, w którym brakuje źródeł, stawia hipotezę. Możemy ją przyjąć, bądź nie, ale czyta się ciekawie.

robert | 2014-04-05

Książka czyta się dobrze, jest ciekawa. Brakuje mi tylko jednego - najważniejszego. Czy są to tylko luźne przemyślenia i tezy, czy mają jakiej potwierdzenie w dokumentach, a jeśli tak dlaczego ich nie ma w książce. Wtedy Ta książka była by bardziej wiarygodna.

Alex | 2012-09-03

Polecam serdecznie! Ciekawe historie, przystępny język.

wardon | 2016-10-30
mariola | 2016-10-02