Po omacku. W poszukiwaniu najgłębszego miejsca na ziemi

Wydawnictwo: Mayfly
Blind descent. The quest to discover the deepest place on earth
978-83-62827-02-2
odkrycia, jaskinie, podróże
literatura faktu
beladonna

Dwadzieścia lat po zimnej wojnie James M. Tabor z zacięciem korespondenta wojennego relacjonuje wyścig do wnętrza Ziemi. Jego bohaterowie — Amerykanin Bill Stone i Ukrainiec Aleksander Klimczuk — większą część zawodowego życia poświęcili odkryciu najgłębszej jaskini. Sam wyścig jest zarówno mozolną podróżą w głąb znanego nam świata, dosłownym odkopywaniem kolejnego metra zawalonych korytarzy, jak i zapierającą dech w piersiach jazdą w dół niebotycznych studni. W tle rozpadają się związki, giną ludzie, rozpoczynają się i kończą wojny. Pozostaje obsesyjne wręcz pragnienie bycia pierwszym na dnie świata. Mylili się zwolennicy teorii płaskiej Ziemi i mylili się ci, którzy przedwcześnie opłakiwali zmierzch epoki odkrywców. Wraz z nadejściem trzeciego milenium stało się jasne, że jeszcze jedno miejsce czeka na swoich odkrywców: najgłębsza jaskinia na Ziemi. Superjaskinia. Jedyne na świecie wydanie z przedmowami Aleksandra Klimczuka, Macieja Kuczyńskiego, Billa Stone’a i mapą obu systemów Cheve oraz Krubery.

źródło opisu: Wydawnictwo Mayfly, 2011

źródło okładki: www.360stopni.org

Mamerkus | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Mało jest w Polsce książek o profesjonalnej, pełnej gębą speleologii, o zapaleńcach i szaleńcach tworzących to chyba najbardziej specyficzne grono spośród uprawiaczy zajęć ekstremalnych. James M. Tabor swoim "Po omacku" (pomimo względnej poprawności tłumaczenia, tytuł ten jednak stanowi pewne nieporozumienie i nie oddaje w zupełności angielskiego "Blind descent") jawi się jako główny dostawca speleologicznych wrażeń polskiemu czytelnikowi, i za to mu chwała i dziękczynienie.

Sama książka jest dosyć przeciętna konstrukcyjnie i w wielu miejscach jest pisana typowo po amerykańsku, czyli każdy rozdział jest obowiązkowo krótki, treściwy do bólu i koniecznie kończy się jakimś cliffhangerem. W połączeniu z nachalnym marketingiem znajdującym także odzwierciedlenie w podtytule ("W poszukiwaniu najgłębszego miejsca na Ziemi"), który ma się do treści całej książki jak Mao Zedong do Dalajlamy, słabo to wypada ogólnie. Za to daję książce ocenę 5/10, ale nie o to tak naprawdę chodzi. Pomimo...

Piotrek | 2012-09-22
Przeczytana: 22 września 2012

Szkoda że mi pierwszemu przypadła recenzja tej książki, ale jest to najgorsza (jak dotąd) czytanych przez mnie książek z serii "360 stopni". W Internecie się mówi, że środowisko grotołazów czy nawet nurków jaskiniowych jest elitarne i zamknięte. Ja bym dodał także że nudne. Książka ta ani nie zachęca do zostania odkrywcą jaskiń i co gorsza nie uczy niczego, czego mógłby się dowiedzieć zwykły śmiertelnik o tym trudnym sporcie ekstremalnym. Książka składa się z dwóch biografii - Amerykanina i Ukraińca. Większość stron to opowiadania a nie faktycznie podróż do wnętrza Ziemi, dlatego czyta się słabo. Poświęcono więcej czasu na portrety psychologiczne i awantury w grupach grotołazów, niż na pokazaniu tego sportu w korzystnym świetle.

kerech | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

W zupełności zgadzam się z opinią przedstawioną:

Temat świetny... ale czegoś tej książce brakuje. Denerwowały mnie górnolotne porównania do "ostatniej rzeczy na Ziemii, którą trzeba było odkryć" itd.
Na siłę też było szukanie podobieństwa w "wyścigu" głównych bohaterów.
Zresztą temat Klimczuka jest tutaj potraktowany po macoszemu i właściwie w połowie książki zacząłem się zastanawiać po co w ogóle o nim mowa?
Mimo wszystko uważam, że jest to ważna i potrzebna pozycja dla speleologii... ale tylko z tego względu, że innych tego typu książek na rynku (przynajmniej polskim) brak.

Aneta | 2013-02-25
Przeczytana: 2012 rok

Książka.... która zmieniła moje życie... pokazała ludzi i pasje które stały się sposobem na przetrwanie ciężkich chwil... które stały się częścią mojego życia.

Jeremi Krzyżański | 2016-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2016