Dzienniki 1899-1905

Dzienniki Zofii Nałkowskiej z lat 1899-1905

źródło opisu: własne

źródło okładki: google

książek: 1991

Zofia Nałkowska wielu czytelnikom znana jest ze swojej 'Granicy', jednej z wielu wymęczonych lektur szkolnych. Poza pisaniem prozy autorka prowadziła dzienniki - zaczynała, jak skończyła dwanaście lat i kontynuowała aż do śmierci. Co takiego w nich zawarła?
Pierwszy tom trudno mi opisać. Z jednej strony mamy nastolatkę mającą problemy typowe dla jej wieku (miłość, chłopcy, fascynacje, własna uroda i wygląd), ale z drugiej widzimy świadomą dziewczynę, stawiającą pierwsze kroki w zawód literata, której sposób zapisywania czasem dziwi czytelnika - czy aby piętnastolatka na pewno używa takiego plastycznego języka? W końcu młoda Nałkowska obracała się w nie byle jakim towarzystwie i czytała nie byle jakie książki.
Pozycja idealna dla miłośników pamiętnikarstwa.

betelgeuze | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Jest to pierwszy młodzieńczy dziennik, jaki czytam. Jak wiele moich obecnych lektur, zachętę wziąłem od Herlinga-Grudzińskiego, który wspomina duże wrażenie, jakie zrobiły na nim dzienniki Nałkowskiej z lat okupacji. Swoim zwyczajem, wolałem zacząć czytanie dziennika Nałkowskiej od początku, czyli od tego tomu. Zdaje się, że jeszcze Żeromski pisał w bardzo młodym wieku. Co do Nałkowskiej-nastolatki, po pierwsze warto stwierdzić, że już wtedy pisała ciekawie i nawet dla samego stylu warto dziennik młodości przeglądać. Jednak nie to przesądza o jego wartości. Także nic w rodzaju bycia kroniką czasu, wydarzeń historycznych. Tego w gruncie rzeczy jest w książce bardzo mało. Więcej jest tego, o czym wprost pisze sama autorka, a więc samej Nałkowskiej i to okazuje się być temat rzeczywiście ciekawy. Nie czytałem wcześniej, ba, nie miałem nawet kontaktu w rzeczywistości z taką megalomanką jak młoda Nałkowska. Dziś taka osobowość jest jednak przede wszystkim atrakcyjna w lekturze. Tu...

Anna | 2016-11-15
Paulina | 2016-06-17
dragonfly | 2015-12-30
rybka74 | 2015-12-27
    Erotykon
    Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, Jan Lechoń, Tadeusz Boy-Żeleński, Cyprian K...
    Konkieta
    Zofia Nałkowska
    Kocham Cię!
    Zofia Nałkowska
15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.