Wielki Tydzień

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-02326-2
Lugal

"Wielki tydzień" - opowiadania z okupacyjnego zbioru Jerzego Andrzejewskiego pt. "Noc" - to moralizatorska opowieść o holokauście. tłem przedstawionych wydarzeń jest rozpoczynające się powstanie i pożar w warszawskim getcie. Jednak bardziej niż sama zagłada pisarza interesują ludzkie postawy wobec niej. Tragiczny los Żydów polskich, mordowanych wśród milczącego przyzwolenia świata, został tu pokazany jako bolesna próba dla chrześcijańskich sumień, z której nie zawsze Polakom udało się wyjść zwycięsko.

źródło opisu: Czytelnik, 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Aleksandra | 2016-11-04
Przeczytana: 13 października 2016

Niezależnie od tego, czy jest się zainteresowanym literaturą dotyczącą okresu wojny, czy nie, od czasu do czasu się z nią styka. Staje się ważna w różnych okresach - omawiania lektur szkolnych i przygotowań do matury, w chwilach gdy chcemy lepiej poznać przeszłość, czy o niej pamiętać. Wybierając pozycje dotyczące Zagłady trzeba jednak zwracać uwagę na ich tendencyjność - bardzo często ukazują rzeczywistość tylko w zamierzonym przez autora świetle. Czy tak jest również z Wielkim Tygodniem?

Powieść opowiada o losach Żydówki Ireny oraz jej dawnego przyjaciela na tle okupacji oraz rozpoczynającego się powstania w getcie warszawskim.

Wielki Tydzień dość negatywnie ukazuje społeczeństwo polskie. Owszem, jest kilka postaci, które chętnie pomagają Żydom lub przynajmniej są obojętne, jednakże większość z nich ma bardzo negatywne podejście. Pojawia się motyw traktowania powstania jako rozrywki, wyśmiewania oraz wykorzystywania Żydów. Nie brakuje również donosicieli, ale cudzym kosztem -...

czytankianki | 2011-12-02
Przeczytana: 16 kwietnia 2011