Życie Chopina/Kazimierz Wierzyński; z przedmową Artura Rubinsteina.
Katarzyna

źródło okładki: https://tezeusz.pl/zycie-chopina-kazimierz-wierzynski

Monika | 2018-11-24
Na półkach: Przeczytane, Domownicy

Przeczytałam z ogromną przyjemnością.

Chopin, który zawsze wydawał mi się chorowitą mimozą, tu nabrał życia i kolorów. Jest dowcipny, emocjonalny, kochliwy...żyje, po prostu żyje.

Najbardziej wzruszyły mnie dwa momenty. Właściwie dwa krótkie zdania, pewnie mało istotne z punktu widzenia biografa Chopina.
Po pierwsze, wzmianka o tym, jak Chopin zwiedzał dom urodzenia Kopernika. Po drugie, Chopin pomagający komuś odczytać list Kościuszki.
Od razu pomyślałam o Baczyńskim, który chodził oglądać dom, w którym w Warszawie mieszkał Słowacki.
Przeszłość...ciągłość...trwanie...naprawdę (to chyba Waldorff powiedział) istniejemy dopóty, dopóki pamiętamy o naszych zmarłych.

basiaz | 2018-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 04 listopada 2018

Świetna, przeczytałam z wielką przyjemnością.

Maras | 2017-09-18

Napisana pięknym językiem i wciągająca od pierwszej strony biografia poświęcona jednemu z największych polskich kompozytorów.

Artur Schodziński | 2015-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 31 maja 2015

Rewelacyjna biografia Geniusza. Napisana pięknym językiem i stylem. Autor podszedł do Chopina z wielką wrażliwością i empatią. Bardzo wyraziście ukazane tło historyczne.
Szczególnie polecam audiobooka okraszonego utworami opisywanymi w książce.
Prawdziwa uczta dla duszy!

basklar | 2013-02-24

Niby biografia, ale napisana takim pięknym językiem, że czyta się ją z zapartym tchem jak najlepszą książkę przygodową…

Anika | 2012-05-16
Przeczytana: 14 maja 2012

Książka, od której nie mogłam się oderwać od pierwszych jej zdań, co może być nieco zaskakujące - została napisana w latach 40 ubiegłego stulecia. "Życie Chopina" to niezwykła biografia. Przemawia za nią wszystko, każde zdanie, rozdział.

Pierwsze co rzuca się w oczy podczas czytania "Życia" to przepiękna polszczyzna, kunszt słowa autora-poety. Jako biografia jest to dzieło obszerne, wyczerpujące, zachwyciła mnie głębia portretu Chopina. "Bohater" staje przed nami w pełni, nie karykaturalny ani przesadzony, ale bardzo prawdziwy, każdy rys jego charakteru jest przejrzysty. Wierzyńskiemu udało się osiągnąć w biografii Chopina to, co niewielu przed nim się udawało. Następnym bardzo ważnym elementem tej książki jest szeroko rozbudowane tło historyczne, które pozwala na pełne zrozumienie charakterów, ich sytuacji, czasów, w których żyli. Autor barwnie opisuje historię - elementy powstania kościuszkowskiego, powstania styczniowego, sytuację Polski i Francji. Przez karty książki...